| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Kolejny nabór wniosków do Działania 1.4 „Wsparcie projektów celowych”

Kolejny nabór wniosków do Działania 1.4 „Wsparcie projektów celowych”

29 października 2010 roku PARP zamknęła I nabór wniosków o dofinansowanie do Działania 1.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W ramach naboru wpłynęło aż 619 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę dofinansowania wynoszącą 1 971 231 133,71 PLN. Mimo, iż trwa jeszcze ocena tych wniosków, to już mówi się o kolejnym naborze do tego działania w roku 2011.

W przypadku tak dużej liczby wniosków i ogromnej kwoty na jaką opiewają, dofinansowanie dostać nie jest tak łatwo. Jak w przypadku wszystkich konkursów organizowanych przez PARP wniosek należy dobrze przygotować. Wniosek o dofinansowanie w ramach Działania 1.4 PO IG do najłatwiejszych nie należy, dlatego warto się zastanowić czy jego przygotowania nie należy powierzyć specjalistom. W przypadku I naboru wnioski były składane przy pomocy „generatora wniosków” dostępnego na stronie PARP-u i zapewne tak będzie w przypadku II naboru.

Czym jest i komu jest dedykowane Działanie 1.4?

Działanie 1.4 „Wsparcie projektów celowych” jest dedykowane wszystkim przedsiębiorcom chcącym realizować projekty obejmujące przedsięwzięcia techniczne, technologiczne lub organizacyjne (badania przemysłowe i prace rozwojowe) prowadzone samodzielnie lub na zlecenie przedsiębiorców przez jednostki naukowe bądź innych przedsiębiorców posiadających zdolność do realizacji prac badawczych. 

Przeczytaj tajże: Czy za unijne pieniądze można założyć przedszkole?

Działanie 1.4 obejmuje dofinansowanie wydatków do momentu stworzenia prototypu tj. włącznie ze stworzeniem prototypu. Wielkość dotacji zależy od wielkości przedsiębiorstwa i od tego, czy chce ono realizować badania przemysłowe czy prace rozwojowe. Na badania przemysłowe małe przedsiębiorstwa mogą uzyskać dotację w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych, średnie przedsiębiorstwa – 60%, a duże przedsiębiorstwa – 50%. W przypadku prac rozwojowych wielkość dotacji wynosi odpowiednio: małe przedsiębiorstwa – 45%, średnie przedsiębiorstwa – 35%, duże przedsiębiorstwa – 25%. Maksymalna wartość dofinansowania może wynieść 7,5 mln Euro dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt. Łączna wartość całego projektu nie może przekroczyć równowartości w złotych kwoty 50 milionów euro.

W przypadku przedsiębiorców realizujących projekty zlokalizowane w województwie łódzkim, mazowieckim, lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim lub podkarpackim, wartość wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w części badawczej projektu musi wynieść co najmniej 400 tysięcy złotych. Dla pozostałych przedsiębiorców nie określono minimalnej wartości wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Polecamy: serwis ABC funduszy unijnych

W I naborze istniała szansa podniesienia wielkości dotacji poprzez efektywną współpracę z innym/mi niepowiązanym/ymi przedsiebiorcą/ami lub organizacją badawczą. Dotacja mogła się zwiększyć o 15 punktów procentowych. W przypadku rozpowszechniania wyników badań przemysłowych na konferencjach naukowych i technicznych i/lub przez publikacje w czasopismach naukowych, technicznych lub bazach danych zapewniających swobodny dostęp do surowych danych badawczych i/lub za pośrednictwem oprogramowania bezpłatnego lub oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym, Wnioskodawca również mógł uzyskać zwiększoną intensywność wsparcia o 15 punktów procentowych. Nie można jednak przekroczyć progu dofinansowania w wysokości 80% kosztów kwalifikowalnych.

Wszystkich przedsiębiorców, którzy nie zdążyli złożyć wniosku w ramach poprzedniego naboru, zachęcamy już teraz do przygotowywania się do kolejnego naboru. W związku z dużą ilością chętnych może okazać się, że kolejny nabór będzie ostatnim, który wyczerpie całą alokację przewidzianą na to działanie.

Tomasz Szpitalny – Dział Doradztwa

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »