| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Dotacje również dla firm budowlanych!

Dotacje również dla firm budowlanych!

W tym roku o rolne dotacje będą mogli także powalczyć mikroprzedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie prac budowlano-drogowych, pozyskania drewna lub wytwarzania energii elektrycznej. Jak pozyskać taką dotacje - przeczytaj poradę eksperta.

Zaproponowana zmiana przewiduje możliwość finansowania zakupu pojazdów samochodowych w 100%, ale pod pewnymi warunkami. Otóż do grupy pojazdów samochodowych, czyli pojazdów silnikowych, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością 25 km/h zaliczane są także specjalistyczne samojezdne maszyny np. budowlane, drogowe, wykorzystywane do robót ziemnych, rolnicze. Ze względu na odmienne zastosowanie tego typu pojazdów, aniżeli do przewozu osób i towarów, intencją Ministra było umożliwienie refundacji zakupu tego typu pojazdów w 100 % kosztów kwalifikowanych.

Polecamy: serwis Dotacje

W odróżnieniu od obecnie obowiązujących zapisów, po wejściu w życie nowelizacji rozporządzenia możliwy będzie zakup maszyn rolniczych, spełniających wymogi pojazdów samochodowych, który zostanie pokryty w 100% kosztów kwalifikowanych ze środków PROW 2007-2013.

Inna proponowana zmiana ma uniemożliwić finansowanie tych samych wydatków ponoszonych w ramach projektu z dwóch źródeł. Dlatego też propozycja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczy wyłączenia z możliwości ubiegania się o pomoc podmiotów, którym w ciągu ostatnich 2 lat od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy, przyznano pomoc inwestycyjną w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Warto podkreślić znaczenie sformułowania „pomoc inwestycyjna”, gdyż z możliwości ubiegania się o pomoc nie wyłączono podmiotów, którym została przyznana pomoc inna niż inwestycyjna np. pomoc doradcza albo pomoc szkoleniowa.

W założeniu proponowane zmiany pozytywnie wpłyną na rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich całego kraju dzięki wprowadzeniu korzystniejszych rozwiązań dla potencjalnych beneficjentów działania. Proponowane zmiany spotkały się z życzliwym przyjęciem różnych organizacji rolniczych, które nie zgłosiły zastrzeżeniem do treści projektowanego rozporządzenia.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac legislacyjnych wejście w życie rozporządzenia planowane jest na koniec I kwartału 2011 roku.


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK