| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jaka jest różnica między zaliczką a refundacją w innowacyjnych projektach

Jaka jest różnica między zaliczką a refundacją w innowacyjnych projektach

W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie realizowanego projektu za pomocą dwóch form płatności tj. zaliczki i/lub refundacji. Dzięki zróżnicowaniu form dofinansowania, unijne projekty są wdrażane sprawniej, a środki wspólnotowe wydawane skuteczniej.

Beneficjenci projektów unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka mogą skorzystać z dwóch form rozliczania wydatków ponoszonych podczas realizacji projektów tj. zaliczki i/lub refundacji. Wybór formy dofinansowania następuje na etapie podpisywania umowy o dofinansowanie poprzez zaznaczenie właściwej opcji w załączniku do umowy tj. harmonogramie płatności.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Refundacje

Jest to podstawowy sposób udzielania dofinansowania dla projektów objętych unijnym wsparciem. W odróżnieniu od płatności zaliczkowych, refundacja (części lub całości wydatków) następuje dopiero po poniesieniu wydatków kwalifikujących się do wsparcia. Czyli generalna zasada jest taka, że najpierw wydatki związane z realizacją projektu są ponoszone ze środków własnych beneficjenta, a później dopiero zwracane, czyli refundowane ze środków europejskich w określonej wysokości i w oparciu o określone dokumenty. W celu otrzymania refundacji części lub całości poniesionych wydatków, beneficjent składa wniosek o płatność do właściwej instytucji, do którego załącza m.in. kopie faktur lub innych dokumentów potwierdzających poniesione wydatki albo zestawienie faktur lub dokumentów. Rodzaj wymaganych dokumentów potwierdzających poniesione wydatki powinien zostać określony w umowie o dofinansowanie.

Dla refundacji wydatków poniesionych w związku z przygotowaniem projektu celowego w ramach działania 1.4 POIG wymagane jest złożenie wniosku o płatność wraz załącznikami tj. zestawienie dokumentów księgowych potwierdzających poniesione wydatki, kopie dokumentów księgowych, w przypadku zawarcia umowy leasingu, kopią umowy leasingu, w przypadku wynagrodzeń wraz z pozapłacowymi kosztami pracy - kopie kart pracy pracowników.

Przeczytaj również: Jak napisać protest od decyzji o nieprzyznaniu dotacji z UE?

Wykaz dokumentów, które należy załączyć wraz z wnioskiem o dofinansowanie zawiera umowa o dofinansowanie, której wzór w zależności od konkursu dostępny jest na stronach internetowych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, pod adresem http://www.parp.gov.pl

Zaliczki

Płatność zaliczkowa, podobnie jak refundacja może stanowić część lub całość dofinansowania przyznanego w ramach umowy o dofinansowanie. W celu otrzymania zaliczki beneficjent składa, po podpisaniu umowy o dofinansowanie, wniosek o przekazanie środków w ramach zaliczki, a następnie, zgodnie z terminami określonymi w umowie o dofinansowanie przedstawia kolejne wnioski o płatność, w których wykazuje wydatki poniesione ze środków przekazanych mu w ramach zaliczki. W przypadku gdy dofinansowanie przekazywane jest częściowo w formie zaliczki, pozostała część dofinansowania przekazywana jest beneficjentowi na zasadzie refundacji części faktycznie poniesionych i udokumentowanych wydatków.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Zaliczki udzielane są na zadania trwające od 2 do 6 miesięcy. W terminie 30 dni po zakończeniu zadania beneficjent składa wniosek o płatność, 30 dni trwa ocena merytoryczna i finansowa wniosku, po zatwierdzeniu wniosku o płatność Instytucja Wdrażająca do 30 dni dokonuje płatności. Beneficjent może składać wniosek o kolejną płatność zaliczkową przedstawiając wydatki dokumentujące rozliczenie przynajmniej 70% poprzedniej/poprzednich transz zaliczek, kolejna przekazana transza pomniejszana jest o niewykorzystane kwoty z poprzednich transz zaliczek oraz o odsetki narosłe na osobnym koncie dla zaliczek.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK