| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Kolejna pomoc Unii Europejskiej dla powodzian

Kolejna pomoc Unii Europejskiej dla powodzian

Zapadła długo oczekiwana przez polski rząd decyzja w sprawie przyznania środków finansowych na odbudowę infrastruktury zniszczonej w wyniku tegorocznych powodzi. Dodatkowa pula środków w wysokości ponad 100 mln euro będzie pochodzić z Funduszu Solidarności.

Co to jest Fundusz Solidarności?

Fundusz Solidarności Unii Europejskiej powstał w 2002 roku w odpowiedzi na klęskę powodzi, która dotknęła w tym czasie Austrię, Czechy, Niemcy i Francję. Miał to być szybki, skuteczny i elastyczny instrument wspierania państw członkowskich w sytuacjach nadzwyczajnych takich jak klęski żywiołowe (wyciek ropy, wichury, pożary lasów, trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów itp.). Ówczesne straty poniesione przez państwa w wyniku powodzi z 2002 roku sięgnęły ponad 15 miliardów euro, podczas gdy pomoc finansowa udzielona ramach utworzonego funduszu wyniosła 728 milionów euro. Potwierdzeniem celowości powstania funduszu były lata następne, gdy tym razem kraje śródziemnomorskie dotknęła klęska upałów, pożarów i susz.

Pomoc udzielana w ramach Funduszu Solidarności sprowadza się do możliwie najszybszego mobilizowania służb ratowniczych w celu zaspokojenia potrzeb ludności dotkniętych klęską żywiołową oraz do odbudowy zniszczonej kluczowej infrastruktury, która jest niezbędna w celu wznowienia działalności gospodarczej na terenach zniszczonych przez żywioł. W tym kontekście musimy jednak pamiętać, że środki finansowe wypłacane w ramach Funduszu Solidarności stanowią tylko uzupełnienie działań podejmowanych przez państwa członkowskie ze środków publicznych w celu zapobieżeniu wystąpienia klęsk żywiołowych i odnowy zniszczonej infrastruktury.

Budżet Funduszu Solidarności wynosi 1 mld euro rocznie. Jedna czwarta środków będących w dyspozycji funduszu musi pozostać nienaruszona do dnia 1 października każdego roku, na wypadek wystąpienia pod koniec roku klęsk żywiołowych. Pomoc udzielana w ramach funduszu ma formę dotacji.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

W przypadku każdej uznanej klęski żywiołowej państwu beneficjentowi zostaje przyznana jednorazowa dotacja. Środki te mogą zostać przeznaczone na pokrycie części wydatków publicznych związanych z:

  • odbudową infrastruktury i wznowieniem pracy zakładów energetycznych, wodociągów, kanalizacji, transportu, telekomunikacji, służby zdrowia, edukacji,
  • zapewnieniem czasowego zakwaterowania i finansowania służb ratowniczych, 
  • zapewnieniem infrastruktury prewencyjnej i środków ochrony dziedzictwa kulturowego,
  • oczyszczaniem terenów dotkniętych katastrofą, w tym stref naturalnych.

W celu usprawnienia działań funduszu instytucje europejskie zawarły porozumienie międzyinstytucjonalne, dzięki któremu możliwe jest podejmowanie szybkich decyzji dotyczących przyznawania i korzystania ze środków finansowych. Z wnioskiem o przyznanie pomocy występuje do Komisji Europejskiej państwo członkowskie dotknięte klęską żywiołową, które zobowiązane jest dostarczyć wszystkich niezbędnych informacji związanych z tą sprawą.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK