| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jakie zmiany wprowadzono we wniosku o dofinansowanie projektu dla konkursu PO IG 8.1 - część I

Jakie zmiany wprowadzono we wniosku o dofinansowanie projektu dla konkursu PO IG 8.1 - część I

W poniższym artykule opisujemy zmiany jakie wprowadziła Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości na koniec czerwca 2010 roku. Wprowadzone zmiany mają za zadanie premiować projekty najbardziej odpowiadające celom działania 8.1 PO IG. Są to projekty cechujące się wysoką innowacyjnością oraz oparte o wiarygodny model biznesowy.

Nowe kryteria merytoryczne o charakterze fakultatywnym:

  • O rentowności projektu będzie decydować uzyskanie z niego przychodów pochodzących ze świadczenia e-usługi, a nie przychodów związanych z udostępnianiem serwisu dla działalności marketingowej innych podmiotów (powierzchnia reklamowa udostępniana i sprzedawana na stronach WWW e-usługi). Wskazane jest posiadanie rozbudowanego modelu biznesowego e-usługi przewidującego przychody z różnych źródeł, innych niż powierzchnia reklamowa na jej stronie internetowej.
  • Atutem e-usługi będzie świadczenie jej zarówno na rzecz odbiorców krajowych, jak i zagranicznych, a także jej zasięg krajowy i zagraniczny.
  • Główna funkcjonalność e-usługi będzie związana z niezagospodarowaną dotychczas niszą rynkową, poprzez zaspokajanie zasadniczej potrzeby grupy docelowej – potrzeby, która nie może być zaspokojona przez inne usługi lub produkty aktualnie dostępne na rynku.
  • Współczynnik efektywności elektronicznej (EE) będzie liczony według wzoru:

EE= 0,3*ROS+0,7*ROI, gdzie:
ROS to wskaźnik rentowności sprzedaży, ROI to wskaźnik rentowności inwestycji stosowany w celu mierzenia efektywności działania przedsiębiorstwa niezależnie od struktury jego majątku czy czynników nadzwyczajnych.

Nowością w najbliższym konkursie o dofinansowanie projektów w ramach działania 8.1 PO IG jest także możliwość składania wniosków drogą elektroniczną. Jednak aby móc składać wnioski wyłącznie w wersji elektronicznej, wnioskodawca musi dysponować elektronicznym podpisem z certyfikatem kwalifikowanym.

Jakie są projektowane zmiany

Oprócz wprowadzonych już nowych zasad, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości planuje wprowadzenie kolejnych, dotyczących projektu oraz samego wnioskodawcy.

Przeczytaj także: Jak stworzyć serwis internetowy dzięki unijnej dotacji?

W punkcie Identyfikacja projektu pojawiły się dwa nowe podpunkty:

  • Krótki opis projektu – tu należy zwięźle opisać, na czym będzie polegała realizacja projektu, a także scharakteryzować wszystkie projektowane e-usługi oraz określić główne cele przez nie realizowane;
  • Słowa kluczowe – należy podać 2 do 5 słów kluczowych odnoszących się do funkcjonalności e-usługi oraz zidentyfikowanych grup docelowych projektu.

Zmienił się nieco opis punktu Rodzaj i poziom innowacyjności projektu – tu należy wskazać (poprzez wybranie z listy) rodzaj innowacyjności oraz jej poziom. Dokładny opis innowacyjności projektu (na czym polega, z czego wynika wartość dodana projektu i dlaczego wnioskodawca uznaje swoją e-usługę za innowacyjną) należy umieścić w części Szczegółowy opis projektu, w punkcie 15.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »