REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Promowanie działań innowacyjnych – część III

 Talento
Firma konsultingowa
Promowanie działań innowacyjnych
Promowanie działań innowacyjnych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W części 2 artykułu przedstawiliśmy działanie PO IG 4.3 Kredyt technologiczny PO IG 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Poniżej zaprezentowane zostaną kolejne działania PO IG dedykowane sektorowi MSPPO IG 4.5 Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki.

Działanie daje teoretyczną możliwość wsparcia dla MSP. Teoretyczną gdyż, pomimo że MSP są w grupie, która może ubiegać się o wsparcie, to minimalne progi i założenia inwestycyjne przy projektach możliwych do realizacji w ramach tego działania wykluczają tę grupę firm.

REKLAMA

Przyjrzymy się proponowanym typom działań: 

A. Nowe inwestycje o charakterze innowacyjnym, obejmujące zakup lub wdrożenie rozwiązania technologicznego, które jest stosowane na świecie przez okres nie dłuższy niż trzy lata lub stopień jego rozprzestrzenienia na świecie w danej branży nie przekracza 15 proc. oraz spełniające poniższe warunki (łącznie):

  •  wydatki kwalifikowane nie mniejsze niż 160 mln zl oraz wzrost zatrudnienia nie mniejszy niż 200 osób.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

B. Wsparcie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych, obejmujące zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wzrost zatrudnienia nie mniejszy niż sto osób, prowadzące do utworzenia/rozbudowy centrów usług wspólnych lub centrów IT.
C. Nowe inwestycje o wydatkach kwalifikowanych powyżej 2 mln zl, dotyczące rozpoczęcia lub rozwinięcia działalności B + R, obejmujące zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wzrost zatrudnienia nie mniejszy niż dziesięć osób personelu B + R, prowadzące do utworzenia lub rozwinięcia działalności centrów badawczo-rozwojowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach działania przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie w wysokości do 30 proc. wydatków kwalifikowanych.

Porównaj: Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

PO IG 5.4 Zarządzanie własnością intelektualną

Zarządzanie własnością intelektualną jest w Polsce wciąż kwestią marginalizowaną. Działanie skierowane jest do sektora MSP i ma zachęcić przedsiębiorców do stosowania ochrony prawnej wytworów intelektualnych. Interesujące dla MSP będzie w szczególności poddziałanie 5.4.1 Wsparcie na uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej. Nabór w tym poddziałaniu uruchomiono 1 lutego br. i będzie kontynuowany do wyczerpania alokacji na 2010.

W tym czasie możliwe są do realizacji dwa typy projektów:

  • Wsparcie na uzyskanie ochrony własności przemysłowej" - umożliwia pokrycie kosztów przygotowania zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego przez zawodowego pełnomocnika i pokrycie kosztów zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego.
  •  „Wsparcie na realizację ochrony własności przemysłowej" - umożliwia pokrycie kosztów związanych z wszczęciem i prowadzeniem postępowania w zakresie unieważnienia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji lub postępowania w zakresie stwierdzenia wygaśnięcia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji.

Wydatkami kwalifikującymi w ramach tych działań są m.in.: opłaty urzędowe, opłaty za tłumaczenia czy koszty związane z prowadzeniem postępowania w danej instancji przez zawodowego pełnomocnika. Wartość projektów nie może być niższa niż 2 tys. zł, ani nie może przekroczyć 400 tys. zl. Przy czym procent dofinansowania wynosi od 35 do 70 proc. całości projektu.

PO IG 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej

To jedno z najbardziej znanych i najlepiej rozreklamowanych działań PARP-u. Wsparcie w nim mogą uzyskać firmy istniejące na rynku nie dłużej niż rok. Projekt musi zakładać wprowadzenie na rynek i świadczenie przez firmę e-usługi. Kwota kosztów kwalifikowanych to maksymalnie 700.000 PLN, a poziom dofinansowania najprawdopodobniej będzie wynosił 70-80 proc. kosztów kwalifikowanych. Dokładne, zmienione w stosunku do dotychczasowych warunki udzielania wsparcia mają być znane w lipcu br., ponieważ, do końca II kwartału 2010 r. ma wejść w życie nowe rozporządzenie dotyczące przeprowadzania konkursów PO IG 8.1 i 8.2. Nabór wniosków w działaniu 8.1 potrwa od 29.07 do 30.09. br.

Polecamy: PO IG 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

REKLAMA

Działanie ma na celu dofinansowanie przedsięwzięć o charakterze technicznym, informatycznym i organizacyjnym, które prowadzą do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej. Przedsięwzięcie musi obejmować minimum trzy współpracujące firmy z sektora MSP. Podobnie jak w przypadku 8.1., szczegóły naboru będą znane w połowie 2010 r. Intensywność wsparcia będzie wynosiła od 50-85 proc, w zależności od charakteru zakupu i wielkości firmy.

Inwestycje w innowacyjność polskich firm mogą dać efekty, które będą niewspółmiernie wysokie do nakładów. Efekty w wysokie technologie pozwolą polskim przedsiębiorcom na podjęcie konkurencji na rynkach międzynarodowych.

Polecamy serwis Szkolenia

PO IG ma na celu wdrożenie i promocję nowoczesnych rozwiązań, które umożliwią budowę społeczeństwa opartego na wiedzy i realizację przedsięwzięć o dużym potencjale. Konkurencja w programie jest z reguły duża, a wnioski składane są na wartość wielokrotnie przekraczającą wielkość alokacji w danym konkursie, dlatego niezwykle istotna jest nie tylko ponadprzeciętna idea, ale także starannie opracowany plan realizacji.

W konkursach dotacyjnych „czysty pomysł" nie wystarcza. Przygotowując się do wniosku musimy zaplanować realizację projektu krok po kroku. Określić jego słabe i mocne strony oraz zastanowić się nad wymiernymi efektami, jakie przyniesie. Czasami oprócz doskonałej idei i starannego zaplanowania przyda nam się także odrobina szczęścia - w postaci przychylnego oka osoby oceniającej projekt do naszej koncepcji.

Nabór wniosków planowany jest na październik i listopad 2010r.

Kinga Korniejenko - specjalistka ds. funduszy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA