| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Wsparcie dla firm z wschodniej Polski

Wsparcie dla firm z wschodniej Polski

Jesteś przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą we wschodnich województwach Polski - skorzystaj z Programu Rozwoju Polski Wschodniej.

Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej jest jednym z instrumentów polityki regionalnej do których należą regionalne i krajowe programy operacyjne. Powstał on po to, aby przyspieszyć tempo rozwoju społeczno - gospodarczego wschodnich regionów Polski.

W skład obszarów które objęte są programem wchodzą następujące województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko mazurskie.

Ze względu na to, że województwa te są najsłabiej rozwiniętymi pod względem gospodarczym regionami Polski, przedsiębiorcy działający na ich terenach mogą skorzystać nie tylko z poszczególnych regionalnych programów operacyjnych, ale również ze wspólnego dla nich Programu Rozwoju Polski Wschodniej.

Porównaj: Długa droga do funduszy unijnych

Beneficjenci programu

Ze wsparcia w ramach PO RPW mogą korzystać nie tylko przedsiębiorcy. Wśród beneficjentów wyróżnić można również szkoły wyższe, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, państwowe jednostki budżetowe, instytuty badawczo - rozwojowe, organizacje pozarządowe oraz agencje rozwoju. Jak widać środki kierowane są do podmiotów, których inwestycje mogą przynieść jak największe korzyści dla regionów objętych programem przedmiotowym.

Cele PO RPW

Zasadniczym celem programu przedmiotowego jest przyspieszenie wzrostu gospodarczego wchodzących w jego ramy województw, tak aby postrzegane były jako „nowoczesne regiony oparte na bogatej tradycji”. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez realizację celów szczegółowych takich jak: stymulowanie rozwoju konkurencyjności opartej na wiedzy, zwiększenie dostępu do Internetu, rozwój wybranych funkcji metropolitalnych miast, zwiększenie roli turystyki w celu przyciągnięcia turystów w te rejony Polski. 

Priorytety

Program podzielony został na cztery priorytety: Nowoczesna Gospodarka, Wojewódzkie Ośrodki Wzrostu, Infrastruktura Transportowa i Pomoc Techniczna. W ramach tych priorytetów uruchamiane są konkursy służące rozwojowi określonych dziedzin.

I tak w ramach osi Nowoczesna Gospodarka dofinansowane mogą być działania związane z infrastrukturą uczelni wyższych, rozwojem społeczeństwa informacyjnego, społeczeństwa opartego na wiedzy, zwiększeniem nakładów na działalności badawczo – rozwojową, doprowadzającą do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw. Dofinansowaniu będą podlegać działania w zakresie rozwoju przedsiębiorczości, rozbudowy infrastruktury informacyjno - promocyjnej, współpracy województw i wspólnej promocji regionów Polski Wschodniej.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK