| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jakie dotacje dla przedsiębiorczej młodzieży?

Jakie dotacje dla przedsiębiorczej młodzieży?

Jeśli uważasz, że na rynku pracy nie ma dla Ciebie miejsca, weź sprawy w swoje ręce i otwórz własny biznes. Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej może być skutecznym sposobem na wyjście z bezrobocia. Dzisiaj przed taką szansą stoją młodzi z województwa pomorskiego, a ich marzenia o własnej firmie finansuje Unia Europejska za pośrednictwem Programu Kapitał Ludzki. Aby jednak otrzymać finansowe wsparcie z Unii Europejskiej trzeba spełnić kilka warunków. Jakich? O tym poniżej.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Za pośrednictwem tego programu wspierane są inicjatywy promujące samozatrudnienie oraz działania przyczyniające się do aktywizacji zawodowej grup szczególnie narażonych na wykluczenie społeczne. W tym przypadku szczególną troską Unii Europejskiej zostały otoczone osoby młode do 25 roku życia, których sytuacja na rynku pracy jest szczególnie niekorzystna ze względu na niewystarczające doświadczenie i umiejętności praktyczne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży z województwa pomorskiego, Agencja Rozwoju Pomorza ogłosiła konkurs, którego celem jest wybór osób zdeterminowanych do prowadzenia własnego biznesu. Uczestnicy projektu, którzy przedstawią najciekawsze biznesplany będą mogli otrzymać dotację unijną w wysokości średnio 34 tysięcy w celu pokrycia pierwszych wydatków związanych z rozpoczęciem i funkcjonowaniem działalności gospodarczej. Przyznanie unijnych pieniędzy poprzedzone jest udziałem w cyklu szkoleń, które przybliżą uczestnikom projektu podstawową wiedzę z zakresu przedsiębiorczości.

Kto może zostać uczestnikiem projektu?

Uczestnikiem projektu, czyli beneficjentem pomocy może zostać osoba fizyczna, która spełnia następujące warunki:

  • na stałe lub tymczasowo zamieszkuje województwo pomorskie,
  • zamierza rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą na terenie województwa pomorskiego,
  • nie posiadała zarejestrowanej działalności gospodarczej przez okres co najmniej 12 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu.

W projekcie mogą wziąć udział wyłącznie osoby, które w dniu złożenia dokumentów rekrutacyjnych nie ukończą 25 roku życia, są osobami nieaktywnymi zawodowo lub zwolnionymi z winy pracodawcy w okresie nie dłuższym niż 12 m-cy przed przystąpieniem do projektu, zarejestrowanymi jako osoby bezrobotne.

Co mogę zyskać dzięki udziałowi w projekcie?

Uczestnicy projektu mogą skorzystać z wielu możliwości wsparcia w zakresie rozpoczęcia działalności gospodarczej. Udział w projekcie rozpoczyna cykl szkoleń podczas których uczestnicy dowiedzą się jak napisać dobry biznesplan i założyć działalność gospodarczej. Kolejne szkolenia mają charakter specjalistyczny, tzn. dotyczą konkretnych zagadnień związanych z przedsiębiorczością takich jak komunikacja i marketing, techniki sprzedaży, autoprezentacja, zasady rozliczania kosztów itd. Dzięki udziałowi w projekcie można także otrzymać wsparcie doradcze z zakresu przygotowania biznesplanu oraz w zakresie monitoringu i nadzoru nad prawidłową realizacją inwestycji. Po ukończeniu etapu szkoleniowego uczestnicy projektu przygotują biznesplany, spośród których najlepsze otrzymają możliwość realizacji przy udziale środków unijnych. Wsparcie finansowe może być udzielone w formie:

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK