REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są zasady działania Programu „Uczenie się przez całe życie” ?

Zasady działania Programu „Uczenie się przez całe życie”
Zasady działania Programu „Uczenie się przez całe życie”
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z priorytetów Unii Europejskiej na lata 2007-2013 jest zagwarantowanie powszechnego systemu edukacji i szkoleń. Projekty odnoszące się do kształcenia ustawicznego realizowane są m.in. w ramach kilku Działań Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, tj.: ,,Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego’’ oraz ,,Upowszechnienie uczenia się przez całe życie’’. Podobne cele mogą być realizowane m.in. w programie „Uczenie się przez całe życie”, czyli Lifelong Learnig Experience Programme (LLP).

LLP jest jednym z programów wspólnotowych powołanych na wniosek Komisji Europejskiej w celu wsparcia krajów członkowskich w obszarach najistotniejszych dla całej Unii Europejskiej. Jest on prowadzony w ramach wyżej wspomnianego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

REKLAMA

Program LLP wspiera m.in.:

  • mobilność osób biorących udział w procesie uczenia się przez całe życie,
  • partnerstwa dwustronne i wielostronne, 
  • projekty wielostronne dotyczące promowania jakości w systemach edukacji i szkoleń, poprzez międzynarodowy transfer innowacji,
  • tworzenie i udoskonalanie materiałów naukowych i informacyjnych, 
  • działania na rzecz wspierania przejrzystości i uznawania kwalifikacji, 
  • wizyty przygotowawcze.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

REKLAMA

Terminy naboru wniosków dla wszystkich rodzajów projektów w danym roku są wskazane w zaproszeniu do składania wniosków publikowanym w Dzienniku Urzędowym UE. Konkursy zamykane są zazwyczaj w pierwszym kwartale roku kalendarzowego. W zależności od charakteru działań, wniosek będzie składany do Narodowej Agencji lub Komisji Europejskiej (Agencja Wykonawcza w Brukseli). W Polsce rolę instytucji zajmującej się realizacją programu LLP na poziomie krajowym pełni od 2007 r. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie.

LLP swoim zasięgiem obejmuje kraje Unii Europejskiej oraz Turcję. Dzieli się na cztery podprogramy: Comenius, Leonardo da Vinci, Grundtvig oraz najpopularniejszy Erasmus. Program skierowany jest do różnorodnych grup wiekowych. Mogą wziąć w nim udział zarówno osoby uczące się jak i pracownicy różnych placówek edukacyjnych. Polska jako jeden z krajów członkowskich Unii Europejskich aktywnie uczestniczy we wszystkich wymienionych programach. Program ma na celu między innymi wymianę praktyk i współpracę pomiędzy systemami edukacji i szkoleń krajów Wspólnoty, wzmocnienie integracji pomiędzy krajami europejskimi, poprawę znajomości języków obcych, zwiększenie szans na zatrudnienie poprzez doświadczenia międzynarodowe, wzrost tożsamości narodowej i europejskiej, promowanie demokracji i tolerancji wobec innych kultur oraz zwiększenie szans na zatrudnienie poprzez rozwój zawodowy i osobisty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kolejna pomoc Unii Europejskiej dla powodzian

O przyznaniu miejsca stypendialnego w programie LLP - Erasmus decyduje:

  • znajomość języka obcego, wymaganego przez uczelnię partnerską, do której ma odbyć się wyjazd,
  • wszelka działalność w organizacjach studenckich, kołach naukowych, uczestnictwo w konferencjach, otrzymane nagrody i wyróżnienia,
  • silna motywacja do wyjazdu na studia za granicą,
  • Samodzielność i kultura osobista gwarantująca godne reprezentowanie Uniwersytetu na europejskich uczelniach partnerskich.

Student ubiegający się o udział w programie LLP - Erasmus ma obowiązek złożyć następujące dokumenty:

  • wypełniony formularz kwalifikacyjny,
  • list motywacyjny,
  • wszelkie posiadane przez studenta zaświadczenia i certyfikaty, potwierdzające znajomość języków obcych, uczestnictwo w konferencjach naukowych, pracę na rzecz uczelni, czy ruchu studenckiego, bądź inne dowody aktywności społecznej studenta.

Jakie są zasady finansowanie wyjazdów w ramach LLP Erasmus?

Finansowanie studenta podczas pobytu w zagranicznej uczelni partnerskiej obejmuje:

  • stypendium w programie LLP-Erasmus,
  • utrzymanie stypendium (naukowego/socjalnego/sportowego), z uczelni macierzystej przez cały okres studiów za granicą,
  • wysokość miesięcznych stawek stypendialnych dla studentów wyjeżdżających na studia zagraniczne w ramach programu LLP-Erasmus jest ustalana corocznie, w oparciu o fundusze przyznane przez Agencję Narodową Programu LLP-Erasmus. Niektóre uczelnie wypłacają stypendium w całości, inne w ratach, najczęściej dwóch. Uczelnie ustalają także sposób przekazania pieniędzy. Część przelewa je na konta studentów, podczas gdy inne wypłacają stypendium również w postaci gotówki,
  • zgodnie z umową o świadczeniu usług edukacyjnych student zobowiązany jest do uiszczania czesnego za naukę,
  • w przypadku wyjazdu studenta na studia zagraniczne w ramach programu LLP-Erasmus, Rektor może podjąć decyzję o czasowym zwolnieniu słuchacza z płatności za studia.

Polecamy: serwis ABC funduszy unijnych

REKLAMA

Przyznawane studentowi stypendium jest formą dofinansowania i nie ma pokrywać całości kosztów pobytu studenta za granicą. Jego przeznaczeniem jest zredukowanie różnicy w kosztach utrzymania między w krajem macierzystym a krajem, w którym znajduje się uczelnia przyjmująca. Według danych portalu erasmus.org.pl, w 2008 roku liczba polskich uczelni posiadających Kartę Erasmusa wyniosła 256.

Dofinansowanie kosztów podróży odbywa się na podstawie zakupionych biletów do i z miejscowości, w której znajduje się uczelnia partnerska, w terminach zgodnych z rozpoczęciem i zakończeniem studiów w tej uczelni. Studenci ubiegający się o dofinansowanie zobowiązani są sami wykupić bilety w biurze podróży, z którym konkretna uczelnia ma podpisaną umowę.

Katarzyna Zielińska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA