REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dotacje na modernizację gospodarstw rolnych w 2011 roku

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje na modernizację gospodarstw rolnych
Dotacje na modernizację gospodarstw rolnych

REKLAMA

REKLAMA

Również w tym roku rolnicy zainteresowani otrzymaniem unijnej dotacji na modernizację gospodarstw rolnych będą mogli składać wnioski o przyznanie pomocy na ten cel w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jednak w odróżnieniu od poprzednich naborów zmieniły się priorytety i zasady przyznawania unijnej pomocy. O tym w szczegółach w dalszej części artykułu.

Producenci mleka

REKLAMA

W naborze wniosków priorytetowo będą traktowani ci rolnicy, którzy chcą inwestować w restrukturyzację prowadzonej przez siebie produkcji mleczarskiej. Jest to związane z ubiegłoroczną nowelizacją rozporządzenia MRiRW dotyczącego warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach tego działania. Zatem priorytetowo będą traktowane inwestycje, które są związane z produkcją mleczarską i prowadzą do rozwoju produkcji mleczarskiej albo do zmiany profilu prowadzonej działalności rolniczej i tym samym zaprzestania prowadzenia w danym gospodarstwie produkcji mleczarskiej. Tacy rolnicy oprócz spełnienia warunków formalnych obowiązujących wszystkich wnioskodawców tego działania (np. wielkość ekonomiczna gospodarstwa czy wiek wnioskodawcy), muszą spełnić dodatkowe wymogi. 

REKLAMA

Rolnik, który chce otrzymać dotację do produkcji mleczarskiej musi dodatkowo być wpisany do rejestru producentów, który jest prowadzony przez dyrektora właściwego oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego, musi przysługiwać mu w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy kwota indywidualna tzw. kwota mleczna, w wysokości co najmniej 20 000 kg oraz musi wykazać, że co najmniej od roku prowadzi działalność rolniczą w zakresie produkcji mleka.

Polecamy: Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

Nabór wniosków o przyznanie pomocy na restrukturyzację produkcji mleczarskiej będzie prowadzony do 17 stycznia 2011 roku na terenie sześciu województw: lubuskim, opolskim, podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. W tych województwach będzie można otrzymać pomoc finansową wyłącznie na działania związane z produkcją mleczarską. Nie przewiduje się dofinansowania w ramach tego działania innych inwestycji (niezwiązanych z produkcją mleczarską) realizowanych w gospodarstwach rolnych. Jest to związane z tym, że w poprzednich naborach w tych regionach wykorzystano w znacznym stopniu środki zarezerwowane na wsparcie z tego działania, a pozostała do wykorzystania pula pieniędzy wystarczy jedynie na inwestycje dla producentów mleka. Wnioski przyjmowane są w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dane kontaktowe do oddziałów regionalnych ARMiR znajdują się na stronach internetowych Agencji, pod adresem: http://www.arimr.gov.pl, w zakładace „O ARMiR”. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozostali rolnicy

REKLAMA

Pozostali rolnicy wnioski na inwestycje w zakresie restrukturyzacji swoich gospodarstw rolnych będą mogli składać od 17 do 28 stycznia 2011 r. w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zasadnicza różnica w stosunku do zasad obowiązujących podczas poprzednich naborów to to, że wnioski o pomoc na zakup i wspólne użytkowanie maszyn i urządzeń rolniczych będzie mogło składać wspólnie kilku rolników. Dotychczas nie mogli oni złożyć razem jednego wniosku o pomoc. Działanie takie spowoduje, że o wsparcie będą mogli się starać także właściciele mniejszych gospodarstw rolnych, którzy dotychczas byli wykluczeni z ubiegania się o taką pomoc.

W przypadku wnioskowania o taką pomoc konieczne jest zawarcie pisemnej umowy pomiędzy rolnikami, w której określone zostaną zasady wspólnego używania i eksploatowania maszyn lub urządzeń oraz zakres prac wykonywanych przy ich użyciu przez każdą osób.

Polecamy: serwis ABC funduszy unijnych

Maksymalny poziom wsparcia, który można otrzymać na gospodarstwo, wynosi 300 tys. złotych. Poziom dofinansowania, jaką może otrzymać z ARiMR beneficjent, waha się od 40% do 70% kosztów poniesionych na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych i zależy od wieku beneficjenta, położenia jego gospodarstwa oraz rodzaju przedsięwzięcia.

Na maksymalny, 70% zwrot kosztów poniesionych na modernizację gospodarstw rolnych, mogą liczyć osoby wspólnie składające wniosek o przyznanie pomocy na inwestycje dotyczące restrukturyzacji produkcji mleczarskiej na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), obszarach NATURA 2000 oraz związanych z wdrażaniem Ramowej Dyrektywy Wodnej, z których żadna w dniu jego złożenia nie ukończyła 40 roku życia.

O przyznawaniu pomocy nie będzie decydowała kolejność składania wniosków lecz liczba punktów przyznanych poszczególnym operacjom. Do wykorzystania w tym naborze wniosków przewidziano łącznie ok. 2,39 miliarda złotych. 

Formularz wniosku o przyznanie pomocy oraz formularze niektórych załączników do wniosku wraz z Instrukcją wypełniania są udostępnione na stronach internetowych ARMiR pod adresem: www.arimr.gov.pl oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi www.minrol.gov.pl. Można je również otrzymać w oddziałach regionalnych ARiMR.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA