| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Kolejna pomoc Unii Europejskiej dla powodzian

Kolejna pomoc Unii Europejskiej dla powodzian

Zapadła długo oczekiwana przez polski rząd decyzja w sprawie przyznania środków finansowych na odbudowę infrastruktury zniszczonej w wyniku tegorocznych powodzi. Dodatkowa pula środków w wysokości ponad 100 mln euro będzie pochodzić z Funduszu Solidarności.

Warunkiem przyznania pomocy jest wystąpienie klęski, która spowodowała straty w przynajmniej w jednym z państw członkowskich warte ponad 0,5 % Produktu Krajowego Brutto (PKB) za dany rok.

Dowiedz się Kiedy należy składać wnioski o płatność?

Fundusz Solidarności Unii Europejskiej dla Polski

W wyniku powodzi, które przeszły przez Polskę w maju i czerwcu 2010 r., poszkodowanych zostało około 266 tysięcy osób, a około 31 tysięcy zostało ewakuowanych. Straty poniosło 811 gmin oraz około 1 300 przedsiębiorstw. Łącznie uszkodzonych zostało około 80 tysięcy km dróg wojewódzkich, gminnych i powiatowych, 1160 km dróg krajowych, 59 mostów, 400 km linii kolejowych, 1300 km wałów przeciwpowodziowych. Zostało zalanych ponad 680 tysięcy hektarów ziemi zostało zalanych, w tym 18 tysięcy budynków.

23 lipca 2010 r. rząd złożył do Komisji Europejskiej wniosek o przyznanie pomocy finansowej z Funduszu Solidarności UE. Pieniądze unijne pozwoliły między innymi na odbudowę infrastruktury komunalnej: wodociągów, kanalizacji, dróg i mostów zniszczonych podczas tegorocznych powodzi. Oszacowane straty spowodowane przez żywioł sięgnęły ponad 2,9 mld euro.

Polecamy serwis Odszkodowania

Pierwsze informacje dotyczące zatwierdzenia polskiego wniosku i przyznania dotacji miały zapaść już w listopadzie. Ostatecznie decyzja w tej sprawie została podjęta na przełomie ostatnich dni. Komisja Europejska po przeanalizowaniu polskiego wniosku podjęła decyzję o przyznaniu Polsce dotacji w wysokości 105,5 mln euro z Funduszu Solidarności, o czym z satysfakcją informował w mediach rzecznik Komisji. Przyznane środki pozwolą zniwelować wydatki, które zostały poniesione na odbudowę infrastruktury z budżetu państwa. Teraz decyzję Komisji Europejskiej musi zaakceptować Rada i Parlament Europejski. Zakłada się, że potrwa to około dwóch, trzech miesięcy.

W 2005 roku pomoc z Funduszu Solidarności została przyznana naszym południowym sąsiadom – Słowacji - na walkę ze skutkami wichur, które nawiedziły ten kraj. Największe zniszczenia dotyczyły infrastruktury i lasów. Pomoc udzielona wtedy Słowakom wyniosła ponad 5 mln euro.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK