REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany wprowadzono we wniosku o dofinansowanie projektu dla konkursu PO IG 8.1 - część I

dofinansowanie projektu dla konkursu PO IG 8.1
dofinansowanie projektu dla konkursu PO IG 8.1
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W poniższym artykule opisujemy zmiany jakie wprowadziła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości na koniec czerwca 2010 roku. Wprowadzone zmiany mają za zadanie premiować projekty najbardziej odpowiadające celom działania 8.1 PO IG. Są to projekty cechujące się wysoką innowacyjnością oraz oparte o wiarygodny model biznesowy.

Nowe kryteria merytoryczne o charakterze fakultatywnym:

REKLAMA

  • O rentowności projektu będzie decydować uzyskanie z niego przychodów pochodzących ze świadczenia e-usługi, a nie przychodów związanych z udostępnianiem serwisu dla działalności marketingowej innych podmiotów (powierzchnia reklamowa udostępniana i sprzedawana na stronach WWW e-usługi). Wskazane jest posiadanie rozbudowanego modelu biznesowego e-usługi przewidującego przychody z różnych źródeł, innych niż powierzchnia reklamowa na jej stronie internetowej.
  • Atutem e-usługi będzie świadczenie jej zarówno na rzecz odbiorców krajowych, jak i zagranicznych, a także jej zasięg krajowy i zagraniczny.
  • Główna funkcjonalność e-usługi będzie związana z niezagospodarowaną dotychczas niszą rynkową, poprzez zaspokajanie zasadniczej potrzeby grupy docelowej – potrzeby, która nie może być zaspokojona przez inne usługi lub produkty aktualnie dostępne na rynku.
  • Współczynnik efektywności elektronicznej (EE) będzie liczony według wzoru:

REKLAMA

EE= 0,3*ROS+0,7*ROI, gdzie:
ROS to wskaźnik rentowności sprzedaży, ROI to wskaźnik rentowności inwestycji stosowany w celu mierzenia efektywności działania przedsiębiorstwa niezależnie od struktury jego majątku czy czynników nadzwyczajnych.

Nowością w najbliższym konkursie o dofinansowanie projektów w ramach działania 8.1 PO IG jest także możliwość składania wniosków drogą elektroniczną. Jednak aby móc składać wnioski wyłącznie w wersji elektronicznej, wnioskodawca musi dysponować elektronicznym podpisem z certyfikatem kwalifikowanym.

Jakie są projektowane zmiany

Oprócz wprowadzonych już nowych zasad, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości planuje wprowadzenie kolejnych, dotyczących projektu oraz samego wnioskodawcy.

Przeczytaj także: Jak stworzyć serwis internetowy dzięki unijnej dotacji?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W punkcie Identyfikacja projektu pojawiły się dwa nowe podpunkty:

  • Krótki opis projektu – tu należy zwięźle opisać, na czym będzie polegała realizacja projektu, a także scharakteryzować wszystkie projektowane e-usługi oraz określić główne cele przez nie realizowane;
  • Słowa kluczowe – należy podać 2 do 5 słów kluczowych odnoszących się do funkcjonalności e-usługi oraz zidentyfikowanych grup docelowych projektu.

Zmienił się nieco opis punktu Rodzaj i poziom innowacyjności projektu – tu należy wskazać (poprzez wybranie z listy) rodzaj innowacyjności oraz jej poziom. Dokładny opis innowacyjności projektu (na czym polega, z czego wynika wartość dodana projektu i dlaczego wnioskodawca uznaje swoją e-usługę za innowacyjną) należy umieścić w części Szczegółowy opis projektu, w punkcie 15.

Informacje ogólne o wnioskodawcy

W punkcie Identyfikacja wnioskodawcy należy dodatkowo zamieścić krótki opis wnioskodawcy, w którym powinny znaleźć się informacje o:

  • okolicznościach i celu powstania przedsiębiorstwa wnioskodawcy;
  • działalności prowadzonej w okresie poprzedzającym złożenie wniosku;
  • tej części działalności wnioskodawcy, która nie jest przedmiotem projektu;
  • rynkach właściwych, na których wnioskodawca prowadzi lub będzie prowadził działalność gospodarczą;
  • prowadzeniu działalności lub zamiarze prowadzenia działalności będącej elementem większego organizmu gospodarczego, wraz z charakterystyką tego organizmu i swojej w nim roli;
  • innych, niestandardowych sytuacjach dotyczących strony formalnoprawnej wnioskodawcy, które mogą rzutować na treść wniosku i realizację projektu.

Kolejna zmiana w tej części wniosku to rozbicie danych wnioskodawcy na dwa osobne punkty – wypełnia się jeden z nich niezależnie od tego czy podmiot jest przedsiębiorstwem zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym, czy osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą.

Kolejne istotne zmiany zostały przedstawione w drugiej części artykułu.

Artykuł jest fragmentem książki Dotacje na e-biznes. Pozyskiwanie środków z UE w ramach PO IG 8.1 autorstwa Agaty Łukaszewskiej. Wydawnictwo Onepress.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA