| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Jak ożywić zdegradowane obszary miast dzięki funduszom unijnym

Jak ożywić zdegradowane obszary miast dzięki funduszom unijnym

Jest szansa na odnowę zdegradowanych obszarów miejskich. Szansę taką dają środki unijne, dzięki którym będzie można poprawić estetykę aglomeracji miejskich. Dlatego też coraz większym zainteresowaniem cieszą się konkursy o dotacje unijne, związane z dofinansowaniem rewitalizacji miast.

Obecnie, od 17 maja, trwa konkurs w ramach poddziałania 6.2.1 – dotyczący rewitalizacji na obszarze miast powyżej 50 tysięcy mieszkańców. Konkurs potrwa do 17 sierpnia bieżącego roku. Dwa dni później, 19 sierpnia, rozpocznie się z kolei konkurs w ramach drugiego poddziałania 6.2.2 i potrwa do 19 listopada.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego, Działanie 4.5 Rekultywacja obszarów zdegradowanych

Celem tego działania jest poprawa jakości środowiska naturalnego przez rekultywacje obszarów zdegradowanych ( przede wszystkim poprzemysłowych i powojskowych ), polegającą na zagospodarowaniu tych terenów na cele przyrodnicze, rekreacyjno-wypoczynkowe oraz gospodarki proekologicznej. W województwie dolnośląskim istnieje duży odsetek terenów zdegradowanych i zdewastowanych. Są to w głównej mierze tereny po działalności wydobywczej i przemysłowej. W ramach działania kładziony będzie duży nacisk na likwidację składowisk odpadów niebezpiecznych, a wsparciem objęte zostaną również przedsięwzięcia z zakresu współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej w celu zapewnienia wymiany dobrych praktyk i doświadczeń, które przyczynią się do realizacji nowych inwestycji w obszarze rekultywacji obszarów zdegradowanych. Do grona beneficjentów konkursu należą jednostki samorządu terytorialnego. Maksymalny poziom dofinansowania to 85% . Ponadto w ramach konkursu realizowane będą przedsięwzięcia o całkowitej kwocie wydatków kwalifikowanych od 500 tysięcy złotych do 20 milionów złotych. Ograniczenia te nie dotyczą jedynie projektów z zakresu współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej.

Polecamy serwis: Umowy w firmie

Rewitalizacja stanowi więc szanse na rozwój gospodarczy miast oraz poprawę warunków życia mieszkańców. Konkursy związane z dofinansowaniem przez Unię Europejską odnowy obszarów miast, są opracowane w niemal każdym regionalnym programie operacyjnym. Warto więc korzystać z takiej szansy, zwłaszcza, że z rewitalizacją mogą wiązać się liczne korzyści, przykładem może być chociażby rewitalizacja dawnej fabryki Izraela Poznańskiego w Łodzi, dzięki której powstało Centrum Manufaktura- jedno z największych centrów handlowo-rozrywkowo-usługowych w Polsce j jedno z największych w Europie Środkowej.

Czytaj także

Eksperci:

Mira Michalska

Doradca

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak ożywić zdegradowane obszary miast dzięki funduszom unijnym
Jak ożywić zdegradowane obszary miast dzięki funduszom unijnym

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK