REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kolejna pomoc Unii Europejskiej dla powodzian

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Pomoc Unii Europejskiej dla powodzian
Pomoc Unii Europejskiej dla powodzian

REKLAMA

REKLAMA

Zapadła długo oczekiwana przez polski rząd decyzja w sprawie przyznania środków finansowych na odbudowę infrastruktury zniszczonej w wyniku tegorocznych powodzi. Dodatkowa pula środków w wysokości ponad 100 mln euro będzie pochodzić z Funduszu Solidarności.

Co to jest Fundusz Solidarności?

REKLAMA

Fundusz Solidarności Unii Europejskiej powstał w 2002 roku w odpowiedzi na klęskę powodzi, która dotknęła w tym czasie Austrię, Czechy, Niemcy i Francję. Miał to być szybki, skuteczny i elastyczny instrument wspierania państw członkowskich w sytuacjach nadzwyczajnych takich jak klęski żywiołowe (wyciek ropy, wichury, pożary lasów, trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów itp.). Ówczesne straty poniesione przez państwa w wyniku powodzi z 2002 roku sięgnęły ponad 15 miliardów euro, podczas gdy pomoc finansowa udzielona ramach utworzonego funduszu wyniosła 728 milionów euro. Potwierdzeniem celowości powstania funduszu były lata następne, gdy tym razem kraje śródziemnomorskie dotknęła klęska upałów, pożarów i susz.

REKLAMA

Pomoc udzielana w ramach Funduszu Solidarności sprowadza się do możliwie najszybszego mobilizowania służb ratowniczych w celu zaspokojenia potrzeb ludności dotkniętych klęską żywiołową oraz do odbudowy zniszczonej kluczowej infrastruktury, która jest niezbędna w celu wznowienia działalności gospodarczej na terenach zniszczonych przez żywioł. W tym kontekście musimy jednak pamiętać, że środki finansowe wypłacane w ramach Funduszu Solidarności stanowią tylko uzupełnienie działań podejmowanych przez państwa członkowskie ze środków publicznych w celu zapobieżeniu wystąpienia klęsk żywiołowych i odnowy zniszczonej infrastruktury.

Budżet Funduszu Solidarności wynosi 1 mld euro rocznie. Jedna czwarta środków będących w dyspozycji funduszu musi pozostać nienaruszona do dnia 1 października każdego roku, na wypadek wystąpienia pod koniec roku klęsk żywiołowych. Pomoc udzielana w ramach funduszu ma formę dotacji.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

W przypadku każdej uznanej klęski żywiołowej państwu beneficjentowi zostaje przyznana jednorazowa dotacja. Środki te mogą zostać przeznaczone na pokrycie części wydatków publicznych związanych z:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • odbudową infrastruktury i wznowieniem pracy zakładów energetycznych, wodociągów, kanalizacji, transportu, telekomunikacji, służby zdrowia, edukacji,
  • zapewnieniem czasowego zakwaterowania i finansowania służb ratowniczych, 
  • zapewnieniem infrastruktury prewencyjnej i środków ochrony dziedzictwa kulturowego,
  • oczyszczaniem terenów dotkniętych katastrofą, w tym stref naturalnych.

REKLAMA

W celu usprawnienia działań funduszu instytucje europejskie zawarły porozumienie międzyinstytucjonalne, dzięki któremu możliwe jest podejmowanie szybkich decyzji dotyczących przyznawania i korzystania ze środków finansowych. Z wnioskiem o przyznanie pomocy występuje do Komisji Europejskiej państwo członkowskie dotknięte klęską żywiołową, które zobowiązane jest dostarczyć wszystkich niezbędnych informacji związanych z tą sprawą.

Warunkiem przyznania pomocy jest wystąpienie klęski, która spowodowała straty w przynajmniej w jednym z państw członkowskich warte ponad 0,5 % Produktu Krajowego Brutto (PKB) za dany rok.

Dowiedz się Kiedy należy składać wnioski o płatność?

Fundusz Solidarności Unii Europejskiej dla Polski

W wyniku powodzi, które przeszły przez Polskę w maju i czerwcu 2010 r., poszkodowanych zostało około 266 tysięcy osób, a około 31 tysięcy zostało ewakuowanych. Straty poniosło 811 gmin oraz około 1 300 przedsiębiorstw. Łącznie uszkodzonych zostało około 80 tysięcy km dróg wojewódzkich, gminnych i powiatowych, 1160 km dróg krajowych, 59 mostów, 400 km linii kolejowych, 1300 km wałów przeciwpowodziowych. Zostało zalanych ponad 680 tysięcy hektarów ziemi zostało zalanych, w tym 18 tysięcy budynków.

23 lipca 2010 r. rząd złożył do Komisji Europejskiej wniosek o przyznanie pomocy finansowej z Funduszu Solidarności UE. Pieniądze unijne pozwoliły między innymi na odbudowę infrastruktury komunalnej: wodociągów, kanalizacji, dróg i mostów zniszczonych podczas tegorocznych powodzi. Oszacowane straty spowodowane przez żywioł sięgnęły ponad 2,9 mld euro.

Polecamy serwis Odszkodowania

Pierwsze informacje dotyczące zatwierdzenia polskiego wniosku i przyznania dotacji miały zapaść już w listopadzie. Ostatecznie decyzja w tej sprawie została podjęta na przełomie ostatnich dni. Komisja Europejska po przeanalizowaniu polskiego wniosku podjęła decyzję o przyznaniu Polsce dotacji w wysokości 105,5 mln euro z Funduszu Solidarności, o czym z satysfakcją informował w mediach rzecznik Komisji. Przyznane środki pozwolą zniwelować wydatki, które zostały poniesione na odbudowę infrastruktury z budżetu państwa. Teraz decyzję Komisji Europejskiej musi zaakceptować Rada i Parlament Europejski. Zakłada się, że potrwa to około dwóch, trzech miesięcy.

W 2005 roku pomoc z Funduszu Solidarności została przyznana naszym południowym sąsiadom – Słowacji - na walkę ze skutkami wichur, które nawiedziły ten kraj. Największe zniszczenia dotyczyły infrastruktury i lasów. Pomoc udzielona wtedy Słowakom wyniosła ponad 5 mln euro.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA