| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jak spełnić kryterium innowacyjności w projektach celowych POIG – część I

Jak spełnić kryterium innowacyjności w projektach celowych POIG – część I

Wnioskodawca projektu celowego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka powinien zadbać, aby projekt w jak największym stopniu spełniał kryterium poziomu innowacyjności rezultatów prac badawczo-rozwojowych. W zależności od tego komisja konkursowa przyznaje punkty, które mogą decydować o przyznaniu unijnej dotacji.

Wsparcie projektów celowych

Mowa tu oczywiście o projektach, które można zgłaszać w ramach ogłoszonego naboru wniosków o dofinansowanie dla działania 1.4 „Wsparcie projektów celowych” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Przypomnijmy, celem konkursu jest wyłonienie najlepszych projektów, które będą polegać na przeprowadzeniu prac badawczo-rozwojowych. Przedsiębiorcy, którzy będą wnioskować w ramach tego konkursu muszą pamiętać, że w odróżnieniu od poprzednich naborów projektów, obecnie wsparciem finansowym objęte jest tylko przeprowadzenie prac badawczych, a nie ich wdrożenie w postaci produktów. Innymi słowy konkurs dotyczy wyłącznie działania 1.4 i nie obejmuję wsparcia dla działania 4.1.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Ocena projektów celowych

Złożona w terminie naboru dokumentacja podlega ocenia pod kątem spełniania kryteriów. Aby projekt mógł otrzymać unijną dotację konieczne jest spełnienie kryteriów obowiązkowych oraz kryteriów fakultatywnych. W przypadku kryteriów dodatkowych projekty oceniane są punktowo. Ocena ta jest dokonywana przez Komisję Konkursową i polega na zbadaniu spełnienia przez projekt kryteriów określonych w dokumentacji programowej. W przypadku kryteriów dodatkowych przyznanie dofinansowanie uzależnione jest od uzyskania przez projekt co najmniej 60 punktów na 100 możliwych. W artykule tym chciałbym skupić się na jednym z kryteriów fakultatywnych jakim jest „Poziom innowacyjności rezultatów prac badawczo-rozwojowych”. W interesie każdego wnioskodawcy jest spełnienie tego kryterium w jak najszerszym stopniu z tego względu, że można tu zdobyć nawet do 40 punktów.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

Ocena kryterium innowacyjności

Ocenie tego kryterium podlegać będzie poziom innowacyjności wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych dotyczących innowacji produktowej lub innowacji procesowej (udoskonalonych metod produkcji lub dostawy).

Maksymalną liczbę punktów powinien uzyskać projekt, którego rezultaty stanowią innowację o znaczeniu dla rynku w skali większej niż rynek polski.

Podczas oceny spełnienia tego kryterium priorytetem będzie wspieranie innowacji o możliwie krótkim okresie stosowania na świecie lub tych które cechują się największym potencjałem rozprzestrzeniania. Z założenia takie projekty mają największe znaczenie dla polskiej gospodarki jako całości, dla jej unowocześnienia, poprawy jej konkurencyjności na rynku międzynarodowym.

Szczegółowe zasady oceny kryterium poziomu innowacyjności w projektach celowych przedstawię w II części artykułu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Lange

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »