| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Jak poprawić wniosek na inwestycje MŚP w nowe technologie w zachodniopomorskiem – część II

Jak poprawić wniosek na inwestycje MŚP w nowe technologie w zachodniopomorskiem – część II

Po zakończeniu oceny formalnej kolejnym etapem weryfikacji dokumentacji aplikacyjnej jest ocena środowiskowa, ekonomiczno-finansowa oraz techniczna. Od jej wyników zależeć może przyznanie unijnego dofinansowania.

W sytuacji uzupełnienia braków podczas oceny formalnej i otrzymaniu pisma informującego o pomyślnym zakończeniu oceny wniosku, następuje kolejny etap weryfikacji naszego „pomysłu”. Podczas każdego z powyższych ocen, nasz wniosek jest analizowany przez grono specjalistów z zakresu kryteriów środowiskowych, ekonomiczno-finansowych oraz merytoryczno-technicznych.

Na każdym etapie, ocena dokonywana jest na podstawie kryteriów zawartych w tzw. „Kartach oceny”, które dostępne pod adresem strony internetowej: www.rpo.wzp.pl. Na każdym etapie oceny osoby oceniające mogą zażądać od wnioskodawcy udzielenia dodatkowych wyjaśnień, np. uzasadniających wysokość zaplanowanych wydatków. W takim przypadku wnioskodawca jest zobowiązany złożyć pisemne wyjaśnienia, jednak w terminie nie dłuższym niż 5 dni roboczych liczonych od dnia następnego od dnia wysłania faksu lub maila z zapytaniem. Prośba o wyjaśnienie kierowana jest drogą pocztową, mailową, lub faksem.

W przypadku niezłożenia wyjaśnień we wskazanym terminie, dany wniosek jest oceniany na podstawie dostępnych informacji.

Krok drugi – ocena środowiskowa

Podczas tej oceny weryfikowane są tzw. załączniki środowiskowe złożone przez Wnioskodawcę wraz z wnioskiem o dofinansowanie pod kątem ich kompletności, a także zgodności projektu z prawem krajowym oraz unijnym. Ocena ta ma charakter „zero-jedynkowy” co oznacza, że niespełnienie chociażby jednego z nich powoduje odrzucenie wniosku.

W przypadku projektów o niestacjonarnym charakterze, tzn. dla których – ze względu na ich specyfikę – nie jest możliwe określenie lokalizacji, załączniki środowiskowe nie są wymagane.

Zobacz także: Co to jest biznesplan

Krok trzeci – ocena ekonomiczno-finansowa

Podczas tej oceny weryfikowana jest m.in. poprawność metodologii przeprowadzenia analizy finansowej, zasadność nakładów inwestycyjnych na realizację projektu, poprawność określenia źródeł finansowania projektu czy kondycja finansowa wnioskodawcy. W przypadku tych kryteriów ocena odbywa się w systemie „zero-jedynkowym”. Dodatkowo ocena przeprowadzana jest w systemie punktowym. W systemie tym oceniane jest wartość dofinansowania z RPO WZ przypadająca na liczbę utworzonych miejsc pracy w ramach projektu oraz efektywność ekonomiczna inwestycji. 

Ocena ekonomiczno-finansowa dokonywana jest w systemie „zero-jedynkowym” oraz punktowym. W systemie punktowym można zdobyć maksymalnie 40 punktów. 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »