| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Uzyskanie dotacji z UE w 2015 roku będzie łatwiejsze?

Uzyskanie dotacji z UE w 2015 roku będzie łatwiejsze?

Unia Europejska zmienia przepisy i upraszcza biurokrację, aby umożliwić rządom wspieranie przedsiębiorstw. Jak informuje Komisja Europejska, od 1 lipca weszły w życie reformy, które mają na celu przyspieszenie wzrostu gospodarczego. W efekcie przedsiębiorstwa będą miały większy i łatwiejszy dostęp do pieniędzy unijnych.

REFIT -  sprawność regulacyjna dla wzrostu gospodarczego

W październiku 2013 r. Komisja Europejska podjęła kroki mające na celu uproszczenie przepisów unijnych, w związku z czym przedstawiła program REFIT. Jego celem jest usprawnienie regulacji na potrzeby wzrostu gospodarczego. Jak podkreślił Jose Manuel Barroso, były przewodniczący Komisji Europejskiej, program jest wynikiem wieloletnich kontroli całości przepisów UE. Komisja przedstawiła konkretny sposób prowadzenia działań, w celu uproszczenia i wycofania pewnych przepisów, zmniejszenia obciążeń dla firm i ułatwienia wdrażania nowych regulacji.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zasięg programu REFIT jest rozszerzany, tak aby zmaksymalizować korzyści dla obywateli i przedsiębiorstw UE. Kwestia ta ma zostać uregulowana przede wszystkim na poziomie unijnym. W związku z czym w ramach programu są analizowane obciążenia, wprowadzane działania naprawcze oraz niespójne przepisy.

Redakcja poleca: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Ożywienie wzrostu gospodarczego

W wyniku prowadzonych działań, Komisja Europejska będzie ograniczała formalności administracyjne, co wyeliminuje  brak dostępu do środków pieniężnych oraz umożliwi państwom członkowskim UE ustanawianie programów dotyczących form wsparcia finansowego dla przedsiębiorstw. Co więcej, KE przewiduje, że programy krajowe zachęcą inwestorów prywatnych do inwestowania w małe i średnie przedsiębiorstwa.

Fundusze unijne dla przedsiębiorstw w latach 2014 - 2020 r.

Jak informuje Komisja Europejska, wpływ na wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy będzie miało, między innymi, zwiększenie limitu kwotowego, który nakłada obowiązek sprawozdawczy przy udzielaniu pomocy finansowej. Kwota  do 15 mln euro przeznaczona na pomoc firmie, nie będzie podlegała kontroli ze strony Komisji. Przed zmianami przedsiębiorstwo uzyskujące wsparcie o wartości 1,5 mln euro podlegało kontroli KE. Nowe regulacje pozwolą skupić się na najbardziej konkurencyjnych przypadkach.

Jak pozyskać dotacje unijne z budżetu 2015 - 2020?

Każdy przykład pomocy przekraczającej kwotę 500 tys. euro, udzielony przedsiębiorstwom przez organy państwowe,  będzie podlegał obowiązkowi publikacji szczegółów tego wsparcia w internecie. Zapewni to możliwość kontrolowania pomocy finansowej udzielanej przez państwa członkowskie na terenie Unii Europejskiej.

Szacuje się, że dzięki tym zmianom kraje członkowskie będą musiały powiadamiać Komisję o od 10 do 25 procent przypadków udzielonej pomocy finansowej. Do tej pory zakres obowiązkowego informowania utrzymywał się na poziomie 40 procent.

Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.

Zniwelowanie kryteriów wymagających oficjalnego powiadomienia wpływa na odciążenie administracyjne przedsiębiorstw, administracji unijnej i państw członkowskich. W efekcie czego uzyskanie dofinansowania z zasobów pieniężnych Unii Europejskiej będzie łatwiejsze, niż dotychczas.

Organy unijne wzięły również pod lupę kwestię pozyskania środków finansowych z sektora prywatnego, w związku z czym dają równe szanse tym przedsiębiorstwom, które mają problemy z pozyskaniem kredytu na działalność gospodarczą. Zdaniem Komisji Europejskiej, przepisy unijne mają zapewnić równe szanse przedsiębiorstwom, poprzez ograniczenie możliwości wsparcia finansowego przez firmy, które mogą pozyskać środki pieniężne z sektora prywatnego.

Dofinansowanie z UE na działalność innowacyjną

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Kuczkowski

Radca prawny, partner, kieruje biurem kancelarii Raczkowski Paruch w Poznaniu. Od ponad 12 lat doradza klientom w zakresie prawa pracy. Posiada szczególnie bogate doświadczenie w zbiorowych stosunkach pracy, w tym w zakresie rozwiązywania i wdrażania układów zbiorowych i innych porozumień ze stroną związkową, gwarancji pracowniczych, prowadzenia sporów zbiorowych i negocjacji ze związkami zawodowymi. Prowadził szereg restrukturyzacji pracowniczych obejmujących zarówno zwolnienia grupowe, jak i programy dobrowolnych odejść oraz inne formy zmniejszania poziomu zatrudnienia. Doradza przy zatrudnianiu kadry menedżerskiej wysokiego szczebla. Bardzo często reprezentuje klientów przed sądami pracy. Ma dużą znajomość branży transportowej i produkcyjnej. Pracował w renomowanych polskich kancelariach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK