| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Wsparcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich

Wsparcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich

Już wkrótce w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie można składać wnioski o wsparcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich. W ramach tegorocznego naboru wniosków można uzyskać do 100 tyś. złotych dotacji.

Już od 24 sierpnia 2010 roku rozpocznie się nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania 311 "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW 2007-2013). Wsparcie skierowane jest do tych rolników bądź ich domowników, którzy już prowadzą działalność nierolniczą oraz do tych wszystkim, którzy zamierzają taką działalność dopiero rozpocząć na terenach wiejskich.

Nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku - pomoc przysługuje według kolejności złożenia wniosków o przyznanie pomocy.

Kto może ubiegać się o pomoc?

O pomoc w ramach tegorocznego naboru może ubiegać się rolnik lub jego domownik (w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników), lub małżonek tego rolnika, który:

- jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej,

- jest pełnoletni i nie ukończył 60 roku życia,

- ma miejsce zamieszkania w miejscowości należącej do gminy wiejskiej, lub gminy miejsko-wiejskiej lub miejskiej (z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców,

- nie wystąpił o przyznanie lub nie przyznano mu renty strukturalnej w ramach
PROW 2004-2006 lub PROW 2007-2013,

- jest nieprzerwanie ubezpieczony w pełnym zakresie na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników przez okres co najmniej ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku,
i jeżeli za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy, do gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego posiadanego przez tego rolnika, przyznano płatność do gruntów rolnych.

Jeżeli w trakcie procesu przyznawania i wypłacania pomocy stwierdzono umyślne złożenie fałszywego oświadczenia taki beneficjent jest automatycznie wykluczany z możliwości przyznania wsparcia w danym i w następnym roku.

Na co można otrzymać pomoc?

Zakres działań, na które można uzyskać wsparcie z "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej", jest niezwykle szeroki. Obejmuje on pomoc na świadczenie różnorakich usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa, a także dla ludności. Sfinansować można również działalność związaną z prowadzeniem sprzedaży hurtowej lub detalicznej różnych produktów takich jak maszyny i urządzenia rolnicze czy np. perfumy i kosmetyki. Pieniądze z "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej" można przeznaczyć na inwestycje związane z działalnością turystyczną oraz ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem lub różnego rodzaju przedsięwzięcia w przetwórstwo produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych, czy w wytwarzanie produktów energetycznych z biomasy. Pomocą objęte są działania w zakresie rachunkowości, doradztwa oraz usług informatycznych. Środki z "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej" mogą być wykorzystane na działalność aktywizującą mieszkańców obszarów wiejskich np. poprzez inwestycje w organizację różnego rodzaju form opieki nad dziećmi.
Wykaz działalności nierolniczych, w zakresie których może być przyznana pomoc w ramach działania "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej" znajduje się w załączniku 1 do Poradnika dla beneficjentów. Poradnik dostępny jest na stronie internetowej ARiMR.

Polecamy: serwis Fundusze unijne

Pomoc, którą otrzymuje rolnik w formie refundacji, może wynieść do 100 tys. zł i pokryć do 50% kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację zaplanowanego przedsięwzięcia.

Szczegółowe warunki przyznawania pomocy w ramach konkursu znajdują się na stronie internetowej organizatora konkursu, czyli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji http://www.arimr.gov.pl

W ramach projektu nie będzie można starać się o zwrot kosztów poniesionych na np. budowę budynków mieszkalnych, zakup przedmiotów używanych, zakup samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż 8 osób (łącznie z kierowcą). Stanowią one tzw. koszty niekwalifikowane, które muszą zostać pokryte ze środków własnych beneficjenta projektu.

Polecamy: Jak wnioskować o wsparcie działalności nierolniczej na terenach wiejskich

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK