| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jakie będą zmiany w budżecie Unii Europejskiej

Jakie będą zmiany w budżecie Unii Europejskiej

Unia Europejska chce zwiększyć wsparcie sfery badań i innowacji, kosztem środków przeznaczanych na dotychczasową pomoc regionom biednym w zakresie haseł zrównoważonego rozwoju. Jak zatem wygląda środowisko kształtowania się budżetu unijnego i jak prezentują się nowe kierunki wydatków?

Budżet Unii Europejskiej jest planem dochodów i wydatków Wspólnoty. Środki UE pochodzą z tak zwanych zasobów własnych, do których zalicza się np. zasoby oparte na dochodzie narodowym brutto czy VAT. W imieniu Wspólnoty środki te gromadzą państwa członkowskie, następnie przekazując do unijnego budżetu. Fundusze wpływające do budżetu UE odzwierciedlają poniekąd poziom gospodarczy i jakość życia w poszczególnych państwach członkowskich.

Roczny budżet Unii

Roczny budżet UE stanowi ok. 1% dochodu narodowego członków UE, co w przybliżeniu odpowiada kwocie 244 euro na jednego mieszkańca.

Pieniądze mają za zadanie służyć podnoszeniu jakości życia wszystkich obywateli, od studentów przez przedsiębiorców, po bezrobotnych, dzięki ułatwieniu i przybliżeniu szans rozwoju własnych możliwości w postaci szkoleń, wyjazdów zagranicznych, czy realizacji pomysłów na biznes. Najwięcej środków unijnego budżetu w okresie 2007-2013 jest przeznaczane na politykę spójności (44,6%) i wspólną politykę rolną (42,5%).

Porównaj: Wsparcie szkoleń, doradztwa oraz studiów podyplomowych – część 1

Strategia 2020

Strategia 2020 jest nowym wyzwaniem dla Unii Europejskiej. Kwestie zmian klimatycznych i ochrony środowiska, a w nim energii odnawialnej wywierają istotny wpływ na stanowienie wysokości środków w nowym okresie finansowania. Środki przeznaczone na sferę B+R mają dać odzwierciedlenie w wzrośnie innowacyjności i konkurencyjności Wspólnoty, którą w kontekście gospodarczym tworzą głównie małe i średnie przedsiębiorstwa.

Niewątpliwym problemem związanym z budżetem jest fakt, iż odsetek w dochodzie narodowym brutto Wspólnoty względnej wielkości budżetu maleje, mimo iż dochód ogółem rośnie, co wynika z przystąpienia od 2004 roku dwunastu nowych członków. Przyszłość niesie ze sobą mnóstwo pytań, ale stopniowo rodzą się nowe odpowiedzi. Polsce jako państwu doganiającemu sąsiadów z Zachodu zależy na utrzymaniu środków na projekty twarde związane z infrastrukturą, jednak stopniowo poszerza się także grono zwolenników mówiących o wadze projektów innowacyjnych technologii i B+R w naszym kraju.

Kamila Chamernik
www.doradca-ue.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK