| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jak skorzystać z dotacji na rozwój innowacyjnych produktów w firmie?

Jak skorzystać z dotacji na rozwój innowacyjnych produktów w firmie?

Będąc na finiszu wydatkowania środków unijnych w obecnej perspektywie budżetowej 2007-2013, warto zastanowić się nad innymi źródłami finansowania rozwoju naszej firmy. Poszukując ciekawej propozycji na pewno natkniemy się na ofertę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Instytucja ta wdraża wiele interesujących programów skierowanych do sektora nauki i przedsiębiorców, a wśród nich program INNOTECH.

Rodzaje dofinansowanych zadań w ramach projektu obejmują, analogicznie jak w przypadku In-Tech, katalog wydatków w ramach badań przemysłowych i prac rozwojowych. W ramach obydwu ścieżek programowych będą dotowane prace przygotowawcze do wdrożenia innowacyjnych produktów., usług czy technologii. W przypadku ścieżki Hi-Tech dotowany będzie zakup usług doradczych w zakresie innowacji (np. doradztwa w zakresie zarządzania, pomocy technologicznej, transferu technologii) i usług wsparcia innowacji (np. badania rynku, korzystanie z laboratoriów lub wyspecjalizowanej aparatury, uzyskanie certyfikatu zgodności, koszty certyfikacji).

Maksymalna wysokość wsparcia w ramach ścieżki In-Tech wynosi 10 mln zł, w Hi-Tech otrzymać można maksymalnie 5 mln zł na projekt. Intensywność dofinansowania zależy od typu i wielkości beneficjenta (mikro, małe, średnie lub duże przedsiębiorstwo) i rodzaju prowadzonych działań (badania przemysłowe, prace rozwojowe, prace przygotowawcze do wdrożenia).

W ramach programu przedsiębiorcy mogą otrzymać maksymalnie:
- 80 % kosztów kwalifikowalnych na badania przemysłowe
- 60 % kosztów kwaliifkowalnych na prace rozwojowe
- 90 % kosztów kwalifikowalnych na prace przygotowawcze do wdrożenia.

Całkowity budżet programu INNOTECH uwzględniający środki prywatne i publiczne wynosi ok. 1 mld zł, w czym około 650 mln zł to środki stanowiące dofinansowanie przyznawane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Nabory wniosków o przyznanie pomocy będą organizowane w latach 2011-2013.Nabory wniosków planowane są w latach 2011-2013.

Program wspiera innowacyjne rozwiązania w zakresie zaawansowanych technologii. Kryterium to jest ściśle przestrzegane i ocenia podczas weryfikacji składanych przez przedsiębiorców wniosków. Oceniający weryfikują m.in. czy zaproponowane rozwiązanie jest faktycznie innowacyjne w danym obszarze oraz czy na dany produkt wytworzony w wyniku zastosowanej innowacyjnej technologii będzie zapotrzebowanie na rynku. W kolejnych etapach oceny weryfikacji będzie podlegać wartość naukowa projektu, dorobek wykonawców, posiadanie odpowiednich zasobów materialnych, planowana współpraca beneficjenta z jednostkami naukowymi, przewidywane efekty ekonomiczne itd. 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przewiduje dofinansowanie łącznie 300 projektów w ramach In-Tech oraz 200 przedsięwzięć złożonych do schematu Hi-tech (odpowiednio 60 i 40 projektów w każdym z naborów).

Szczegółowe informacje na temat programu INNOTECH można znaleźć na stronach internetowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, pod adresem strony: http://www.ncbir.pl , zakładka „Konkursy”.

Polecamy: Czy wiesz jak uzyskać dotacje unijne na rozwój swojej firmy?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK