| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Jak pozyskiwać fundusze europejskie, czyli regionalne programy operacyjne w praktyce

Jak pozyskiwać fundusze europejskie, czyli regionalne programy operacyjne w praktyce

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i planujesz realizację nowoczesnego przedsięwzięcia, zainteresuj się już dziś możliwościami wsparcia, które oferuje Unia Europejska w ramach tzw. regionalnych programów operacyjnych.

Co to są regionalne programy operacyjne?

W ramach obecnej perspektywy finansowej, czyli do 2013 roku, Unia Europejska wspiera przedsiębiorców w ramach tzw. regionalnych programów operacyjnych. Regionalne programy operacyjne stanowią obok programów krajowych, dodatkowy instrument wspierania rozwoju. Przyjęto, iż każde województwo posiada swój własny regionalny program operacyjny. Jednakże w odróżnieniu od programów krajowych takich jak Innowacyjna Gospodarka ustalono, iż regionalne programy operacyjne będą zarządzane regionalnie przez marszałków województw, a nie centralnie przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Podczas programowania funduszy unijnych na obecny okres, przyjęto, bowiem założenie, że nikt jak władze regionalne nie potrafi lepiej rozwiązywać problemów lokalnych społeczności. Tak, więc w obecnej perspektywie mamy do dyspozycji 16 regionalnych programów operacyjnych, które wspierają w różnym zakresie i stopniu przedsiębiorców. 

Kompendium informacji dla potencjalnych wnioskodawców regionalnych programów operacyjnych powinny być, w pierwszej kolejności, strony internetowe instytucji zarządzających tymi programami, czyli urzędów marszałkowskich. 

Zobacz także: Ile możesz zyskać dzięki dofinansowaniu z UE

Na co można otrzymać środki z regionalnych programów operacyjnych?

Struktura regionalnych programów operacyjnych jest różna w zależności od specyfiki i problemów danego województwa. W przypadku przedsiębiorców, środki unijne kierowane są przede wszystkim na inwestycje związane z podnoszeniem konkurencyjności i innowacyjności w regionie. Co to znaczy? W zależności od regionalnego programu operacyjnego możemy otrzymać dofinansowanie na działania związane np. z rozbudową lub nabyciem przedsiębiorstwa, dostosowaniem do wymogów ochrony środowiska, wprowadzeniem zmian w procesie produkcyjnym, promocją produktów, wzmocnieniem współpracy z ośrodkami naukowymi w dziedzinie B+R, modernizacją środków trwałych itp. Katalog potencjalnych możliwości jest dość bogaty.

Zapoznaj się z serwisem Zakładam firmę

Szczegółowe typy projektów, które mogą otrzymać wsparcie zostały sprecyzowane w dokumentach tj. szczegółowe opisy priorytetów dla danych programów operacyjnych. Dokumenty te znajdują się do pobrania na stronach internetowych urzędów marszałkowskich dla danego województwa.

W przypadku niektórych programów zostały wyznaczone instytucje pośredniczące II stopnia – to one są odpowiedzialne za nabór wniosków. Zatem szukając potencjalnego źródła sfinansowania naszej inwestycji w pierwszej kolejności powinniśmy zaznajomić się ze stronami internetowymi IP II, gdyż tam znajdują się najbardziej aktualne informacje dotyczące konkursów, w tym harmonogramy ich ogłaszania.

Dofinansowanie przyznawane jest w wysokości określonej w dokumentach strategicznych oraz w zależności od tego czy projekt jest objęty pomocą publiczną czy nie.

Szczegółowe informacje odnośnie wysokości potencjalnego wsparcia, typów projektów, beneficjentów, minimalnych wartości projektów znajduje się zawsze w ogłoszeniu oraz regulaminie konkursu. W tym kontekście warto zaznaczyć, iż zgodnie z linią demarkacyjną wartość wydatków kwalifikowanych projektów dla przedsiębiorców w ramach regionalnych programów operacyjnych nie może przekroczyć 8 mln złotych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK