REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw
Dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw

REKLAMA

REKLAMA

W momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu działalności eksportowej warto rozważyć możliwość skorzystania z rozmaitych form wspierania tego typu działań. W zależności od wybranego instrumentu możemy zaprezentować swoją ofertę produktową lub usługową na targach zagranicznych lub na przykład dopłatę do oprocentowania kredytów eksportowych.

Regionalne Programy Operacyjne

Regionalne Programy Operacyjne są zarządzane i wdrażane przez urzędy marszałkowskie na poziomie każdego z 16 województw. W zależności od województwa przewidziano możliwość wsparcia działań proeksportowych wśród przedsiębiorców. Podobnie jak w przypadku Programu Innowacyjna Gospodarka pomoc ta jest wypłacana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

REKLAMA

Szczegółowych informacji na temat możliwości udzielenia wsparcia na projekty eksportowe należy szukać w dokumentacji poszczególnych regionalnych programów operacyjnych. Informacje takie udzielane są również w punktach informacyjnych usytuowanych przy urzędach marszałkowskich.

Porównaj: Jakie są dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw – część I

REKLAMA

Wsparcie udzielane w ramach regionalnych programów operacyjnych zazwyczaj obejmuje promocję regionu poprzez udział przedsiębiorców w targach lub wystawach o międzynarodowym charakterze oraz udział w misjach gospodarczych. W zależności od województwa wysokość udzielanej dotacji może być różna. W przypadku regionów gdzie nie przewidziano możliwości wsparcia działań proeksportowych przedsiębiorcy powinni skorzystać z dotacji udzielanych w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

W przypadku Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego przewidziano uwzględniono możliwość dofinansowania działalności eksportowej dla przedsiębiorstw z regionu w ramach działania 1.7 „Promocja gospodarcza”. W tym przypadku przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie unijne na projekty polegające na uczestnictwie w targach, imprezach targowo - wystawienniczych w charakterze wystawcy oraz na udział w branżowych misjach gospodarczych mających na celu wyszukiwanie i dobór partnerów na rynkach docelowych. Maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych w projektach wynosi 85%, przy czym dofinansowanie usług doradczych to 50%, natomiast dofinansowanie jako pomoc de minimis to 60%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Programy Ministerstwa Gospodarki

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki oferuje możliwość skorzystania z rozmaitych form wspierania działalności eksportowej na rynkach zagranicznych. Ogólnie instrumenty te można podzielić na te o charakterze finansowym i pozafinansowym. W przypadku instrumentów finansowych wsparcie może mieć formę np. kredytów rządowych czy poręczeń i gwarancji na przedsięwzięcia proeksportowe. Jeśli chodzi o instrumenty pozafinansowe należy mieć tu na uwadze np. dotacje na działalność eksportową promującą polski eksport lub dotacje na dofinansowanie kosztów uzyskania certyfikatu wyrobu. Wysokość udzielanej pomocy jest uzależniona od rodzaju programu eksportowego.

Jeden z programów eksportowych przewiduje możliwość pokrycia części kosztów związanych z uzyskaniem certyfikatów zgodności wyrobu, świadectw lub atestów wymaganych w obrocie towarami na rynkach zagranicznych, a także kosztów przedłużenia ich ważności. Program skierowany jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. W ramach programu można otrzymać dotację na m.in. usługi doradcze, przygotowanie i tłumaczenie dokumentacji technicznej, przeprowadzenie audytu. Wielkość pomocy nie może przekroczyć 50% kosztów netto kwalifikujących się do objęcia pomocą. Limit pomocy, jaka może być udzielona przedsiębiorcy w ramach jednego roku wynosi 50 tys. zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA