REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak spełnić kryterium innowacyjności w projektach celowych POIG – część I

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Kryterium innowacyjności w projektach celowych POIG
Kryterium innowacyjności w projektach celowych POIG

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawca projektu celowego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka powinien zadbać, aby projekt w jak największym stopniu spełniał kryterium poziomu innowacyjności rezultatów prac badawczo-rozwojowych. W zależności od tego komisja konkursowa przyznaje punkty, które mogą decydować o przyznaniu unijnej dotacji.

Wsparcie projektów celowych

Mowa tu oczywiście o projektach, które można zgłaszać w ramach ogłoszonego naboru wniosków o dofinansowanie dla działania 1.4 „Wsparcie projektów celowych” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Przypomnijmy, celem konkursu jest wyłonienie najlepszych projektów, które będą polegać na przeprowadzeniu prac badawczo-rozwojowych. Przedsiębiorcy, którzy będą wnioskować w ramach tego konkursu muszą pamiętać, że w odróżnieniu od poprzednich naborów projektów, obecnie wsparciem finansowym objęte jest tylko przeprowadzenie prac badawczych, a nie ich wdrożenie w postaci produktów. Innymi słowy konkurs dotyczy wyłącznie działania 1.4 i nie obejmuję wsparcia dla działania 4.1.

REKLAMA

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Ocena projektów celowych

Złożona w terminie naboru dokumentacja podlega ocenia pod kątem spełniania kryteriów. Aby projekt mógł otrzymać unijną dotację konieczne jest spełnienie kryteriów obowiązkowych oraz kryteriów fakultatywnych. W przypadku kryteriów dodatkowych projekty oceniane są punktowo. Ocena ta jest dokonywana przez Komisję Konkursową i polega na zbadaniu spełnienia przez projekt kryteriów określonych w dokumentacji programowej. W przypadku kryteriów dodatkowych przyznanie dofinansowanie uzależnione jest od uzyskania przez projekt co najmniej 60 punktów na 100 możliwych. W artykule tym chciałbym skupić się na jednym z kryteriów fakultatywnych jakim jest „Poziom innowacyjności rezultatów prac badawczo-rozwojowych”. W interesie każdego wnioskodawcy jest spełnienie tego kryterium w jak najszerszym stopniu z tego względu, że można tu zdobyć nawet do 40 punktów.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

Ocena kryterium innowacyjności

Ocenie tego kryterium podlegać będzie poziom innowacyjności wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych dotyczących innowacji produktowej lub innowacji procesowej (udoskonalonych metod produkcji lub dostawy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maksymalną liczbę punktów powinien uzyskać projekt, którego rezultaty stanowią innowację o znaczeniu dla rynku w skali większej niż rynek polski.

Podczas oceny spełnienia tego kryterium priorytetem będzie wspieranie innowacji o możliwie krótkim okresie stosowania na świecie lub tych które cechują się największym potencjałem rozprzestrzeniania. Z założenia takie projekty mają największe znaczenie dla polskiej gospodarki jako całości, dla jej unowocześnienia, poprawy jej konkurencyjności na rynku międzynarodowym.

Szczegółowe zasady oceny kryterium poziomu innowacyjności w projektach celowych przedstawię w II części artykułu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA