| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Dotacje na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) przewiduje dotacje na inwestycje realizowane nie tylko, jakby się mogło wydawać, przez rolników. O pieniądze mogą się starać również osoby prowadzące inną działalność gospodarczą.

Inwestycje mogą obejmować budowę, przebudowę lub remont połączony z modernizacją niemieszkalnych obiektów budowlanych oraz nadbudowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją istniejących budynków mieszkalnych wraz z zakupem instalacji technicznej oraz koszty rozbiórki i utylizacji materiałów szkodliwych pochodzących z rozbiórki, zagospodarowanie terenu, zakup maszyn, urządzeń, narzędzi, wyposażenia i sprzętu, zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania służącego wsparciu podejmowanej lub rozwijanej działalności nierolniczej, zakup środków transportu, z wyłączeniem zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż 8 osób (łącznie z kierowcą).

Ile mogę dostać?

Planowana inwestycja w omawianym działaniu musi gwarantować utworzenie przynajmniej 1 miejsca pracy (w przeliczeniu na pełny etat). Liczba deklarowanych i uzasadnionych miejsc pracy warunkuje wysokość przyznawanej dotacji. Inwestycja może opiewać na minimalnie na 20tys. zł kosztów kwalifikowalnych (czyli tych, na które zgodnie z zapisami konkursu można dostać dotację). Maksymalnie można uzyskać 50% kosztów kwalifikowalnych, z tym, że:

- nie więcej niż 100 tys. zł - jeśli biznes plan przewiduje utworzenie co najmniej 1 i mniej niż 2 etatu;
- nie więcej niż 200 tys. zł - jeśli biznes plan przewiduje utworzenie co najmniej 2 i mniej niż 3 etatów;
- nie więcej niż 300 tys. zł - jeśli biznes plan przewiduje utworzenie co najmniej 3 etatów (przyznanie tej wysokości wsparcia jest wyrazem złagodzenia warunków konkursu, ponieważ w zeszłym roku podana kwota przysługiwała za utworzenie 5 etatów).

Polecamy: Dofinansowanie na założenie własnego biznesu

Dofinansowanie dotychczas wypłacane było jako refundacja poniesionych kosztów. Opublikowana 9 kwietnia bieżącego roku, a wchodząca w życie 10 maja 2010 roku Ustawa z dnia 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej, daje również możliwość występowania o zaliczkę.

Dotyczy to zarówno dotychczasowych oraz przyszłych Beneficjentów. Zainteresowani zaliczkami przedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie w najbliższym konkursie powinni wraz z wnioskiem o przyznanie pomocy na realizację inwestycji złożyć wniosek o przyznanie dotacji w takiej formie. Wówczas zaliczka będzie mogła być wypłacona 30 dni po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK