| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Dotacje również dla firm budowlanych!

Dotacje również dla firm budowlanych!

W tym roku o rolne dotacje będą mogli także powalczyć mikroprzedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie prac budowlano-drogowych, pozyskania drewna lub wytwarzania energii elektrycznej. Jak pozyskać taką dotacje - przeczytaj poradę eksperta.

Zaproponowana zmiana przewiduje możliwość finansowania zakupu pojazdów samochodowych w 100%, ale pod pewnymi warunkami. Otóż do grupy pojazdów samochodowych, czyli pojazdów silnikowych, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością 25 km/h zaliczane są także specjalistyczne samojezdne maszyny np. budowlane, drogowe, wykorzystywane do robót ziemnych, rolnicze. Ze względu na odmienne zastosowanie tego typu pojazdów, aniżeli do przewozu osób i towarów, intencją Ministra było umożliwienie refundacji zakupu tego typu pojazdów w 100 % kosztów kwalifikowanych.

Polecamy: serwis Dotacje

W odróżnieniu od obecnie obowiązujących zapisów, po wejściu w życie nowelizacji rozporządzenia możliwy będzie zakup maszyn rolniczych, spełniających wymogi pojazdów samochodowych, który zostanie pokryty w 100% kosztów kwalifikowanych ze środków PROW 2007-2013.

Inna proponowana zmiana ma uniemożliwić finansowanie tych samych wydatków ponoszonych w ramach projektu z dwóch źródeł. Dlatego też propozycja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczy wyłączenia z możliwości ubiegania się o pomoc podmiotów, którym w ciągu ostatnich 2 lat od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy, przyznano pomoc inwestycyjną w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Warto podkreślić znaczenie sformułowania „pomoc inwestycyjna”, gdyż z możliwości ubiegania się o pomoc nie wyłączono podmiotów, którym została przyznana pomoc inna niż inwestycyjna np. pomoc doradcza albo pomoc szkoleniowa.

W założeniu proponowane zmiany pozytywnie wpłyną na rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich całego kraju dzięki wprowadzeniu korzystniejszych rozwiązań dla potencjalnych beneficjentów działania. Proponowane zmiany spotkały się z życzliwym przyjęciem różnych organizacji rolniczych, które nie zgłosiły zastrzeżeniem do treści projektowanego rozporządzenia.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac legislacyjnych wejście w życie rozporządzenia planowane jest na koniec I kwartału 2011 roku.


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK