| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Dotacje unijne dla firmy transportowej

Dotacje unijne dla firmy transportowej

Firmy transportowe często starają się o dotacje unijne na zakup samochodów firmowych. Dotacja taka nie może być jednak przyznana. Na jakie dotacje unijne może liczyć firma transportowa?

Dofinansowanie dla firm transportowych

Jeśli o zakup samochodów ubiega się firma transportowa, ich zakup nie jest dopuszczalny (nie jest tzw. kosztem kwalifikowanym). Takie obostrzenie wynika z przepisów rozporządzenia Komisji (WE) 1998/2006 z 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis. Zgodnie z nim wyklucza się pomoc na nabywanie środków transportu przez podmioty gospodarcze wykonujące działalność zarobkową w zakresie transportu drogowego (towarowego i osobowego).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Na to, czy dana firma jest uznawana za transportową, wskazuje symbol Polskiej Kwalifikacji Działalności (PKD). Jeśli dane przedsiębiorstwo w określeniu przedmiotu wykonywanej działalności ujmuje działalność transportową (zarówno przewóz osób jak i towarów) nie może ubiegać się o dofinansowanie zakupu samochodu.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Zgodnie z przytoczonym przepisem nic nie stoi na przeszkodzie, by firmy transportowe starały się o dofinansowanie z Programów Regionalnych na rozwój firmy (np. poszerzenie działalności o nowe usługi, które nie wiążą się z zakupem pojazdów).

Nieco inaczej wygląda sytuacja jeśli wnioskodawcą jest firma nie prowadząca działalności w zakresie transportu drogowego. W takim przypadku istnieje możliwość sfinansowanie zakupu środka transportu, przede wszystkim specjalistycznego np. samochodu chłodni. Ważne jest, by ten zakup był dobrze uzasadniony i stanowił integralną część projektu wpływającego na rozwój firmy. Projekty te będą finansowane głównie z Programów Regionalnych.

Kompleksowe informacje na temat zasad można uzyskać w punktach informacyjnych dla Programów Regionalnych działających w poszczególnych województwach.

Źródło: Portal Funduszy Europejskich

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK