| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Pierwsze kroki po unijne pieniądze – część II

Pierwsze kroki po unijne pieniądze – część II

W części I artykułu poznaliśmy możliwości jakie naszemu biznesmanowi oraz wszystkim mikroprzedsiębiorcom z pomysłem na e-usługę daje działanie 8.1 PO IG. Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi możliwościami jakie dają: działanie 6.1 PO IG oraz Programy Regionalne.

Programy Regionalne

Jeszcze inną możliwość wsparcia dla mikroprzedsiębiorstw oferują Programy Regionalne. Niestety różnią się znacznie w każdym województwie. O tym, gdzie będziemy składać projekt w przypadku tych programów, decyduje miejsce lokalizacji inwestycji, i w zależności od lokalizacji, znajdziemy jakiś program dla siebie lub... nie.

Przykładem może być województwo małopolskie, gdzie nasz biznesman może uzyskać wsparcie na sprzęt, oprogramowanie, prace remontowo-budowlane niezbędne do realizacji projektu czy dofinansowanie wdrożenia systemu zarządzania np. jakością w swojej firmie. Realne szanse na otrzymanie dofinansowania przez mikroprzedsiębiorstwa powstały dzięki temu, że nabory na wnioski są prowadzone oddzielnie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Każda z tych grup ma również nieco inne kryteria oceny i możliwości starania się o środki.

W przypadku mikroprzedsiębiorstw istnieje możliwość otrzymania pokrycia maksymalnie 40 proc. inwestycji, ale w kwocie nie większej niż 200 tys. zł. Kwota ta zdecydowanie starczy na wdrożenie systemu zarządzania jakością czy zakup sprzętu komputerowego do biura. Niestety w przypadku budowy nowej siedziby firmy czy rozbudowy linii produkcyjnej, w wielu przypadkach jest niewystarczająca.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Inne możliwości oferuje Program Regionalny dla województwa śląskiego. Tam – oprócz możliwości wsparcia na projekty inwestycyjne – istnieje oddzielne działanie skierowane do przedsiębiorstw sektora MSP, które oferuje możliwość wsparcia udziału tego typu firm w imprezach targowych i wystawienniczych. Działanie „Udział przedsiębiorców w targach i wystawach międzynarodowych oraz misjach gospodarczych związanych z targami i wystawami za granicą" pozwala na uzyskanie dofinansowania w wysokości do 60 proc. kosztów kwalifikowalnych w przypadku opisywanego mikroprzedsiębiorstwa oraz w wysokości do 50 000 zł na projekty związane z udziałem przedsiębiorców w targach i wystawach międzynarodowych oraz do 20 000 zł na projekty związane z udziałem w misjach gospodarczych, związanych z targami i wystawami za granicą.

Chyba w najgorszej sytuacji są obecnie przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego, gdzie wszystkie środki dedykowane dla sektora MSP na projekty inwestycyjne zostały już rozdane. Pozostaje im jedynie możliwość korzystania z działań ogólnopolskich – z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka lub realizacja planowanych inwestycji w innych województwach, a niestety to nie zawsze jest możliwe. Nie sądzę, aby mała firma doradcza, świadcząca usługi w zakresie prezentowania rynku polskiego zagranicznym kontrahentom i możliwości rozwoju firm polskich na rynkach zagranicznych, zdecydowała się na działalność poza Warszawą, gdzie ma zdecydowanie największe szanse pozyskania klientów.

Kinga Korniejenko i Szymon Woźniak

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK