| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Dotacje UE na poprawę jakości powietrza w regionie

Dotacje UE na poprawę jakości powietrza w regionie

Przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego będą mogli skorzystać z unijnej pomocy w formie dofinansowania inwestycji sprzyjających poprawie środowiska naturalnego. Ogłoszenie konkursu planowane jest na połowę czerwca br. i jak zapowiadają organizatorzy, podczas tegorocznego naboru: „ma być łatwiej”.

Poprzedni nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania 4.4 „Ochrona powietrza” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego zakończył się niepowodzeniem. Konkurs cieszył się małym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, a projekty obarczone były wieloma błędami. Konsekwencją tego było niewykorzystanie puli środków przeznaczonych na ten nabór.

Podczas tegorocznego konkursu ma się to jednak zmienić- tak zapowiadają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Na realizację projektów wybranych w tegorocznym naborze zarezerwowano kwotę ponad 7 mln PLN pochodzących z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Polecamy: Jak przebiegają kontrole projektów innowacyjnych?

Ochrona powietrza jest jednym z priorytetowych obszarów, które mogą otrzymać unijną pomoc w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Program ten w odróżnieniu od innych programów krajowych przewidujących ochronę środowiska naturalnego (np. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko) wdrażany jest na poziomie województwa, co oznacza, że za nabór, ocenę i w końcu wybór projektów do dofinansowania odpowiadają władze regionalne. 

Działanie 4.4 skierowane jest do przedsiębiorców, którzy są zainteresowani realizacją projektów inwestycyjnych obejmujących poprawę jakości powietrza. Przez projekty inwestycyjne rozumie się w tym przypadku roboty oraz wyposażenie w środki i zasoby z zakresu systemów, infrastruktury, urządzeń i technologii służących do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń (w tym gazowych i pyłowych).

Projekty, które zostaną wybrane do dofinansowania muszą spełniać dwa warunki:
 muszą być realizowane na terenie województwa zachodniopomorskiego,
 wartość udzielonego dofinansowania nie może przekroczyć równowartości 200 tys. EUR.

W naborze wniosków może wziąć każdy przedsiębiorca, który spełni wymogi określone w dokumentacji konkursowej. Na dofinansowanie unijne nie może liczyć przedsiębiorca na którym ciąży obowiązek zwrotu pomocy, wynikający z decyzji Komisji Europejskiej oraz który podlega wykluczeniu z możliwości ubiegania się o taką pomoc na podstawie ustawy o finansach publicznych.

Organizator konkursu umożliwia ubieganie się o dotację unijną przez każdego przedsiębiorcę, bez względu na jego status (małe, średnie, duże przedsiębiorstwo), który posiada swoją siedzibę na terytorium RP.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Witold Studziński

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK