| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Jak pozyskać środki unijne na rozwój swojego przedsiębiorstwa w zachodniopomorskim – część I

Jak pozyskać środki unijne na rozwój swojego przedsiębiorstwa w zachodniopomorskim – część I

Odpowiedź na to pytanie tylko z pozoru może wydawać się prosta. Tak naprawdę proces aplikowania o środki unijne bywa okupiony dużym wysiłkiem i zaangażowaniem wielu osób. Poprawne przygotowanie wniosku o dofinansowanie może tą drogę znacznie skrócić, a przyznana dotacja pozwoli rozwinąć nasze przedsiębiorstwie na rynku regionalnym.

Wszystkich przedsiębiorców, których nie wystraszyły pierwsze zdania tego artykułu zapraszam do zapoznania się z możliwościami, które oferuje Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego. Być może jest to ostatnia szansa w tym roku na otrzymanie unijnego grantu na rozwój przedsiębiorstw w województwie zachodniopomorskim. Warto, więc zawczasu przygotować się do tej okoliczności i rozszerzyć swoją wiedzę na temat funduszy unijnych.

W tym artykule postaram się przybliżyć zainteresowanym podmiotom, a dokładniej przedsiębiorcom zasady aplikowania o środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego (RPO WZ). Myślę, że wiedza ta będzie szczególnie pomocna potencjalnym wnioskodawcom, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się naboru wniosków.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące aplikowania o środki unijne przez przedsiębiorców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego znajdują się na stronie internetowej Instytucji Zarządzającej (IZ), pod adresem: http://www.rpo.wzp.pl

Porównaj: Inwestycje MSP w nowe technologie w województwie zachodniopomorskim

Mówiąc o naborze wniosków mam tu na myśli poddziałanie 1.1.2 „Inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa”. Zgodnie z aktualnym harmonogramem, planowany termin ogłoszenia naboru wniosków dla tego działania rozpocznie się lipcu br. Pamiętajmy, że jest to harmonogram o charakterze indykatywnym, co oznacza że wskazane w nim terminy mogą ulec zmianie. Tym nie mniej już teraz warto wykorzystać ten czas na przyswojenie podstawowej wiedzy w zakresie aplikowania o środki w ramach tego poddziałania. Przypomnę tylko, że poprzednie konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, a pula środków do rozdysponowania wciąż się zmniejsza. 

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Dofinansowanie unijne w ramach tego poddziałania jest udzielane wyłącznie małym i średnim przedsiębiorcom, którzy posiadają swoje siedziby na terytorium Polski. Proszę zwrócić uwagę, że ze wsparcia zostały wyłączone mikroprzedsiębiorstwa, które mają szansę ubiegać się o unijną dotację nie ramach poddziałania 1.1.2, ale 1.1.1. „Inwestycje w mikroprzedsiębiorstwa”. Ważne jest, aby inwestycja będąca przedmiotem dofinansowania była zlokalizowana na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Kategorie wydatków kwalifikowanych w ramach projektu, oraz potencjalne progi dofinansowania unijnego jak również inne pożyteczne informacje przedstawię w drugiej części artykułu.

Pamiętajmy jednak, że podstawowym dokumentami określającymi zasady aplikowania o środki w ramach RPO WZ jest Uszczegółowienie RPO WZ, jak również dokumentacja konkursowa. Bez ich znajomości przygotowanie dokumentów aplikacyjnych przysparza duże trudności, co w konsekwencji może powodować odmowę w przyznaniu dotacji. Aktualne wersje dokumentów są do pobrania na stronie internetowej IZ RPO WZ.

Polecamy: Dotacje 2012: fundusze unijne dla firm

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK