REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
W 2011 roku można spodziewać się także naboru projektów wspierających działania proeksportowe wśród polskich przedsiębiorców
W 2011 roku można spodziewać się także naboru projektów wspierających działania proeksportowe wśród polskich przedsiębiorców

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2011 będzie kolejnym rokiem wdrażania funduszy unijnych w ramach perspektywy finansowej 2007-2013. Będzie to kolejny rok w ramach, którego przedsiębiorcy będą mogli starać się o unijne dotacje dla swoich firm. Konkursy będą organizowane zarówno w ramach krajowych jak i regionalnych programów operacyjnych. Gdzie szukać dotacji dla przedsiębiorców w 2011 roku – o tym w artykule.

Regionalne programy operacyjne

W ramach regionalnych programów operacyjnych możliwości finansowania dużych przedsięwzięć inwestycyjnych w przedsiębiorstwach są już mocno ograniczone. Pamiętajmy, że w przypadku regionalnych programów operacyjnych decyzję o alokacji środków na poszczególne lata podejmowane są przez instytucje zarządzające, czyli zarządy województw. Cześć województw znając zapotrzebowanie przedsiębiorców na kapitał, rozlokowało środki finansowe równomiernie na poszczególne lata wdrażania perspektywy 2007-2013, inne w ramach pierwszych konkursów wyczerpały już możliwości finansowania takich inwestycji. W przypadku, gdy w ramach danego programu regionalnego zostały już wyczerpane możliwości finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach, warto poszukać innych źródeł na ten cel wśród np. programów krajowych lub źródeł komercyjnych.

REKLAMA

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego

REKLAMA

W roku 2011 zainteresowani przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze wsparcia finansowego, jakie oferuje Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego. Tutaj do dyspozycji przedsiębiorców w 2011 roku znajdzie się łącznie około 48 mln euro. Pieniądze te będzie można przeznaczyć zarówno na przedsięwzięcia inwestycyjne w MŚP jak również udział w targach i wystawach międzynarodowych oraz transfer wiedzy i technologii.

Największego zainteresowania wśród przedsiębiorców należy spodziewać się w ramach działania 1.2.4, gdzie dostępna pula środków wyniesie 20 mln złotych. Dotację z działania 1.2.4 będzie można przeznaczyć na rozbudowę i modernizację przedsiębiorstwa oraz zakup usług doradczych. Konkursy będą systematycznie ogłaszane od II kwartału 2011 roku. Aktualnych informacji należy szukać pod adresem strony internetowej: http://rpo.slaskie.pl/

Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego 

O dotacje unijne w 2011 roku będą mogli rywalizować także lubelscy przedsiębiorcy. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego do rozdysponowania pomiędzy przedsiębiorców będzie łącznie około 28 mln euro. Środki te będą mogły zostać wykorzystane zarówno przez nowopowstałe mikroprzedsiębiorstwa jak również inne firmy z sektora MŚP. W 2011 roku dofinansowaniu ze środków RPO WL będą mogły podlegać projekty inwestycyjne i modernizacyjne w przedsiębiorstwach, inwestycje w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska, projekty badawcze oraz doradcze. Największego zainteresowania należy spodziewać się podczas konkursu dla mikroprzedsiębiorców (działanie 1.2) oraz małych i średnich przedsiębiorców (działanie 1.3). W przypadku tych drugich, nabór wniosków został zaplanowany już na marzec 2011 roku. Aktualne informacje oraz terminy naborów znajdują się na stronach internetowych: http://www.rpo.lubelskie.pl oraz http://www.lawp.lubelskie.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Małopolski Regionalny Program Operacyjny

Podobną kwotę do rozdysponowania wśród przedsiębiorców przewiduje się w Małopolsce. Tutaj w ramach 4 konkursów planowanych do ogłoszenia w 2011 roku o przyznanie unijnej dotacji będą mogły rywalizować zarówno mikro-, małe jak i średnie przedsiębiorstwa. Pierwszy konkurs dla małych przedsiębiorstw ma ruszyć już w kwietniu 2011 roku. Na bezpośrednie wsparcie małych przedsiębiorców (działanie 2.1) zarezerwowano kwotę ponad 11 mln euro. Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem: http://www.mcp.malopolska.pl

Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego

REKLAMA

Do wyścigu po unijną dotację będą mogli stawić się także przedsiębiorcy z województwa podlaskiego. Powinni oni pozostać w gotowości, gdyż pierwsze nabory zaplanowano już na okres kwietnia-czerwca przyszłego roku. Dodatkowo przedsiębiorcy z województwa podlaskiego będą mogli skorzystać z dotacji w ramach działań 1.1 oraz 1.2, gdzie przedłużono nabór wniosków do momentu całkowitego wyczerpania dostępnej alokacji. Szczegółowych informacji należy szukać pod adresem internetowych: http://www.rpowp.wrotapodlasia.pl

Nie przewiduje się natomiast ogłaszania konkursów dla przedsiębiorców w województwie lubuskim, podkarpackim, opolskim i świętokrzyskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim. Dostępna tam pula środków została już w pełni rozdysponowana w ramach wcześniejszych konkursów.

Oprócz programów regionalnych, gdzie warunkiem przyznania dotacji jest realizacja projektu na terenie danego województwa, przedsiębiorcy mogą sięgnąć po wsparcie oferowane w ramach programów krajowych. Największą popularnością cieszą się wciąż dotacje oferowane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Zainteresowani, którzy liczą na dodatkowe środki w ramach tego programu nie powinni czuć się zawiedzeni, ponieważ Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała dla nich kilka interesujących propozycji.

Przeczytaj także: Jak Unia Europejska wspiera przedsiębiorczych Warszawiaków

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka

W 2011 roku do rozdysponowania pomiędzy przedsiębiorców w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka jest kwota ponad 1,6 mld złotych. To dużo w porównaniu z możliwościami oferowanymi w ramach regionalnych programów operacyjnych, ale mając na uwadze zapotrzebowanie przedsiębiorców oraz fakt, że jest to program krajowy kwota ta nie powinna przyprawić o ból głowy. Dobrą wiadomością jest to, że część tych środków trafi do przedsiębiorców zainteresowanych wdrożeniem e-biznesu. To ważne biorąc po uwagę ogromne zainteresowanie konkursami ogłaszanymi w ramach VIII osi priorytetowej. Pamiętajmy, jednak że od września tego roku obowiązują nowe wymagania dotyczące realizacji tego typu projektów, gdzie wdrażane e-usługi powinny charakteryzować się innowacyjnością na poziomie krajowym lub światowym i być skierowane do grupy niszowej, której potrzeb nie zaspokoił żaden podmiot. Brakuje informacji czy priorytetowo (wyższy poziom dofinansowania z UE) będą traktowani wnioskodawcy do 27 roku życia. W przypadku działania 8.1 planowany termin naboru wniosków o dofinansowanie to 9 maja 2011 roku. Dla działania 8.2 zaplanowano w 2011 organizację dwóch naborów tj. w kwietniu oraz październiku. Aktualne informacje dotyczące naboru projektów z tych działań będą publikowane na stronach internetowych PARP, pod adresem: http://poig.parp.gov.pl .

W 2011 roku można spodziewać się także naboru projektów wspierających działania proeksportowe wśród polskich przedsiębiorców. W ramach planowanego do ogłoszenia konkursu przedsiębiorcy będą zobligowani do przygotowania planu rozwoju eksportu a następnie jego wdrożenia. Dotację unijną będzie można przeznaczyć na udział w imprezach targowo-wystawienniczych, organizację i udział w misjach gospodarczych za granicą oraz wyszukiwanie i dobór kontrahentów. W ramach działania 6.1 zaplanowano organizację w 2011 roku trzech nabór wniosków o dofinansowanie tj. w lutym, czerwcu oraz październiku.

Przedsiębiorcy zainteresowani prowadzeniem badań również nie powinni czuć się zawiedzeni. W roku 2011 roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaplanowała dla nich organizację dwóch naborów wniosków o dofinansowanie w ramach działania 1.4. Pierwszy nabór ma rozpocząć się już na początku marca, drugi jeszcze w sierpniu 2011 roku.

Warto zaznaczyć, że są to dopiero wstępne szacunki, które mogą zależeć np. od rozdysponowania alokacji w ramach trwających konkursów. Aktualnych informacji należy szukać na stronach internetowych instytucji zarządzających.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA