| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RPO w mazowieckim – część I

Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RPO w mazowieckim – część I

Informacje z zakresu kwalifikowania wydatków w ramach danego Programu Operacyjnego są niezbędne do przygotowania dokumentacji i aplikowania o środki unijne.

Kwalifikowalność wydatków 

Podstawowym dokumentem regulującym zasady kwalifikowania wydatków w ramach programów operacyjnych są „Krajowe wytyczne dotyczące kwalifikowania wydatków w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w okresie programowania 2007-2013”. W ramach każdego programu operacyjnego, Instytucja Zarządzająca może uszczegółowić zapisy krajowe odnosząc je do specyfiki danego programu. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Mazowieckiego, gdzie funkcję tą spełniają „Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RPO WM 2007-2013”, gdzie określono kategorie wydatków kwalifikowanych, zasady kwalifikowania wydatków w ramach poszczególnych priorytetów i działań RPO WM, wskazują również jakie wydatki uznaje się za niekwalifikowane. 

Zasady kwalifikowania wydatków w ramach RPO WM znajdują się pod adresem strony internetowej http://www.mazowia.eu

Po pierwsze kwalifikowalność projektu

W pierwszej kolejności przedsiębiorca, zainteresowany otrzymaniem wsparcia finansowego ze środków z UE powinien sprawdzić czy jego przedsięwzięcie, które będzie chciał realizować nadaje się do współfinansowania unijnego. Aby to sprawdzić należy pobrać ze strony internetowej Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych dokument pn. „Szczegółowy opis priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego”.

W dokumencie tym określone zostały przykładowe typy projektów które mogą otrzymać dofinansowanie w ramach danego działania.

Przeczytaj również Gdzie po fundusze unijne dla przedsiębiorców w mazowieckim

Szczegółowy opis priorytetów stanowi kompendium wiedzy dla potencjalnych wnioskodawców starających się o dofinansowanie w ramach RPO WM i powinno stanowić podstawowy dokument, od którego powinniśmy zacząć przygodę z funduszami unijnymi. W zależności od działania skierowanego dla przedsiębiorców możemy otrzymać dofinansowanie na rozbudowę istniejącego przedsiębiorstwa, zakup maszyn i urządzeń, udział w targach i misjach gospodarczych, realizację projektów celowych itd. Ponadto należy sprawdzić czy projekt kwalifikuje się do wsparcia w ramach konkursu poprzez staranne zapoznanie się z dokumentacją konkursową, w tym z regulaminem konkursu.

Regulamin konkursu może zawierać dodatkowe obostrzenia wobec tych wskazanych w uszczegółowieniu.

Musimy pamiętać, aby projekty były zgodne z kryteriami wyboru określonymi przez Komitet Monitorujący RPO WM 2007-2013.

Tylko te projekty, które zostaną pozytywnie ocenione w ocenie formalnej, ocenie wykonalności i otrzymają, co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów przy ocenie merytorycznej mogą znaleźć się na liście rankingowej. Tym samym mają szansę na podpisanie umowy i otrzymanie środków na realizację przedsięwzięcia.

Zapoznaj się z serwisem Umowy

Istotnym zagadnieniem związanym z aplikowaniem o środki unijne jest obowiązek zachowania trwałości projektu. W przypadku projektów realizowanych w celu utrzymania inwestycji lub miejsc pracy stworzonych przez MSP trwałość projektu powinna być zachowana przez okres 3 lat. Trwałość projektu to niepoddanie go znaczącej modyfikacji, która ma wpływ na charakter lub warunki realizacji projektu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK