REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak unijne dotacje przeciwdziałają skutkom klęsk żywiołowych w rolnictwie?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak unijne dotacje przeciwdziałają skutkom klęsk żywiołowych w rolnictwie?
Jak unijne dotacje przeciwdziałają skutkom klęsk żywiołowych w rolnictwie?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rolnicy, którzy ponieśli straty z tytułu klęsk żywiołowych mogą otrzymać pomoc z Unii Europejskiej. Przekonali się o tym w zeszłym roku rolnicy, których gospodarstwa zostały zniszczone przez powódź lub osunięcia ziemi. W tym roku z takiej pomocy mogą skorzystać rolnicy, którzy utracili swoje uprawy ze względu na przymrozki, suszę, powódź, huragan, grad. Wnioski o taką pomoc będą przyjmowane przez Oddziały Regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 18 lipca 2011 roku.

Będzie to już czwarty nabór wniosków w ramach działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych". Poprzednie edycje cieszyły się umiarkowanym zainteresowaniem – złożono 3 tys. wniosków na łączną kwotę wsparcia w wysokości 221,5 mln złotych, co stanowi 56,6% przyznanego limitu (400 mln zł).

REKLAMA

Wcześniejsze konkursy (2 w zeszłym roku i jeden w bieżącym roku) skierowane były do rolników, których gospodarstwa zostały w znacznym stopniu zniszczone podczas ubiegłorocznych powodzi i towarzyszących im obsunięć ziemi. W chwili obecnej w ARiMR trwa proces weryfikacji wniosków o przyznanie wsparcia i sukcesywnie podpisywane są umowy z rolnikami.

Polecamy: Jakie dotacje dla młodych rolników w 2011 roku?

REKLAMA

W tegorocznym naborze wniosków o przyznanie pomocy, którego start zaplanowano na 18 lipca 2011 roku, będą mogli wziąć udział rolnicy, którzy ponieśli szkody w swoich gospodarstwach w 2010 i w 2011 roku w wyniku wystąpienia (zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt. 2-11a ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - Dz. U. Nr 150, poz. 1249, z późn. zm.):

 przymrozków wiosennych,
 ujemnych skutków przezimowania,
 suszy,
 powodzi,
 deszczu nawalnego,
 obsunięcia się ziemi,
 lawiny,
 gradu,
 huraganu,
 pioruna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie jak w przypadku poprzednich naborów, również podczas tego o przyznaniu pomocy nie będzie decydowała kolejność składania wniosków. Wsparcie będzie przysługiwało według liczby punków przyznanych na podstawie kryterium wnioskowanej przez rolnika wysokości pomocy oraz wielkości szkód poniesionych w jego gospodarstwie.

Kto może złożyć wniosek o przyznanie pomocy?

Wniosek o przyznanie wsparcie może złożyć osoba fizyczna lub prawna oraz spółki osobowe, które m.in.:

REKLAMA

 są posiadaczami gospodarstwa rolnego o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o KRUS, w którym wystąpiła szkoda spowodowana przez co najmniej przez jedno z wymienionych zdarzeń losowych,
 prowadzą na terytorium RP produkcję roślinną lub zwierzęcą, z wyłączeniem chowu i hodowli ryb;

Szczegółowe warunki ubiegania się o pomoc określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 września 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków i tryb przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. Nr 169, poz. 1141 z późn. zm.). Treść rozporządzenia dostępna jest na stronach internetowych ARiMR pod adresem: http://www.arimr.gov.pl/

Pomoc będzie mogła być przyznana, jeżeli wysokość szkód oszacowanych przez powołaną komisję wyniesie:

 w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich lub rybach średnio powyżej 30% wielkości średniej rocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok,
w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji w gospodarstwie rolnym
oraz

 w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, lub stadach podstawowych zwierząt gospodarskich, nie mniej niż 10 tys. złotych.

Te dwa, powyższe warunki muszą zostać spełnione łącznie.

W jakiej wysokości będzie przyznawana pomoc?

Pomoc będzie przyznawana i wypłacana: do wysokości nieprzekraczającej 130% wartości szkód spowodowanych w gospodarstwie w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, lub stadach podstawowych zwierząt gospodarskich, oszacowanych przez komisję, lecz nie większej niż wysokość 144% wartości tych szkód pomniejszonej o kwotę odszkodowania uzyskanego z tytułu ubezpieczenia budynków, budowli, maszyn lub urządzeń służących do produkcji rolnej, sadów lub plantacji wieloletnich, lub stad podstawowych zwierząt gospodarskich, uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku wystąpienia przymrozków wiosennych, ujemnych skutków przezimowania, suszy, powodzi, deszczu nawalnego, huraganu, gradu, obsunięcia się ziemi, lawiny, uderzeń pioruna - od ryzyka wystąpienia takich okoliczności.

Pomoc będzie przyznawana tylko do wysokości limitu, który w okresie realizacji Programu wyniesie maksymalnie 300 tys. złotych na jedno gospodarstwo.

Jak ubiegać się o przyznanie pomocy?

Wniosek o przyznanie pomocy należy pobrać ze strony internetowej ARiMR i wypełnić zgodnie z zamieszczoną tam Instrukcją. Należy zadbać, aby wniosek był kompletny i zawierał wszystkie załączniki. Niewypełnienie lub niezałączenie do wniosku określonych pozycji lub załączników będzie skutkować nieprzyznaniem pomocy.

Wniosek o przyznanie pomocy składa się w Oddziale Regionalnym ARiMR, właściwym ze względu na miejsce realizacji operacji. Wniosek taki można złożyc osobiście albo przez upoważnioną osobę, albo przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce pocztowej operatora publicznego.

Adresy Oddziałów Regionalnych ARiMR znajdują się na stronie internetowej: http://www.arimr.gov.pl/ , w zakładce: „O ARiMR”.

Wniosek należy złożyć w terminie od 18 lipca 2011 r. do dnia 29 sierpnia 2011 r. Złożenie wniosku po tym terminie będzie skutkować nieprzyznaniem pomocy.

W ramach jednego naboru można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie wsparcia dla danego gospodarstwa.

Polecamy: Co to jest Wspólna Polityka Rolna?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA