| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jakie dotacje na prowadzenie żłobka?

Jakie dotacje na prowadzenie żłobka?

Dzięki unijnej dotacji pracodawcy będą mogli skuteczniej zachęcić swoich pracowników do powrotu do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Firmy dysponujące lokalem będą mogły zaadoptować go na potrzeby żłobka, a koszt niezbędnych do tego celu prac pokryje Unia Europejska.

W 2010 roku w ramach konkursu dla poddziałania 1.3.2 POKL wnioskodawcami mogły być wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych). 

W konkursie w 2011 roku będą mogli wziąć udział przedsiębiorcy, fundacje oraz stowarzyszenia.

Co zasługuje na podkreślenie to to, że konkurs prowadzony jest w ramach komponentu centralnego POKL, co oznacza, że będą mogły wziąć w nim udział wszystkie podmioty (o których piszę powyżej) bez względu na lokalizację swojej siedziby. Udział przedsiębiorców w tym konkursie uwarunkowany był spełnieniem określonych wymogów formalnych.

W konkursie z możliwości skorzystania z unijnej dotacji zostali wyłączni przedsiębiorcy, którzy posiadali zaległości z tytułu należności publicznoprawnych.

Podczas organizacji poprzedniego konkursu minimalna wartość projektu wynosiła 50 tys. złotych. W ramach tej kwoty można było ubiegać się zwrot kosztów poniesionych m.in. na:
- adaptację pomieszczeń na potrzeby ośrodka opieki nad dziećmi,
- utrzymanie ośrodka opieki nad dziećmi,
- wynagrodzenie personelu,

W ramach wynagrodzenia personelu, kwalifikowalne są zasadniczo wszystkie koszty zatrudnienia personelu, w szczególności wynagrodzenie brutto, składki pracodawcy na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy oraz odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

- upowszechnianie i promocja alternatywnych i elastycznych form zatrudnienia,
- ekspertyzy, analizy, badania,
- opłaty finansowe.

O dotację w ramach konkursu będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy posiadający własne pomieszczenie lub wynajmujący lokal z przeznaczeniem na prowadzenie żłobka. Innymi słowy w ramach tego konkursu nie ma możliwości otrzymania dotacji na wybudowanie żłobka.

Do wydatków niekwalifikowanych w ramach konkursu zaliczono koszty poniesione na m.in:
- zakup nieruchomości, gruntu oraz infrastruktury,
- wydatki związane z wypełnieniem wniosku o dofinansowanie projektu.

Wydatki niekwalifikowalne związane z realizacją projektu ponosi przedsiębiorca. W naszej opinii konkurs ten jest jak najbardziej celowy zarówno z punktu widzenia pracodawców jak i pracowników. Czekamy w takim razie na szczegóły naboru projektów i zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia w nim udziału.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK