| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jak spełnić kryterium innowacyjności w projektach celowych POIG – część I

Jak spełnić kryterium innowacyjności w projektach celowych POIG – część I

Wnioskodawca projektu celowego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka powinien zadbać, aby projekt w jak największym stopniu spełniał kryterium poziomu innowacyjności rezultatów prac badawczo-rozwojowych. W zależności od tego komisja konkursowa przyznaje punkty, które mogą decydować o przyznaniu unijnej dotacji.

Wsparcie projektów celowych

Mowa tu oczywiście o projektach, które można zgłaszać w ramach ogłoszonego naboru wniosków o dofinansowanie dla działania 1.4 „Wsparcie projektów celowych” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Przypomnijmy, celem konkursu jest wyłonienie najlepszych projektów, które będą polegać na przeprowadzeniu prac badawczo-rozwojowych. Przedsiębiorcy, którzy będą wnioskować w ramach tego konkursu muszą pamiętać, że w odróżnieniu od poprzednich naborów projektów, obecnie wsparciem finansowym objęte jest tylko przeprowadzenie prac badawczych, a nie ich wdrożenie w postaci produktów. Innymi słowy konkurs dotyczy wyłącznie działania 1.4 i nie obejmuję wsparcia dla działania 4.1.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Ocena projektów celowych

Złożona w terminie naboru dokumentacja podlega ocenia pod kątem spełniania kryteriów. Aby projekt mógł otrzymać unijną dotację konieczne jest spełnienie kryteriów obowiązkowych oraz kryteriów fakultatywnych. W przypadku kryteriów dodatkowych projekty oceniane są punktowo. Ocena ta jest dokonywana przez Komisję Konkursową i polega na zbadaniu spełnienia przez projekt kryteriów określonych w dokumentacji programowej. W przypadku kryteriów dodatkowych przyznanie dofinansowanie uzależnione jest od uzyskania przez projekt co najmniej 60 punktów na 100 możliwych. W artykule tym chciałbym skupić się na jednym z kryteriów fakultatywnych jakim jest „Poziom innowacyjności rezultatów prac badawczo-rozwojowych”. W interesie każdego wnioskodawcy jest spełnienie tego kryterium w jak najszerszym stopniu z tego względu, że można tu zdobyć nawet do 40 punktów.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

Ocena kryterium innowacyjności

Ocenie tego kryterium podlegać będzie poziom innowacyjności wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych dotyczących innowacji produktowej lub innowacji procesowej (udoskonalonych metod produkcji lub dostawy).

Maksymalną liczbę punktów powinien uzyskać projekt, którego rezultaty stanowią innowację o znaczeniu dla rynku w skali większej niż rynek polski.

Podczas oceny spełnienia tego kryterium priorytetem będzie wspieranie innowacji o możliwie krótkim okresie stosowania na świecie lub tych które cechują się największym potencjałem rozprzestrzeniania. Z założenia takie projekty mają największe znaczenie dla polskiej gospodarki jako całości, dla jej unowocześnienia, poprawy jej konkurencyjności na rynku międzynarodowym.

Szczegółowe zasady oceny kryterium poziomu innowacyjności w projektach celowych przedstawię w II części artykułu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK