REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce – część I

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce
Jakie dotacje dla przedsiębiorczych w Małopolsce

REKLAMA

REKLAMA

Teraz również najmniejsze firmy mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie unijne na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych w województwie małopolskim. Premiowane będą projekty polegające m.in. na rozbudowie przedsiębiorstwa oraz wprowadzenia na rynek nowych produktów i usług. Na ten cel można otrzymać nawet do 400 tys. zł dotacji.

Możliwość otrzymania bezzwrotnej dotacji ze środków UE w zasadzie przesądza o popularności unijnych konkursów dla przedsiębiorców. Również w przypadku tego naboru należy się domyślać, że zapotrzebowanie mikroprzedsiębiorców na unijne środki przerośnie kilkakrotnie dostępną w ramach konkursu alokację, która wynosi ponad 30 mln zł. Tym nie mniej spora konkurencja nie powinna decydować o naszej rezygnacji z ubiegania się o te środki.

REKLAMA

Małopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013

Konkurs, o którym piszę powyżej organizowany jest w ramach programu regionalnego. Takie programy są wdrażane na poziomie każdego z 16 województw. Za ich sprawną organizację odpowiadają marszałkowie województw, w tym przypadku marszałek województwa małopolskiego. W jego imieniu nabór wniosków prowadzi Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości z siedzibą w Krakowie. MCP jest miejscem gdzie przedsiębiorcy zainteresowani otrzymaniem unijnej dotacji składają wymaganą dokumentację aplikacyjną.

Przeczytaj również: Jak rozliczyć projekt badawczo-rozwojowy?

REKLAMA

W zależności od programu regionalnego wsparcie unijne otrzymują rozmaite instytucje życia społeczno-gospodarczego. W zależności od potrzeb danego województwa unijna pomoc może zostać przeznaczona na infrastrukturę drogową, oświatę, kulturę, energetykę czy przedsiębiorczość. Poszczególne obszary wsparcia zostały rozpisane w formie tzw. osi priorytetowych oraz działań. Pomoc dla przedsiębiorców w województwie małopolskim jest dostępna w ramach II Osi priorytetowej „Gospodarka regionalnej szansy”. Najmniejsze firmy, czyli posługując się terminologią unijną – mikroprzedsiębiorcy mogą starać się o unijne fundusze w ramach działania 2.1. MRPO. 

Podstawowymi dokumentem obowiązującym podczas przygotowania wniosku o dofinansowanie jest „Uszczegółowienie Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013”, w którym znajdziemy zasadnicze informacje dla ubieganych się o wsparcie, tj. rodzaje projektów, które mogą otrzymać unijną pomoc, minimalnej wartości projektów itd. Dokument ten jest dostępny pod adresem strony internetowej: http://www.mcp.malopolska.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W nawiązaniu do powyższego zapisu ubieganie się o unijną pomoc następuje na podstawie wniosku o dofinansowanie. Jest on składany w zgodzie z obowiązującym trybem i terminem naboru.

REKLAMA

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów mikroprzedsiębiorców prowadzony jest w terminie od 22 października do 22 listopada 2010 r. Musimy pamiętać, że złożenie dokumentacji po tym terminie spowoduje odrzucenie wniosku z możliwości ubiegania się o dotację w ramach tego konkursu.

Wniosek o dofinansowanie jest formularzem, za pomocą którego opisujemy nasz projekt, zakładane wskaźniki, efektywność finansową oraz trwałość. Do wniosku załączane są również załączniki tzn. dokumenty za pomocą którego oceniający mogą stwierdzić wiarygodność przedstawionych przez nas informacji. Po złożeniu wymaganej dokumentacji jest ona przedmiotem dokładnej analizy i oceny. Najlepsze wnioski spełniające wymagania konkursowe otrzymują unijną dotację. Przyjrzyjmy się zatem jakie szczegółowe wymagania postawili oceniający przed mikroprzedsiębiorcami podczas tegorocznego naboru wniosków.

Kto może ubiegać się o dotację unijną?

O dofinansowanie swoich przedsięwzięć inwestycyjnych w ramach działania 2.1.A mogą ubiegać się wyłącznie mikroprzedsiębiorcy, którzy realizują swoje projekty na terenie województwa małopolskiego. W naborze wniosków mogą wziąć udział przedsiębiorstwa już istniejące na rynku, przy czym nie ma znaczenia jak długo taka firma już istnieje. Przedsiębiorstwa inne niż mikro- nie mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach tego naboru.

Zapoznaj się z ABC funduszy unijnych

Przedsiębiorstwo, którego roczne obroty nie przekraczają 2 mln EUR, ale które zatrudnia więcej niż 10 osób zostaje automatycznie wyłączone z możliwości otrzymania dotacji w ramach tego naboru. Zachowanie progu zatrudnienia jest tutaj obowiązkowe. Przynależność do MŚP jest weryfikowana na etapie podpisywania umowy o dofinansowanie.

Należy również dodać, że w ramach tego naboru nie przewiduje się wsparcia dla wnioskodawców, którzy są ubezpieczeni w KRUS. Takie podmioty powinny szukać możliwości otrzymania unijnej dotacji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, o którym piszę w innych artykułach.

W przypadku małopolskiego konkursu dla mikroprzedsiębiorców, pozostałe informacje dotyczące zasad naboru projektów opisałem w drugiej części artykułu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA