| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Jak pozyskać środki unijne na rozwój swojego przedsiębiorstwa w zachodniopomorskim – część I

Jak pozyskać środki unijne na rozwój swojego przedsiębiorstwa w zachodniopomorskim – część I

Odpowiedź na to pytanie tylko z pozoru może wydawać się prosta. Tak naprawdę proces aplikowania o środki unijne bywa okupiony dużym wysiłkiem i zaangażowaniem wielu osób. Poprawne przygotowanie wniosku o dofinansowanie może tą drogę znacznie skrócić, a przyznana dotacja pozwoli rozwinąć nasze przedsiębiorstwie na rynku regionalnym.

Wszystkich przedsiębiorców, których nie wystraszyły pierwsze zdania tego artykułu zapraszam do zapoznania się z możliwościami, które oferuje Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego. Być może jest to ostatnia szansa w tym roku na otrzymanie unijnego grantu na rozwój przedsiębiorstw w województwie zachodniopomorskim. Warto, więc zawczasu przygotować się do tej okoliczności i rozszerzyć swoją wiedzę na temat funduszy unijnych.

W tym artykule postaram się przybliżyć zainteresowanym podmiotom, a dokładniej przedsiębiorcom zasady aplikowania o środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego (RPO WZ). Myślę, że wiedza ta będzie szczególnie pomocna potencjalnym wnioskodawcom, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się naboru wniosków.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące aplikowania o środki unijne przez przedsiębiorców w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego znajdują się na stronie internetowej Instytucji Zarządzającej (IZ), pod adresem: http://www.rpo.wzp.pl

Porównaj: Inwestycje MSP w nowe technologie w województwie zachodniopomorskim

Mówiąc o naborze wniosków mam tu na myśli poddziałanie 1.1.2 „Inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa”. Zgodnie z aktualnym harmonogramem, planowany termin ogłoszenia naboru wniosków dla tego działania rozpocznie się lipcu br. Pamiętajmy, że jest to harmonogram o charakterze indykatywnym, co oznacza że wskazane w nim terminy mogą ulec zmianie. Tym nie mniej już teraz warto wykorzystać ten czas na przyswojenie podstawowej wiedzy w zakresie aplikowania o środki w ramach tego poddziałania. Przypomnę tylko, że poprzednie konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, a pula środków do rozdysponowania wciąż się zmniejsza. 

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Dofinansowanie unijne w ramach tego poddziałania jest udzielane wyłącznie małym i średnim przedsiębiorcom, którzy posiadają swoje siedziby na terytorium Polski. Proszę zwrócić uwagę, że ze wsparcia zostały wyłączone mikroprzedsiębiorstwa, które mają szansę ubiegać się o unijną dotację nie ramach poddziałania 1.1.2, ale 1.1.1. „Inwestycje w mikroprzedsiębiorstwa”. Ważne jest, aby inwestycja będąca przedmiotem dofinansowania była zlokalizowana na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Kategorie wydatków kwalifikowanych w ramach projektu, oraz potencjalne progi dofinansowania unijnego jak również inne pożyteczne informacje przedstawię w drugiej części artykułu.

Pamiętajmy jednak, że podstawowym dokumentami określającymi zasady aplikowania o środki w ramach RPO WZ jest Uszczegółowienie RPO WZ, jak również dokumentacja konkursowa. Bez ich znajomości przygotowanie dokumentów aplikacyjnych przysparza duże trudności, co w konsekwencji może powodować odmowę w przyznaniu dotacji. Aktualne wersje dokumentów są do pobrania na stronie internetowej IZ RPO WZ.

Polecamy: Dotacje 2012: fundusze unijne dla firm

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystian Marczak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK