| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Alior Bank wspiera innowacyjne firmy

Alior Bank wspiera innowacyjne firmy

Dotacje unijne dają szansę na realizację wielu ciekawych projektów biznesowych, dlatego ciągle wzbudzają duże zainteresowanie wśród przedsiębiorców.

Z unijnego budżetu polityki spójności na lata 2014-2020 Polska może otrzymać ponad 82,5 mld euro. Unijne finansowanie dla firm, głównie małych i średnich (MŚP), jest dostępne w ramach krajowych programów operacyjnych (w tym Inteligentny Rozwój, Infrastruktura i Środowisko, Polska Cyfrowa i Polska Wschodnia) oraz w 16 regionalnych programach operacyjnych.

W tym roku wartość dotacji dla firm, na które zostaną ogłoszone nabory, wyniesie ponad 8 mld złotych. Dotacje dla MŚP mogą dotyczyć różnych obszarów, m.in: prowadzenia i wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych, wprowadzenia nowych rozwiązań technologicznych, wejścia na rynki zagraniczne czy poprawy efektywności energetycznej. Środki mogą też otrzymać firmy z branży przetwórstwa rolno-spożywczego. Dotacje pokrywają jednak tylko część kosztów projektu lub są wypłacane jako refundacja poniesionych już wydatków, dlatego przedsiębiorcy poszukują często dodatkowego finansowania i specjalistycznego doradztwa.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Alior Bank stworzył specjalną ofertę – Pakiet Europejski, czyli zestaw produktów finansowych i usług doradczych, który zapewnia kompleksową obsługę przedsięwzięć współfinansowanych środkami unijnymi.

Pakiet Europejski daje możliwość zrealizowania inwestycji firmy przy niewielkim, zaledwie 10-proc. wkładzie własnym. Bank proponuje m.in. promesę kredytową (często wymaganą na etapie składania wniosku o dotację), kredyt nawet na 20 lat, bezpłatny audyt możliwości otrzymania środków unijnych, pomoc w przygotowaniu wniosku o dotacje oraz w rozliczeniu projektu. Dotychczas Alior Bank, w ramach u Europejskiego, udzielił około 270 promes na kwotę ponad 1 mld złotych oraz około 170 kredytów unijnych (na wkład własny) o łącznej wartości ponad 370 mln zł.

– Naszą przewagą jest nie tylko wiedza o sektorze MŚP i rozległa sieć sprzedaży. Stawiamy przede wszystkim na jakość obsługi i indywidualne podejście do klienta. Nie ograniczamy się do pomocy w uzyskaniu dotacji. Kładziemy także duży nacisk na prawidłowe rozliczenie przez klientów finansowania unijnego. Bezpłatny audyt możliwości uzyskania środków unijnych, odpowiednie przygotowanie wniosku o płatność czy końcowe rozliczenie dotacji to obszary, w których przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie wykwalifikowanych pracowników banku – mówi Maciej Surdyk, dyrektor Departamentu Produktów Klienta Biznesowego w Alior Banku.

Informacje na temat dotacji unijnych i Pakietu Europejskiego przedsiębiorcy mogą znaleźć na stronie internetowej Alior Banku oraz na portalu Zafirmowani.pl, który jest praktycznym poradnikiem dla firm i zapewnia profesjonalne wsparcie w prowadzeniu i rozwijaniu działalności gospodarczej. Dostęp do pełnego zakresu treści merytorycznych portalu można uzyskać po dokonaniu rejestracji.

Ze wszystkich funkcjonalności portalu, w tym z bezpłatnej księgowości on-line, mogą natomiast korzystać klienci Alior Banku.

Alior Bank ma już bogate doświadczenie w finansowaniu innowacyjnych przedsiębiorstw, nie tylko w udzielaniu kredytów uzupełniających dotacje unijne czy popularnego Kredytu na inwestycje technologiczne. Uczestniczył także w programach gwarancyjnych realizowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). W zakończonym w tym roku procesie udzielania kredytów z gwarancjami oferowanymi przez BGK w ramach programu Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013, bank sfinansował ponad 100 projektów.

W III kwartale br. Alior Bank. poszerzy swoją ofertę o kredyty z gwarancją finansowaną z Funduszu Gwarancyjnego Programu Inteligentny Rozwój. Gwarancja będzie udzielana przedsiębiorcom bezpłatnie, nawet na 20 lat, a maksymalna jej kwota wyniesie 2,5 mln euro. Firmy będą mogły zabezpieczyć do 80 proc. kapitału kredytu.

O gwarancje kredytowe będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy, którzy planują zrealizować projekt inwestycyjny polegający na wdrożeniu wyników prac badawczo-rozwojowych lub spełniają jedno z 15 kryteriów innowacyjności. Docelowo, środki, jakimi dysponuje BGK pozwolą na udzielenie gwarancji kredytowych na blisko 1,4 mld złotych, dzięki którym możliwe będzie wygenerowanie finansowania kredytowego dla MŚP o wartości 1,75 mld zł.

– Jesteśmy gotowi, aby kompleksowo wspierać klientów w skorzystaniu ze środków unijnych. Przeszkoliliśmy nasze kadry i uprościliśmy procedury. Prowadzimy też rozmowy z renomowanymi firmami doradczymi, z którymi chcemy wspólnie informować przedsiębiorców o dostępnych programach pomocowych i wspierać w przygotowaniu wniosku o dotację – podkreśla Aleksandra Podobińska-Durka dyrektor ds. Funduszy Unii Europejskiej i Programów Publicznych w Alior Banku.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Góral

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK