| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Unia Europejska dla samorządów terytorialnych i grup podmiotów z jednego sektora gospodarczego

Unia Europejska dla samorządów terytorialnych i grup podmiotów z jednego sektora gospodarczego

W jedności siła! Dlatego Unia Europejska zadbała o możliwość finansowania samorządów terytorialnych oferując Poddziałanie 6.2.2 „Wsparcie działań studyjno-koncepcyjnych w ramach przygotowania terenów inwestycyjnych dla projektów inwestycyjnych”. Na dofinansowanie mogą też liczyć grupy współpracujących ze sobą przedsiębiorców, w ramach Działania 5.1 „Wspieranie powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym”.

Wspólny mianownik działań Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka takich jak Działanie 5.1  oraz Poddziałanie 6.2.2 to przede wszystkim wzrost konkurencyjności oraz wzmocnienie innowacyjności gospodarki. Przedsięwzięcia podjęte przez podmioty w ramach tych działań, mają szanse być atrakcyjne zarówno dla inwestorów i nabywców krajowych jak i zagranicznych. 

Dla kogo?

Powiązania kooperacyjne (klastry)

Działanie 5.1 skierowane jest do osób prawnych prowadzących powiązania kooperacyjne, a grupą docelową są członkowie powiązań kooperacyjnych tj. przedsiębiorcy, instytucje otoczenia biznesu, organizacje badawcze. Celem tego Działania jest wzmocnienie pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw poprzez wsparcie powiązań pomiędzy przedsiębiorstwami oraz pomiędzy przedsiębiorstwami a instytucjami otoczenia biznesu. Współpracujące instytucje i przedsiębiorcy odniosą w efekcie korzyści ze wspólnej infrastruktury i lepszego dostępu do usług. Wsparciem zostaną objęte połączone przedsięwzięcia grup podmiotów, które mają na celu przygotowanie wspólnego produktu lub usługi o charakterze innowacyjnym i wprowadzenie ich na rynek. Dofinansowanie można uzyskać poprzez koordynatora powiązania kooperacyjnego. Jest to podmiot działający na rzecz rozwoju gospodarczego lub na rzecz innowacyjności. Koordynatorem powiązania kooperacyjnego może być: fundacja, stowarzyszenie zarejestrowane, spółka akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, organizacja badawcza, organizacja przedsiębiorców  lub Instytut Polskiej Akademii Nauk.

Dotychczas z programu mogły skorzystać już istniejące powiązania kooperacyjne, jednak nowelizacja przepisów - z dnia 15 lutego 2011r. -  regulujących Działanie 5.1 rozszerzyła pomoc także na klastry dopiero startujące tzw. we wczesnej fazie rozwoju.  W tym wypadku o dofinansowanie mogą ubiegać się koordynatorzy powiązań o profilu technologicznym lub przemyslowym w celu stworzenia warunków techniczno-organizacyjnych funkcjonowania powiązania kooperacyjnego oraz opracowania wspólnej strategii rozwoju takiego powiązania i jej wdrażania. Po otrzymaniu wsparcia i zrealizowaniu projektu we wczesnej fazie rozwoju koordynator powiązania kooperacyjnego może ubiegać się o wsparcie na rozwój powiązania kooperacyjnego o znaczeniu ponadregionalnym. 

Instytucją wdrażającą i przyjmująca wnioski jest PARP. Nabór odbywa się w formie konkursu. Najbliższy termin składania wniosków to 19 września do 30 listopada 2011 r. (lub do wyczerpania alokacji na konkurs).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK