| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > 3 kroki do uzyskania dotacji w województwie łódzkim – część III

3 kroki do uzyskania dotacji w województwie łódzkim – część III

Po analizie dokumentacji programowej i ostatecznym stwierdzeniu, z jakiego źródła istnieje możliwość sfinansowania naszego pomysłu, nadszedł czas na przygotowanie wniosku o dofinansowanie.

Przystępując do przygotowania dokumentacji aplikacyjnej pojawia się pytanie: czy robimy to sami w oparciu o własną wiedzę i doświadczenie czy wypełnienie wniosku o dofinansowanie zlecamy zewnętrznej firmie konsultingowej. Na pytanie to powinniśmy odpowiedzieć sobie sami, natomiast musimy pamiętać, że wypełnienie wniosku o dofinansowanie jest kosztem niekwaifikowalnym i nie może podlegać dofinansowaniu unijnemu. Jeszcze inni przytaczają argument, że dokumentacja powinna zostać przygotowania samodzielnie, gdyż nikt inny jak my nie znamy swojego przedsiębiorstwa. 

Jeżeli zdecydujemy się opracować dokumentacje aplikacyjną w oparciu o własne siły powinniśmy bardzo szczegółowo zapoznać się z dokumentacją konkursową, w szczególności w regulaminem danego konkursu, instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie, dokumentami programowymi. W przypadku wątpliwości możemy również zwrócić się z zapytaniem do Centrum Obsługi Przedsiębiorców jako instytucji organizującej dany konkurs. Warto również uczestniczyć w licznych szkoleniach organizowanych przez COP w zakresie przygotowania dokumentacji aplikacyjnej. Może to być również forum do wymiany swoich poglądów, spostrzeżeń i doświadczeń.

Musimy pamiętać, że regulamin konkursu w ramach, którego prowadzony jest nabór wniosków o dofinansowanie może wprowadzać dodatkowe ograniczenia, np. może zawężać listę beneficjentów, którzy mogą ubiegać się o dofinansowanie lub też wykaz projektów przeznaczonych do dofinansowania unijnego. 

Zobacz także: Ruszył konkurs na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach w łódzkim – część I

Podczas samodzielnego opracowywania wniosku o dofinansowanie szczególnie ważne jest właściwe określenie kategorii wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowanych, przygotowanie realnego harmonogramu realizacji inwestycji, realistyczne przedstawienie prognozy wskaźników we wniosku o dofinansowanie czy budżetu projektu. W przypadku pozytywnej decyzji o przyznaniu dofinansowania niezmiernie ważna jest realizacja projektu w zgodzie z zapisami umowy o dofinansowanie. Rozliczając nasz projekt powinniśmy szczegółowo zapoznać się z Instrukcją rozliczania wniosku. Powinno ono następować w zgodzie z zakresem rzeczowym inwestycji oraz harmonogramem. 

Polecamy serwis Zakładam firmę

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali dotacje ze środków RPO Województw Łódzkiego wspólnie przyznają, że dotacje unijne są szansą na rozwój i promocję przedsiębiorstwa oraz że koszty i czas spędzony nad przygotowaniem poszczególnych dokumentów nie jest stracony, gdy decyzja o przyznaniu dofinansowania jest pozytywna.

reklama

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

3 kroki do uzyskania dotacji w województwie łódzkim
3 kroki do uzyskania dotacji w województwie łódzkim

Podatki 2017 cz. 2 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »