REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy JESSICA pomoże polskim miastom

Czy JESSICA pomoże polskim miastom
Czy JESSICA pomoże polskim miastom

REKLAMA

REKLAMA

Inicjatywa JESSICA jest wspólnym przedsięwzięciem Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Banku Rozwoju Rady Europy i Komisji Europejskiej. Wspólnie z programem JEREMIE wspomaga inwestycje w ramach zintegrowanych programów rozwoju obszarów miejskich. Czy unijna inicjatywa JESSICA jest w stanie wspomóc rozwój polskich miast?

Co to jest JESSICA?

REKLAMA

JESSICA, czyli Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas to inicjatywa mająca na celu rewitalizację zniszczonych oraz zaniedbanych obszarów miast. Ustanowiona została na mocy Rozporządzenia Komisji Europejskiej 1083. Wsparcie, które oferuje ten relatywnie nowy instrument inżynierii finansowanej zakłada realizowanie takich projektów, które korzystnie wpłyną na rozwój ekonomiczno-społeczny regionów, szczególnie tych położonych na obszarach poprzemysłowych i powojskowych.

REKLAMA

Projekty miejskie w ramach tej Inicjatywy realizowane będą na zasadzie udzielania zainteresowanym podmiotom pożyczek, gwarancji, wejść kapitałowych na warunkach korzystniejszych niż te, które oferują banki. Nie będzie więc to tradycyjna metoda przyznawania grantów na dofinansowanie określonej wartości projektu, a instrument zwrotny, który obliguje do zwrotu pozyskanych środków do tzw. Funduszu Powierniczego. Zwrócone środki w następnej kolejności będą mogły zostać wykorzystane przy realizowaniu kolejnych przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Ważne, by planowane inwestycje charakteryzowały się dodatnią stopą zwrotu oraz przynosiły mieszkańcom korzyści społeczne – dlatego też preferowane będą projekty zakładające nawiązanie i realizowanie inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Przeczytaj także: Jak rodzą się unijne dotacje dla przedsiębiorców

Jak działa JESSICA

JESSICA działa w oparciu o funkcjonujące Programy Operacyjne (PO). Każdy kraj, czy też region zainteresowany Inicjatywą jest zobligowany do wygospodarowania puli środków w ramach prowadzonych PO oraz zadecydowania o sposobie ich spożytkowania. Mogą one zostać przeznaczone równolegle na klasyczną rewitalizację z zastosowaniem systemu grantowego.

Zdecydowanym plusem tej formy finansowania inwestycji jest możliwość obracania pozyskanymi środkami nawet po 2015 r., gdy zakończy się mechanizm finansowy przewidziany na lata 2007-13. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Realizowanie projektu w ramach Inicjatywy przynosi też inne korzyści. Zdecydowaną zaletą jest możliwość współpracy oraz korzystania z know-how instytucji finansujących oraz zarządzających środkami (m.in. Europejskiego Banku Inwestycyjnego). Dzięki tej metodzie zyskamy ponadto doświadczenia pomocne przy wdrażaniu nowej Perspektywy Finansowej 2014-2020. Dla miast jest to bezsprzecznie dodatkowe źródło finansowania, które pozostanie na długo po wygaszeniu Regionalnego Programu Operacyjnego, a cała procedura rozliczenia przyznanych środków przebiega szybko i sprawnie.

Martwić może jednak fakt, iż polskim miastom doskwiera brak konkretnych doświadczeń w sposobie funkcjonowania funduszy miejskich oraz przyzwyczajenie do korzystania z prostszych i tańszych w ich mniemaniu dotacji grantowych.

Polecamy serwis Mała firma

Wdrażanie inicjatywy przebiega następująco: Instytucja Zarządzająca, będąca stroną umowy, dokonuje wyboru funduszu powierniczego, który w dalszym etapie staje się odpowiedzialny za zarządzanie środkami na rzecz oraz w imieniu Instytucji. Następnie fundusz wybiera pośredników finansowych, którzy zechcą zainwestować w konkretne projekty miejskie. Rolę funduszu może pełnić nie tylko Europejski Bank Inwestycyjny, ale także inne, wybrane w drodze przejrzystej procedury, podmioty finansowe.

W naszym kraju jednym z najbardziej zaawansowanych regionów wdrażających inicjatywę jest Wielkopolska. W ślad za nią podążyło też województwo zachodniopomorskie.

Należy pokładać nadzieję, iż przykłady tych regionów zachęca także inne polskie województwa do zainteresowania Inicjatywą JESSICA.

Natalia Kacprzak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA