| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) przewiduje dotacje na inwestycje realizowane nie tylko, jakby się mogło wydawać, przez rolników. O pieniądze mogą się starać również osoby prowadzące inną działalność gospodarczą.

Inwestycje mogą obejmować budowę, przebudowę lub remont połączony z modernizacją niemieszkalnych obiektów budowlanych oraz nadbudowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją istniejących budynków mieszkalnych wraz z zakupem instalacji technicznej oraz koszty rozbiórki i utylizacji materiałów szkodliwych pochodzących z rozbiórki, zagospodarowanie terenu, zakup maszyn, urządzeń, narzędzi, wyposażenia i sprzętu, zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania służącego wsparciu podejmowanej lub rozwijanej działalności nierolniczej, zakup środków transportu, z wyłączeniem zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż 8 osób (łącznie z kierowcą).

Ile mogę dostać?

Planowana inwestycja w omawianym działaniu musi gwarantować utworzenie przynajmniej 1 miejsca pracy (w przeliczeniu na pełny etat). Liczba deklarowanych i uzasadnionych miejsc pracy warunkuje wysokość przyznawanej dotacji. Inwestycja może opiewać na minimalnie na 20tys. zł kosztów kwalifikowalnych (czyli tych, na które zgodnie z zapisami konkursu można dostać dotację). Maksymalnie można uzyskać 50% kosztów kwalifikowalnych, z tym, że:

- nie więcej niż 100 tys. zł - jeśli biznes plan przewiduje utworzenie co najmniej 1 i mniej niż 2 etatu;
- nie więcej niż 200 tys. zł - jeśli biznes plan przewiduje utworzenie co najmniej 2 i mniej niż 3 etatów;
- nie więcej niż 300 tys. zł - jeśli biznes plan przewiduje utworzenie co najmniej 3 etatów (przyznanie tej wysokości wsparcia jest wyrazem złagodzenia warunków konkursu, ponieważ w zeszłym roku podana kwota przysługiwała za utworzenie 5 etatów).

Polecamy: Dofinansowanie na założenie własnego biznesu

Dofinansowanie dotychczas wypłacane było jako refundacja poniesionych kosztów. Opublikowana 9 kwietnia bieżącego roku, a wchodząca w życie 10 maja 2010 roku Ustawa z dnia 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej, daje również możliwość występowania o zaliczkę.

Dotyczy to zarówno dotychczasowych oraz przyszłych Beneficjentów. Zainteresowani zaliczkami przedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie w najbliższym konkursie powinni wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy na realizację inwestycji złożyć wniosek o przyznanie dotacji w takiej formie. Wówczas zaliczka będzie mogła być wypłacona 30 dni po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK