| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011 rok?

Jakie nabory dla przedsiębiorców w 2011 rok?

Od początku uruchomienia programów do 26 grudnia 2010 r. zostało już zakontraktowane 56,7% wszystkich środków na lata 2007-2013. Oznacza to, że środki unijne powoli się wyczerpują. Dotyczy to również funduszy dla przedsiębiorstw. Instytucje Wdrażające programy informują, że 2011 może być ostatnim rokiem, w którym środki unijne będą rozdawane na tak dużą skalę. Warto się przyjrzeć więc z jakich programów firma może jeszcze skorzystać i zacząć już na początku roku planować przyszłe inwestycje.

Działanie 6.1 Paszport do eksportu

„Paszport do eksportu” jest przeznaczony dla mikro, małych i średnich firm, które wcześniej nie eksportowały swoich produktów i usług, albo eksportowały je w ograniczonym zakresie (nie więcej niż 30% wartości sprzedaży). Działanie to zostało pomyślane w formie dwóch etapów. W pierwszym możemy uzyskać maksymalnie 10 tys. zł (stanowiące 80% kosztów) na sporządzenie tzw. Planu Rozwoju Eksportu W drugim etapie możemy otrzymać maksymalnie 200 tys. zł, ale nie więcej niż połowę kosztów planowanych działań. Przykładowe działania, na które możemy uzyskać wsparcie to: wyszukiwanie i dobór partnerów na rynku docelowym, np. firm o podobnym profilu, organizacja i udział w misjach gospodarczych za granicą czy doradztwo w zakresie strategii finansowania przedsięwzięć eksportowych i działalności eksportowej.

Nowością w 2011 roku ma być fakt, że przedsiębiorca będzie mógł złożyć jeden wniosek na dwa etapy, a nie jak do tej pory oddzielnie wniosek na każdy z etapów, przy czym złożenie wniosku na drugi etap było możliwe dopiero po zatwierdzenie przez Regionalną Instytucję Finansującą Planu Rozwoju Eksportu sporządzonego w etapie pierwszym. O tym czy zostanie to wdrożone w konkursie przekonamy się już niebawem, ponieważ pierwszy nabór został zaplanowany od 21.02.do 11.03., drugi pomiędzy 20.06.a 8.07., zaś trzeci od 17.10.do 4.11. lub do wyczerpania alokacji na konkurs. Łącznie na wszystkie trzy nabory zaplanowane na 2011 roku przeznaczono kwotę 324 mln PLN.

Działanie 6.5.2 Wsparcie udziału przedsiębiorców w programach promocji

Działanie to organizowane jest przez Departament Wdrażania Programów Operacyjnych przy Ministerstwie Gospodarki. Obecnie trwa kontynuacja konkursu z 6.12.2010 r. – programy promocji o charakterze ogólnym. Na rok 2011 został zaplanowany konkurs dotyczący programów promocji o charakterze branżowym, który ma się rozpocząć w II kwartale 2011 roku W konkursie będą mogły brać udział przedsiębiorstwa, które realizują program promocji branżowej o wartości min. 2 mln PLN.

Działanie 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej

Pomiędzy 8.05. a 3.06. zaplanowano prawdopodobnie już ostatni nabór wniosków w ramach tego działania. Jest to chyba jedno z budzących najwięcej emocji działań. Przeznaczone dla firm rozpoczynających działalność, miało ułatwić młodym przedsiębiorcom start w elektronicznym biznesie. Idea być może i słuszna, spotkała się z olbrzymią krytyką, a na temat samego działania i późniejszych problemów Beneficjentów można znaleźć bardzo dużą ilość publikacji. Począwszy od kontrowersyjnych konkursów według idei „kto pierwszy ten lepszy”, poprzez zarzuty dotyczące „nowych przedsiębiorstw” (najwięcej dofinansowań otrzymywały nowopowstałe działalności, które jednak były kolejną spółką jednego właściciela), aż do problemów z „niekończącymi” się rozliczeniami i historiami ludzi, którzy z powodu opóźnień w płatnościach musieli zastawiać prywatne mieszkania. Warto dodać również, że co do „jakości” samych projektów, który uzyskały wsparcie pojawiło się również wiele krytycznych głosów dotyczących w szczególności racjonalności wydatków i efektywności biznesowej samych przedsięwzięć. Dlatego konkurs ten począwszy od 2010 roku odbywa się na zmienionych zasadach, a sama dokumentacja z nim związana została zmieniona diametralnie (znacznie rozbudowana), zmodyfikowano również zasady oceniania i obowiązujące progi dofinansowania. Czy działania te przyniosły pożądane rezultaty okaże się, kiedy poznamy wyniki ostatniego konkursu. Warto nadmienić, że na konkurs w 2011 roku przewidziano do rozdania 300 mln PLN.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK