| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Jak ożywić zdegradowane obszary miast dzięki funduszom unijnym

Jak ożywić zdegradowane obszary miast dzięki funduszom unijnym

Jest szansa na odnowę zdegradowanych obszarów miejskich. Szansę taką dają środki unijne, dzięki którym będzie można poprawić estetykę aglomeracji miejskich. Dlatego też coraz większym zainteresowaniem cieszą się konkursy o dotacje unijne, związane z dofinansowaniem rewitalizacji miast.

Co to jest rewitalizacja?

Rewitalizacja to działanie skupione na ożywieniu zdegradowanych obszarów miast i znalezieniu dla nich nowego zastosowania. Jest to pojęcie najczęściej stosowane w odniesieniu do części miasta lub zespołu budynków, które w wyniku przemian gospodarczych czy społecznych, utraciły swoją początkową funkcję i zastosowanie. W tym kontekście rewitalizację można określić jako zakres działań z dziedziny budownictwa, planowania przestrzennego, polityki społecznej i ekonomicznej miasta, mających na celu doprowadzenie do ożywienia i poprawy funkcjonalności i estetyki kompleksu rewitalizowanego.

Obecnie w Polsce rewitalizacja obejmuje kilka podstawowych problemów, w tym ożywienie opustoszałych śródmieść, poprawę jakości życia w “blokowiskach”, zagospodarowanie terenów poprzemysłowych.Rozwiązywaniem tych problemów oraz uzgadnianiem miejsc, które mają podlegać rewitalizacji, zajmują się władze lokalne. Opracowują one tak zwane lokalne programy rewitalizacji. Do miast, które opracowały już takie programy należą między innymi: Wrocław, Poznań, Gdańsk, Warszawa, Radom. 

Istotne jest w trakcie opracowywania lokalnych programów rewitalizacji, pozyskanie partnerów społecznych - organizacji pozarządowych realizujących działania należące do sfery społecznej procesu rewitalizacji. Partnerzy tacy poszukiwani są przez podmioty realizujące proces wśród organizacji już istniejących. W najbliższym czasie na terenie Polski rusza kilka konkursów związanych z dofinansowaniem działań rewitalizacyjnych. Poniżej przedstawiam opisy kilku konkursów związanych z rewitalizacją w ramach poszczególnych programów operacyjnych.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko- Mazurskiego, Działanie 4.1.1 Poprawa warunków technicznych budynków zrealizowanych w technologii wielkiej płyty

Konkurs ten ma na celu poprawę warunków technicznych blokowisk dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania oraz poprawy atrakcyjności zamieszkania. Projekty podlegające dofinansowaniu polegać będą na modernizacji i remoncie wspólnych części budynków wielorodzinnych zrealizowanych w przestarzałych technologiach przemysłowych. Do głównych beneficjentów konkursu zalicza się wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

Przeczytaj również: Jak wypromować swoje produkty za granicą dzięki funduszom unijnym

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego, Działanie 6.2 Rewitalizacja obszarów zdegradowanych

W ramach tego działania funkcjonują dwa konkursy – poddziałanie 6.2.1 dotyczące dużych miast oraz poddziałanie 6.2.2 dotyczące małych miast. Celem poddziałania 6.2.1 jest wsparcie dla obszarów zdegradowanych, przede wszystkim powstałych na skutek przemian rynkowych terenów poprzemysłowych, powojskowych, popegeerowskich oraz niszczących i tracących atrakcyjność centrów i dzielnic miast na terenie miast powyżej 50 tys. mieszkańców. W przypadku poddziałania 6.2.2 rewitalizacji podlegać mogą obszary zdegradowane znajdujące się w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich do 50 tysięcy mieszkańców. Rewitalizacja ma przyczynić się do nadania nowych funkcji gospodarczych, edukacyjnych, turystycznych i rekreacyjnych obiektom i terenom zdegradowanym. Dla projektów nie noszących znamion pomocy publicznej wsparcie możliwe jest do poziomi 85% kosztów kwalifikowanych. Do grona głównych beneficjentów konkursu zaliczyć można jednostki samorządu terytorialnego.

Czytaj także

Eksperci:

Mira Michalska

Doradca

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak ożywić zdegradowane obszary miast dzięki funduszom unijnym
Jak ożywić zdegradowane obszary miast dzięki funduszom unijnym

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK