| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Kolejny nabór wniosków do Działania 1.4 „Wsparcie projektów celowych”

Kolejny nabór wniosków do Działania 1.4 „Wsparcie projektów celowych”

29 października 2010 roku PARP zamknęła I nabór wniosków o dofinansowanie do Działania 1.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W ramach naboru wpłynęło aż 619 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę dofinansowania wynoszącą 1 971 231 133,71 PLN. Mimo, iż trwa jeszcze ocena tych wniosków, to już mówi się o kolejnym naborze do tego działania w roku 2011.

W przypadku tak dużej liczby wniosków i ogromnej kwoty na jaką opiewają, dofinansowanie dostać nie jest tak łatwo. Jak w przypadku wszystkich konkursów organizowanych przez PARP wniosek należy dobrze przygotować. Wniosek o dofinansowanie w ramach Działania 1.4 PO IG do najłatwiejszych nie należy, dlatego warto się zastanowić czy jego przygotowania nie należy powierzyć specjalistom. W przypadku I naboru wnioski były składane przy pomocy „generatora wniosków” dostępnego na stronie PARP-u i zapewne tak będzie w przypadku II naboru.

Czym jest i komu jest dedykowane Działanie 1.4?

Działanie 1.4 „Wsparcie projektów celowych” jest dedykowane wszystkim przedsiębiorcom chcącym realizować projekty obejmujące przedsięwzięcia techniczne, technologiczne lub organizacyjne (badania przemysłowe i prace rozwojowe) prowadzone samodzielnie lub na zlecenie przedsiębiorców przez jednostki naukowe bądź innych przedsiębiorców posiadających zdolność do realizacji prac badawczych. 

Przeczytaj tajże: Czy za unijne pieniądze można założyć przedszkole?

Działanie 1.4 obejmuje dofinansowanie wydatków do momentu stworzenia prototypu tj. włącznie ze stworzeniem prototypu. Wielkość dotacji zależy od wielkości przedsiębiorstwa i od tego, czy chce ono realizować badania przemysłowe czy prace rozwojowe. Na badania przemysłowe małe przedsiębiorstwa mogą uzyskać dotację w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych, średnie przedsiębiorstwa – 60%, a duże przedsiębiorstwa – 50%. W przypadku prac rozwojowych wielkość dotacji wynosi odpowiednio: małe przedsiębiorstwa – 45%, średnie przedsiębiorstwa – 35%, duże przedsiębiorstwa – 25%. Maksymalna wartość dofinansowania może wynieść 7,5 mln Euro dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt. Łączna wartość całego projektu nie może przekroczyć równowartości w złotych kwoty 50 milionów euro.

W przypadku przedsiębiorców realizujących projekty zlokalizowane w województwie łódzkim, mazowieckim, lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim lub podkarpackim, wartość wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w części badawczej projektu musi wynieść co najmniej 400 tysięcy złotych. Dla pozostałych przedsiębiorców nie określono minimalnej wartości wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Polecamy: serwis ABC funduszy unijnych

W I naborze istniała szansa podniesienia wielkości dotacji poprzez efektywną współpracę z innym/mi niepowiązanym/ymi przedsiebiorcą/ami lub organizacją badawczą. Dotacja mogła się zwiększyć o 15 punktów procentowych. W przypadku rozpowszechniania wyników badań przemysłowych na konferencjach naukowych i technicznych i/lub przez publikacje w czasopismach naukowych, technicznych lub bazach danych zapewniających swobodny dostęp do surowych danych badawczych i/lub za pośrednictwem oprogramowania bezpłatnego lub oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym, Wnioskodawca również mógł uzyskać zwiększoną intensywność wsparcia o 15 punktów procentowych. Nie można jednak przekroczyć progu dofinansowania w wysokości 80% kosztów kwalifikowalnych.

Wszystkich przedsiębiorców, którzy nie zdążyli złożyć wniosku w ramach poprzedniego naboru, zachęcamy już teraz do przygotowywania się do kolejnego naboru. W związku z dużą ilością chętnych może okazać się, że kolejny nabór będzie ostatnim, który wyczerpie całą alokację przewidzianą na to działanie.

Tomasz Szpitalny – Dział Doradztwa

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jan Furtas

konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK