| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > 3 kroki do uzyskania dotacji w województwie łódzkim - część I

3 kroki do uzyskania dotacji w województwie łódzkim - część I

Bezzwrotna pomoc ze środków unijnych może skutecznie pomóc nam w uzyskaniu przewagi nad innymi przedsiębiorstwami z branży. Możliwość skorzystania z dofinansowania unijnego na inwestycje w przedsiębiorstwach oferuje Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego.

Przypomnijmy – część środków unijnych dostępnych w ramach unijnego budżetu na lata 2007-2013 została przeznaczona na wsparcie regionów. Pieniądze te dostępne są w ramach tzw. regionalnych programów operacyjnych i zarządzane przez samorządy województw. W przypadku województwa łódzkiego jest to Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.

Przesunięcie środków na poziom regionalny ma istotne znaczenie, gdyż co do zasady to samorządy województw najlepiej znają potrzeby i problemy województwa, jego mieszkańców, przedsiębiorców itp. Na podstawie dogłębnej analizy powstały programy operacyjne, w ramach których interwencje ze środków wspólnotowych zostały ukierunkowane na obszary szczególnie problemowe. Funduszem, który w obecnej perspektywie wspiera inwestycje w regionach, w tym przedsięwzięcia realizowane przez przedsiębiorców jest Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Zobacz także Jak aplikować o środki unijne w województwie łódzkim

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego

Przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy zamierzają ubiegać się o dofinansowanie unijne powinni zainteresować się tzw. III osią priorytetową w ramach RPO Województwa Łódzkiego. Wsparcie w ramach III osi priorytetowej obejmuje projekty inwestycyjne i badawcze w przedsiębiorstwach, wsparcie jednostek B+R, projekty przyczyniające się do rozwoju otoczenia biznesu oraz sektora usług turystycznych i bazy rekreacyjno – sportowej. W ramach tej osi priorytetowej realizowane są inwestycje obejmujące zakup i wytworzenie aparatury naukowo – badawczej, zakup środków trwałych niezbędnych do prowadzenia prac B+R w przedsiębiorstwach, bezpośrednie inwestycje w MŚP z preferencjami dla projektów innowacyjnych, tworzenie lub rozwój parków przemysłowych, technologicznych, inkubatorów przedsiębiorczości i nowych ośrodków proinnowacyjnych, budowę i przebudowę infrastruktury turystycznej. 

Polecamy serwis Mała firma

Przedsiębiorstwa ukierunkowane na rozwój powinny w szczególności zainteresować się dwoma działania dostępnymi w ramach tej osi priorytetowej: działaniem III.2 „Podnoszenie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw” oraz działanie III.6 „Rozwój mikro- i małych przedsiębiorstw”. Przedsięwzięcia podejmowane w ramach tych działań mają przyczynić się wspierania inwestycji modernizacyjnych i rozwojowych w przedsiębiorstwach (działanie III.2) oraz zwiększenia konkurencyjności mikro- i małych przedsiębiorstw w województwie łódzkim (działanie III. 6).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Bielak-Jomaa

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych i została zatrudniona w Katedrze Prawa Pracy WPiA UŁ na stanowisku adiunkta; do czasu powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, pełniła funkcję Kierownika Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych WPiA UŁ oraz Kierownika Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją. Była wykładowcą z zakresu ochrony danych osobowych, prawa pracy i zagranicznych migracji zarobkowych. Pełniła funkcję opiekuna naukowego Międzywydziałowego Koła Studenckiego Praw Osób Niepełnosprawnych, prowadziła szkolenia w ramach działalności Międzynarodowej Fundacji Kobiet oraz cykl szkoleń organizowanych dla pracowników i pracodawców regionu „Różni, ale równi” dotyczących równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji na rynku pracy. Jest autorką ponad 30 opracowań z zakresu prawa pracy, problematyki rynku pracy, oraz ochrony danych osobowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim problematykę ochrony dóbr osobistych pracowników i ochronę danych osobowych w zatrudnieniu. Jako pierwsza rozpoczęła badania nad ochroną danych osobowych bezrobotnych i poszukujących pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK