| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Promowanie działań innowacyjnych – część III

Promowanie działań innowacyjnych – część III

W części 2 artykułu przedstawiliśmy działanie PO IG 4.3 Kredyt technologiczny PO IG 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Poniżej zaprezentowane zostaną kolejne działania PO IG dedykowane sektorowi MSPPO IG 4.5 Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki.

Działanie daje teoretyczną możliwość wsparcia dla MSP. Teoretyczną gdyż, pomimo że MSP są w grupie, która może ubiegać się o wsparcie, to minimalne progi i założenia inwestycyjne przy projektach możliwych do realizacji w ramach tego działania wykluczają tę grupę firm.

Przyjrzymy się proponowanym typom działań: 

A. Nowe inwestycje o charakterze innowacyjnym, obejmujące zakup lub wdrożenie rozwiązania technologicznego, które jest stosowane na świecie przez okres nie dłuższy niż trzy lata lub stopień jego rozprzestrzenienia na świecie w danej branży nie przekracza 15 proc. oraz spełniające poniższe warunki (łącznie):

  •  wydatki kwalifikowane nie mniejsze niż 160 mln zl oraz wzrost zatrudnienia nie mniejszy niż 200 osób.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

B. Wsparcie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych, obejmujące zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wzrost zatrudnienia nie mniejszy niż sto osób, prowadzące do utworzenia/rozbudowy centrów usług wspólnych lub centrów IT.
C. Nowe inwestycje o wydatkach kwalifikowanych powyżej 2 mln zl, dotyczące rozpoczęcia lub rozwinięcia działalności B + R, obejmujące zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wzrost zatrudnienia nie mniejszy niż dziesięć osób personelu B + R, prowadzące do utworzenia lub rozwinięcia działalności centrów badawczo-rozwojowych.

W ramach działania przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie w wysokości do 30 proc. wydatków kwalifikowanych.

Porównaj: Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

PO IG 5.4 Zarządzanie własnością intelektualną

Zarządzanie własnością intelektualną jest w Polsce wciąż kwestią marginalizowaną. Działanie skierowane jest do sektora MSP i ma zachęcić przedsiębiorców do stosowania ochrony prawnej wytworów intelektualnych. Interesujące dla MSP będzie w szczególności poddziałanie 5.4.1 Wsparcie na uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej. Nabór w tym poddziałaniu uruchomiono 1 lutego br. i będzie kontynuowany do wyczerpania alokacji na 2010.

W tym czasie możliwe są do realizacji dwa typy projektów:

  • Wsparcie na uzyskanie ochrony własności przemysłowej" - umożliwia pokrycie kosztów przygotowania zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego przez zawodowego pełnomocnika i pokrycie kosztów zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego.
  •  „Wsparcie na realizację ochrony własności przemysłowej" - umożliwia pokrycie kosztów związanych z wszczęciem i prowadzeniem postępowania w zakresie unieważnienia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji lub postępowania w zakresie stwierdzenia wygaśnięcia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK