| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Najczęstsze błędy w dokumentacji na wsparcie eksportu – część II

Najczęstsze błędy w dokumentacji na wsparcie eksportu – część II

Błędów występujących podczas aplikowania o środki unijne można często uniknąć. Wystarczy uczyć się na błędach innych wnioskodawców i dzięki temu przygotowywać dokumentację aplikacyjną bardziej starannie. Może to być klucz do przyznania unijnej dotacji.

To w jaki sposób wypełnimy pola we wniosku o dofinansowanie jest badane podczas oceny złożonej dokumentacji aplikacyjnej. Wniosek powinien zostać wypełniony zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie, która każdorazowo zamieszczana jest na stronie internetowej instytucji organizującej dany konkurs. W przypadku działania 6.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka pełna dokumentacja konkursowa dla II rundy aplikacyjnej zamieszczona została na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

W I części artykułu przybliżone zostały potencjalnym wnioskodawcom tylko niektóre problemy występujące podczas oceny formalnej wniosków o dofinansowanie. Teraz nadszedł czas na pozostałe błędy.

  • Niespójność danych występujących w różnych punktach wniosku o dofinansowanie

Główny zarzut czyniony podczas oceny formalnej względem beneficjentów dotyczy niespójności danych zawartych w różnych punktach wniosku o dofinansowanie, w szczególności w zakresie okresu realizacji projektu, informacji czy przedsiębiorca zamierza rozpocząć eksport w wyniku realizacji projektu, czy też prowadzi już działalność eksportową. Ponadto zwraca się uwagę na brak spójności informacji pomiędzy wnioskiem a deklaracją wnioskodawcy w zakresie uwzględnienia w projekcie podatku VAT i operowania w budżecie projektu kwotami brutto/netto.

  • Błędnie podane wskaźniki produktu i rezultatu

Przypomnijmy we wniosku o dofinansowanie wymagane jest określenie wartości obligatoryjnych wskaźników produktu i rezultatu adekwatnych dla projektu oraz wypełnienie tabeli skwantyfikowanych (policzalnych/mierzalnych) wskaźników realizacji celów projektu.

Porównaj: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Obligatoryjnym produktem projektu jest przygotowany Plan rozwoju eksportu. Obligatoryjnym rezultatem projektu jest zweryfikowany Plan rozwoju eksportu. Zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie w przypadku wskaźnika produktu Przygotowany Plan rozwoju eksportu - w tabelę należy wpisać odpowiednią wartość we właściwej kolumnie dotyczącej roku, w którym zostanie przygotowany Plan rozwoju eksportu zgodnie z przebiegiem rzeczowo-finansowym realizacji projektu. Termin osiągnięcia wskaźnika produktu, musi się mieścić w terminach podanych w punktach 17, 18 oraz 19 wniosku. Jeśli chodzi o wskaźnik rezultatu Zweryfikowany Plan rozwoju eksportu – w rubryce Wartość bazowa należy wpisać „0”, a w odpowiadającej wartości bazowej rubryce „Rok” należy podać rok, w którym został złożony wniosek o dofinansowanie realizacji projektu. W rubryce wartość docelowa należy wpisać wartość planowaną do osiągnięcia w ramach projektu (zweryfikowany Plan rozwoju eksportu), a w odpowiadającej wartości docelowej rubryce „Rok” należy podać rok, w którym zostanie zweryfikowany Plan rozwoju eksportu.

Pamiętajmy aby uwzględnić czas na weryfikację dokumentu w RIF (co najmniej 14 dni od dnia planowanego zakończenia przygotowywania Planu rozwoju eksportu wynikającego z harmonogramu realizacji projektu oraz przebiegu rzeczowo-finansowego realizacji projektu).

Polecamy: Zakładam firmę

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Najczęstsze błędy w dokumentacji na wsparcie eksportu
Najczęstsze błędy w dokumentacji na wsparcie eksportu

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Premiere Design

Architektura Wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK