| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Dotacje na projekty środowiskowe w ramach RPO

Dotacje na projekty środowiskowe w ramach RPO

Jedną z możliwości uzyskania dotacji na projekty związane z ochroną środowiska naturalnego są Regionalne Programy Operacyjne (RPO).

Ochrona środowiska naturalnego jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Unijne prawodawstwo wprowadza restrykcyjne normy dotyczące m.in. redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza, oczyszczania ścieków i zagospodarowania odpadów komunalnych i przemysłowych. W związku z tym, że polscy przedsiębiorcy mają obowiązek dostosować się do tych norm, decydują się na realizację inwestycji środowiskowych dofinansowanych z funduszy unijnych.

Jedną z możliwości uzyskania dotacji na takie projekty są Regionalne Programy Operacyjne (RPO). RPO ustalane są na poziomie województw i oferują wsparcie w postaci bezzwrotnej dotacji środowiskowej dla przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie województwa objętym danym Programem.

Oto lista działań przygotowanych w ramach RPO na projekty środowiskowe dla firm w najbliższym czasie:

Łódzkie

W tym województwie firmy mogą ubiegać się o wparcie w ramach dwóch działań:

Działania 2.7 „Elektroenergetyka” - to działanie wspiera przedsiębiorstwa (w tym zakłady energetyczne zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej) w zakresie m.in. budowy lub przebudowy sieci elektroenergetycznych, co ma na celu umożliwienie przyłączania jednostek wytwarzania energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Nabór wniosków planowany jest w okresie od sierpnia do września 2010 roku.

Działania 2.9 „Odnawialne źródła energii” - tutaj wspierane są m.in. projekty budowy, rozbudowy i modernizacji infrastruktury służącej do produkcji i przesyłu energii odnawialnej (z biomasy, biogazu, energii słonecznej, wiatrowej, wodnej), w tym inwestycje wykorzystujące nowoczesne technologie i know-how w zakresie wykorzystania tych źródeł energii. Ponadto dotowane będą inwestycje dotyczące budowy instalacji i urządzeń do produkcji biodiesla i innych biopaliw (z wyłączeniem bioetanolu) nie będących produktami rolnymi. Nabór wniosków dla tego działania planowany jest od maja do czerwca 2010 roku.

Przeczytaj koniecznie: Jak zdobyć dodatkowe punkty w ocenie merytorycznej fakultatywnej

Lubelskie

Działanie 1.4, Schemat B: „Inwestycje w zakresie produkcji i wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych” skierowane jest do przedsiębiorstw z sektora MŚP i zgłaszane projekty powinny dotyczyć budowy, rozbudowy i modernizacji infrastruktury służącej do produkcji energii odnawialnej oraz umożliwiającej przyłączenie jednostek wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, a także inwestycji wykorzystujących nowoczesne technologie oraz know-how w zakresie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Nabór wniosków planowany jest na grudzień 2010 roku.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »