| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jakie są obowiązki beneficjenta po przyznaniu dotacji

Jakie są obowiązki beneficjenta po przyznaniu dotacji

Po otrzymaniu decyzji o przyznaniu dofinansowania dla naszego projektu przychodzi etap polegający na jego wdrożeniu. Po podpisaniu umowy o dofinansowaniu realizacja projektu musi przebiegać zgodnie z harmonogramem oraz w poszanowaniu unijnych zasad.

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji w sprawie przyznania unijnego dofinansowania na realizację naszego projektu przychodzi czas na otwarcie szampana. Ale następnego dnia musimy zmierzyć się z obowiązkami, które spoczywają na beneficjencie unijnego projektu w związku z przyznaniem dotacji.

Umowa o dofinansowanie projektu

Szczegółowe prawa i obowiązki beneficjenta projektu unijnego są określone w umowie o dofinansowanie. W zależności od programu operacyjnego w ramach, którego realizujemy nasze przedsięwzięcie może ona mieć różną formę. Posiłkując się przykładem przyjrzyjmy się konstrukcji umowy o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach bardzo popularnego działania 8.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, za pośrednictwem, którego można realizować innowacyjne projekty w dziedzinie gospodarki elektronicznej.

Porównaj: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

W tym przypadku umowa o dofinansowanie składa się 17 paragrafów oraz 6 załączników. Umowa o dofinansowanie projektu z działania 8.1. określa m.in. zasady realizacji projektu, koszty realizacji inwestycji, w podziale na koszty kwalifikowane oraz wkład własny beneficjenta, wysokość i formy dofinansowania unijnego dla projektu, warunki jego wypłaty, a także obowiązki w zakresie sprawozdawczości, monitorowania i ewaluacji. Nie mniej ważne jest również zobowiązanie beneficjenta w zakresie działań informacyjnych i promocyjnych w zakresie realizowanych inwestycji oraz jej źródeł finansowania. W przypadku projektu z zakresu gospodarki elektronicznej przedsiębiorcy są zobowiązani treścią umowy do przestrzegania zasad z zakresu przeprowadzania kontroli, audytów oraz przechowywania dokumentów związanych z przygotowaniem i realizacją projektów unijnych.

Wzór umowy o dofinansowanie jest na ogół dostępny w dokumentacji konkursowej podczas naboru wniosków o dofinansowanie. Przed złożeniem dokumentów aplikacyjnych dobrze jest zapoznać się z treścią umowy. W przypadku działania 8.1. POIG wzór umowy jest dostępny pod adresem http://www.parp.gov.pl

Co do zasady treść umowy o dofinansowanie powinny odzwierciedlać informacje zawarte w złożonej przez nas dokumentacji aplikacyjnej, w tym we wniosku o dofinansowanie projektu.
Załączniki do umowy o dofinansowanie Integralną częścią umowy o dofinansowanie są załączniki. I tu również w zależności od danego programu operacyjnego i działania, instytucja organizująca konkurs może zażądać przedłożenia różnych załączników.

Polecamy serwis: Umowy w firmie

Posługując się powyższym przykładem działania 8.1. POIG wymaga się od beneficjenta na etapie przygotowywania i podpisywania umowy o dofinansowanie przedłożenia następujących załączników: kopia wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami, harmonogram rzeczowo–finansowy projektu, harmonogram płatności, weksel in blanco opatrzony klauzulą „nie na zlecenie”, deklaracja wekslowa oraz kopia dokumentu potwierdzającego umocowanie przedstawiciela beneficjenta do działania w jego imieniu i na jego rzecz (pełnomocnictwo, wypis z KRS, inne). Wszystkie załączniki do umowy o dofinansowanie wymagają staranności w przygotowaniu, w szczególności harmonogram rzeczowo-finansowy oraz harmonogram płatności.
Pamiętajmy również, że w uzasadnionych przypadkach instytucja z którą podpisana została umowa o dofinansowanie ma prawo do jej rozwiązania. Warunki rozwiązania umowy również są szczegółowo omówione w jej treści.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK