| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Jak pozyskiwać fundusze europejskie, czyli regionalne programy operacyjne w praktyce

Jak pozyskiwać fundusze europejskie, czyli regionalne programy operacyjne w praktyce

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i planujesz realizację nowoczesnego przedsięwzięcia, zainteresuj się już dziś możliwościami wsparcia, które oferuje Unia Europejska w ramach tzw. regionalnych programów operacyjnych.

Co to są regionalne programy operacyjne?

W ramach obecnej perspektywy finansowej, czyli do 2013 roku, Unia Europejska wspiera przedsiębiorców w ramach tzw. regionalnych programów operacyjnych. Regionalne programy operacyjne stanowią obok programów krajowych, dodatkowy instrument wspierania rozwoju. Przyjęto, iż każde województwo posiada swój własny regionalny program operacyjny. Jednakże w odróżnieniu od programów krajowych takich jak Innowacyjna Gospodarka ustalono, iż regionalne programy operacyjne będą zarządzane regionalnie przez marszałków województw, a nie centralnie przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Podczas programowania funduszy unijnych na obecny okres, przyjęto, bowiem założenie, że nikt jak władze regionalne nie potrafi lepiej rozwiązywać problemów lokalnych społeczności. Tak, więc w obecnej perspektywie mamy do dyspozycji 16 regionalnych programów operacyjnych, które wspierają w różnym zakresie i stopniu przedsiębiorców. 

Kompendium informacji dla potencjalnych wnioskodawców regionalnych programów operacyjnych powinny być, w pierwszej kolejności, strony internetowe instytucji zarządzających tymi programami, czyli urzędów marszałkowskich. 

Zobacz także: Ile możesz zyskać dzięki dofinansowaniu z UE

Na co można otrzymać środki z regionalnych programów operacyjnych?

Struktura regionalnych programów operacyjnych jest różna w zależności od specyfiki i problemów danego województwa. W przypadku przedsiębiorców, środki unijne kierowane są przede wszystkim na inwestycje związane z podnoszeniem konkurencyjności i innowacyjności w regionie. Co to znaczy? W zależności od regionalnego programu operacyjnego możemy otrzymać dofinansowanie na działania związane np. z rozbudową lub nabyciem przedsiębiorstwa, dostosowaniem do wymogów ochrony środowiska, wprowadzeniem zmian w procesie produkcyjnym, promocją produktów, wzmocnieniem współpracy z ośrodkami naukowymi w dziedzinie B+R, modernizacją środków trwałych itp. Katalog potencjalnych możliwości jest dość bogaty.

Zapoznaj się z serwisem Zakładam firmę

Szczegółowe typy projektów, które mogą otrzymać wsparcie zostały sprecyzowane w dokumentach tj. szczegółowe opisy priorytetów dla danych programów operacyjnych. Dokumenty te znajdują się do pobrania na stronach internetowych urzędów marszałkowskich dla danego województwa.

W przypadku niektórych programów zostały wyznaczone instytucje pośredniczące II stopnia – to one są odpowiedzialne za nabór wniosków. Zatem szukając potencjalnego źródła sfinansowania naszej inwestycji w pierwszej kolejności powinniśmy zaznajomić się ze stronami internetowymi IP II, gdyż tam znajdują się najbardziej aktualne informacje dotyczące konkursów, w tym harmonogramy ich ogłaszania.

Dofinansowanie przyznawane jest w wysokości określonej w dokumentach strategicznych oraz w zależności od tego czy projekt jest objęty pomocą publiczną czy nie.

Szczegółowe informacje odnośnie wysokości potencjalnego wsparcia, typów projektów, beneficjentów, minimalnych wartości projektów znajduje się zawsze w ogłoszeniu oraz regulaminie konkursu. W tym kontekście warto zaznaczyć, iż zgodnie z linią demarkacyjną wartość wydatków kwalifikowanych projektów dla przedsiębiorców w ramach regionalnych programów operacyjnych nie może przekroczyć 8 mln złotych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »