| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Jak przygotować projekt na wsparcie przedsiębiorców w województwie podlaskim

Jak przygotować projekt na wsparcie przedsiębiorców w województwie podlaskim

W spotkaniach z potencjalnymi wnioskodawcami niejednokrotnie pytani jesteśmy w jaki sposób przygotować dobry projekt. Jakie informacje umieścić w dokumentacji, aby sprostać wymaganiom komisji oceniającej i dostać upragnioną dotację? Nie ma jednej skutecznej recepty, która gwarantowałaby przyznanie unijnego wsparcia. Tym nie mniej możemy zwiększyć swoje szansę na otrzymanie unijnego grantu po szczegółowym zapoznaniu się kryteriami wyboru projektów.

W celu zapewnienia lepszej jakości przedkładanych dokumentów aplikacyjnych, Instytucja organizująca konkurs przygotowała dokument pn. „Przewodnik po kryteriach wyboru projektów”. Skierowany jest on do potencjalnych beneficjentów działania 1.4 „Wsparcie inwestycyjne przedsiębiorstw” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP).

Dokument do pobrania jest ze strony internetowej: http://www.rpowp.wrotapodlasia.pl

Celem Przewodnika jest pomoc potencjalnym beneficjentom RPOWP w przygotowaniu projektów, które najlepiej wpisują się w cele tego Programu. Wnioskodawcom, którzy będą znali i rozumieli wymogi programu oraz szczegółowe zasady oceny, powinno być łatwiej konstruować projekty tj. określać cele oraz wymierne rezultaty swoich przedsięwzięć, dobierać efektywne narzędzia realizacji założonych celów, uwzględniać w projektach oraz dokumentacji aplikacyjnej wymagania formalne i merytoryczne programu.

Zobacz również: Wspieranie innowacyjności przedsiębiorstw w Polsce Wschodniej

Kryteria oceny

Najogólniej mówiąc, złożona przez nas dokumentacja aplikacyjna jest ocenia pod kątem różnych kryteriów. Wśród tych kryteriów należy wyróżnić kryteria formalne i merytoryczne. W przypadku pierwszej grupy kryteriów wniosek oceniany będzie pod kątem zgodności z celami programu operacyjnego, zgodności z trybem i terminem naboru określonym w regulaminie konkursu, zgodności dokumentów z obowiązującymi wzorami, kwalifikowalności beneficjenta, lokalizacji projektu itd. Warto pamiętać o tym, że ocena ta oparta jest o system zero-jedynkowy, co powoduje że nie spełnienie choćby jednego kryterium może powodować odrzucenie wniosku i zakończenie oceny.

Aby uniknąć takich sytuacji konieczne jest bardzo staranne zapoznanie z wymogami dotyczącymi projektu oraz beneficjenta. Dokumentami obowiązkowymi do zaznajomienia się jest „Szczegółowy Opis Priorytetów dla RPOWP” oraz dokumentacja konkursowa, w tym regulamin konkursu. Dokumenty te znajdują się na stronach internetowych instytucji organizującej konkurs.

Podczas oceny formalnej oceniana jest spełnienie przez projekt warunków brzegowych. Powodem do odrzucenia wniosku może być np. zbyt mała wartość projektu, która w przypadku tego naboru wynosi co najmniej 100 tys. złotych. 

Polecamy serwis Samochód w firmie

Po spełnieniu przez wniosek wszystkich kryteriów formalnych jest on poddawany tzw. ocenie merytorycznej. Ocena merytoryczna dokonywana jest w dwóch etapach i przeprowadzana przez Komisję Oceny Projektów w skład, której mogą wchodzić eksperci o określonych specjalizacjach. Pierwszym etap polega na weryfikacji zgodności projektu z kryteriami dopuszczającymi (kryteria dopuszczające ogólne – jednakowe dla wszystkich działań/poddziałań i dopuszczające szczególne przypisane do konkretnego działania/poddziałania).

Drugi etap służy zróżnicowaniu projektów i stworzeniu listy rankingowej projektów, na której projekty pozycjonowane są według ilości uzyskanych punktów, co z kolei jest wypadkową oceny ich jakości w odniesieniu do ustalonych celów RPOWP.

Żeby wniosek przeszedł pozytywnie ten etap oceny powinien być zgodny ze wszystkimi kryteriami dopuszczającymi.

Podczas tego etapu oceny badane jest uzasadnienie realizacji projektu. Wnioskodawca powinien wskazać, co jest podstawą decyzji o realizacji projektu, wyartykułować i opisać cele realizacji projektu, określić, jakie problemy projekt rozwiąże, co stałoby się, gdyby projekt nie został zrealizowany, czy projekt jest optymalnym narzędziem do osiągnięcia założonych celów (analiza opcji) itp. Uzasadnienie powinno mieć poparcie w faktach i liczbach oraz być wynikiem przeprowadzonych analiz.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK