| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) przewiduje dotacje na inwestycje realizowane nie tylko, jakby się mogło wydawać, przez rolników. O pieniądze mogą się starać również osoby prowadzące inną działalność gospodarczą.

Natomiast Beneficjenci, którym przyznano wsparcie w zeszłorocznej edycji konkursu w odpowiedzi na złożony wniosek mogą otrzymać pieniądze 30 dni po wejściu w/w ustawy w życie.

Istotną informacją jest to, że koszty w ramach działania można ponosić dopiero 1 dzień po złożeniu wniosku o dofinansowanie, w przeciwnym wypadku niekwalifikowane będą wszystkie koszty inwestycji, także te poniesione po złożeniu wniosku (według obecnie obowiązującego prawa).

Jednak w dniu ogłoszenia o konkursie może się pojawić informacja o zmianie terminu rozpoczęcia ponoszenia wydatków - mianowicie termin ten może zostać przesunięty do dnia ogłoszenia listy wniosków zakwalifikowanych do rozpatrzenia (będzie to termin 40 dni po zakończeniu przyjmowania wniosków). Należy pamiętać również o tym, że ponoszenie wydatków przed podpisaniem umowy jest ryzykiem inwestora, ponieważ wówczas nie ma gwarancji, że otrzyma on dotację – bowiem czas oczekiwania na decyzję o dofinansowaniu/ Umowę o dofinansowaniu wynosi około 6 miesięcy.

Jakie mam szanse?

Składane wnioski będą oceniane dwuetapowo. W pierwszym etapie złożone w terminie dokumenty aplikacyjne będą rozpatrywane pod kątem spełniania następujących kryteriów:

- bezrobocia w powiecie na terenie którego położona jest gmina (za najwyższe bezrobocie przysługuje 5 punktów)
- podstawowy dochód gminy w przeliczeniu na 1 mieszkańca (za najniższy dochód przysługuje 5 punktów)
- planowane do utworzenia w wyniku inwestycji miejsca pracy (za 3 pełne etaty przysługują 2 punkty)

W przypadku projektów o tej samej liczbie punktów decyduje mniejsza kwota wnioskowanej dotacji. W tym etapie ustalana jest kolejność rozpatrywania wniosków.

Po przejściu pozytywnie pierwszego etapu oceny wniosek będzie kierowany do oceny pod kątem kompletności i formalności sporządzonej aplikacji.
Taki system oceny nie oznacza jednak, że kto pierwszy ten lepszy, ponieważ przedsiębiorca który złoży wniosek niekompletny bądź błędnie wypełniony, wzywany będzie o uzupełnienie bądź poprawienie wniosku, co automatycznie zepchnie go na dalszą pozycję w kolejności.

Gdzie złożyć wniosek?

Wzory wniosku oraz załączników zostaną opublikowane na stronach internetowych: www.arimr.gov.pl oraz www.minrol.gov.pl, a także w oddziałach regionalnych Agencji (adresy i numery telefonów dostępne są m. in. na stronie internetowej Agencji). Na tych stronach można szukać również więcej informacji na temat działania, a także numeru telefonu do punktu kontaktowego, gdzie można zadać pytanie bezpośrednio konsultantowi odnośnie konkursu. Wnioski o przyznanie pomocy wraz z kompletem załączników składa się w oddziale regionalnym Agencji odpowiednim dla miejsca realizacji inwestycji.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK