| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jakie wyzwania stoją przed UE na najbliższe lata

Jakie wyzwania stoją przed UE na najbliższe lata

Obchodzony w 2007 r. okrągły jubileusz powstania Unii Europejskiej dał przyczynek zarówno do oceny przeszłego półwiecza funkcjonowania Wspólnoty, jak i rozpoczął dyskusję nad przyszłością Unii Europejskiej oraz nad wyzwaniami z jakimi będzie musiała się zmierzyć w niedalekiej przyszłości.

Co z demografią

Państwa europejskie od dłuższego czasu doświadczają negatywnych tendencji demograficznych. Zwiększającemu się udziałowi osób starszych w społeczeństwie towarzyszy niski poziom urodzeń. Uważa się, iż trend ten utrzyma się co najmniej do roku 2060. By odwrócić owe negatywne zjawiska demograficzne Unia Europejska zobowiązana jest do podejmowania odpowiednich działań, ukierunkowanych m.in. na utworzeniu nowoczesnych systemów emerytalnych oraz systemów zabezpieczenia społecznego. Ponadto istnieją przesłanki do ciągłego zwiększania dynamizmu i mobilności obywateli UE, by tym samym rosła ich kreatywności oraz potencjał innowacyjny.

Polecamy serwis: Inwestycje

W związku ze zniesieniem granic wewnętrznych w zjednoczonej Europie oraz nasilającym się zjawiskiem imigracji, konieczne są obecnie regulacje określające zasady administrujące granicami zewnętrznymi. Imigranci stanowią dla starzejącej się Europy zarówno zagrożenie, jak i szansę. Są szansą dla europejskiego rynku pracy, ponieważ zapewniają podaż w tych zawodach, w których istnieje znaczny deficyt. Zagrożeniem są z kolei dla integralności społeczeństw europejskich, gdyż przyjezdni nie wyrażają chęci na przyjmowanie lokalnych zwyczajów oraz integrowanie się ze społeczeństwem.

Natalia Kacprzak

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK