| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Unijne dotacje dla rolników poszkodowanych w wyniku powodzi - druga szansa

Unijne dotacje dla rolników poszkodowanych w wyniku powodzi - druga szansa

Pod koniec tego roku planowany jest kolejny, drugi nabór wniosków na odbudowę gospodarstw zniszczonych w tegorocznych powodziach. Rolnicy, którzy nie zdążyli złożyć wniosków w pierwszym terminie mają szansę zrobić to w grudniu. W zależności od wielkości poniesionych szkód w gospodarstwie będzie można otrzymać na odbudowę nawet do 300 tys. złotych.

Uruchomienie dodatkowych środków na pomoc rolnikom poszkodowanym w wyniku powodzi było możliwe dzięki wspólnym staraniom władz polskich w Brukseli. Pod naciskiem argumentów strony polskiej, a także skali wyrządzonych szkód Komisja Europejska przeznaczyła pulę dodatkowych 100 mln euro na walkę z żywiołem (około 400 mln złotych). Podczas pierwszego naboru wniosków zgłosiło się 760 rolników, którzy ubiegają się o przyznanie wsparcia w łącznej wysokości ponad 61 milionów złotych. Teraz szansę mają pozostali rolnicy, którzy nie zdążyli złożyć wymaganych dokumentów w terminie.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Wnioski o przyznanie pomocy przyjmowane będą przez Oddziały Regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie od 30 listopada do 30 grudnia 2010 r.

Z pomocy mogą skorzystać osoby (fizyczne, prawne oraz spółki osobowe), które są posiadaczami użytków rolnych o powierzchni co najmniej 1 ha lub nieruchomości służących produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły spowodowane przez powódź lub osunięcie ziemi. Warunkiem przyznania takiej pomocy jest prowadzenie działalności na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz wpisanie do rejestru przedsiębiorstw w KRS (w przypadku osoby prawnej lub spółki).

Przeczytaj również: Jak rozliczyć projekt badawczo-rozwojowy?

Możliwość udzielenia pomocy weryfikuje specjalna komisja powoływana przez wojewodę. Aby pomoc została przyznana wysokość szkód w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich lub rybach średnio musi wynieść powyżej 30% wielkości średniej rocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji w gospodarstwie rolnym oraz w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, lub stadach podstawowych zwierząt gospodarskich, nie mniej niż 10 tys. zł.

O przyznaniu pomocy nie będzie decydowała kolejność składania wniosków. Wsparcie będzie przysługiwało według liczby punktów przyznanych na podstawie kryterium wnioskowanej przez rolnika wysokości pomocy oraz wielkości szkód poniesionych w jego gospodarstwie.

W ramach projektu możliwy jest np. zakup stada podstawowego zwierząt hodowlanych w rozumieniu ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt, należących do gatunków zwierząt gospodarskich.

Polecamy serwis Leasing

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »