| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) przewiduje dotacje na inwestycje realizowane nie tylko, jakby się mogło wydawać, przez rolników. O pieniądze mogą się starać również osoby prowadzące inną działalność gospodarczą.

Natomiast Beneficjenci, którym przyznano wsparcie w zeszłorocznej edycji konkursu w odpowiedzi na złożony wniosek mogą otrzymać pieniądze 30 dni po wejściu w/w ustawy w życie.

Istotną informacją jest to, że koszty w ramach działania można ponosić dopiero 1 dzień po złożeniu wniosku o dofinansowanie, w przeciwnym wypadku niekwalifikowane będą wszystkie koszty inwestycji, także te poniesione po złożeniu wniosku (według obecnie obowiązującego prawa).

Jednak w dniu ogłoszenia o konkursie może się pojawić informacja o zmianie terminu rozpoczęcia ponoszenia wydatków - mianowicie termin ten może zostać przesunięty do dnia ogłoszenia listy wniosków zakwalifikowanych do rozpatrzenia (będzie to termin 40 dni po zakończeniu przyjmowania wniosków). Należy pamiętać również o tym, że ponoszenie wydatków przed podpisaniem umowy jest ryzykiem inwestora, ponieważ wówczas nie ma gwarancji, że otrzyma on dotację – bowiem czas oczekiwania na decyzję o dofinansowaniu/ Umowę o dofinansowaniu wynosi około 6 miesięcy.

Jakie mam szanse?

Składane wnioski będą oceniane dwuetapowo. W pierwszym etapie złożone w terminie dokumenty aplikacyjne będą rozpatrywane pod kątem spełniania następujących kryteriów:

- bezrobocia w powiecie na terenie którego położona jest gmina (za najwyższe bezrobocie przysługuje 5 punktów)
- podstawowy dochód gminy w przeliczeniu na 1 mieszkańca (za najniższy dochód przysługuje 5 punktów)
- planowane do utworzenia w wyniku inwestycji miejsca pracy (za 3 pełne etaty przysługują 2 punkty)

W przypadku projektów o tej samej liczbie punktów decyduje mniejsza kwota wnioskowanej dotacji. W tym etapie ustalana jest kolejność rozpatrywania wniosków.

Po przejściu pozytywnie pierwszego etapu oceny wniosek będzie kierowany do oceny pod kątem kompletności i formalności sporządzonej aplikacji.
Taki system oceny nie oznacza jednak, że kto pierwszy ten lepszy, ponieważ przedsiębiorca który złoży wniosek niekompletny bądź błędnie wypełniony, wzywany będzie o uzupełnienie bądź poprawienie wniosku, co automatycznie zepchnie go na dalszą pozycję w kolejności.

Gdzie złożyć wniosek?

Wzory wniosku oraz załączników zostaną opublikowane na stronach internetowych: www.arimr.gov.pl oraz www.minrol.gov.pl, a także w oddziałach regionalnych Agencji (adresy i numery telefonów dostępne są m. in. na stronie internetowej Agencji). Na tych stronach można szukać również więcej informacji na temat działania, a także numeru telefonu do punktu kontaktowego, gdzie można zadać pytanie bezpośrednio konsultantowi odnośnie konkursu. Wnioski o przyznanie pomocy wraz z kompletem załączników składa się w oddziale regionalnym Agencji odpowiednim dla miejsca realizacji inwestycji.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK