| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > W jaki sposób uprościć system wdrażania funduszy unijnych w Polsce – część I

W jaki sposób uprościć system wdrażania funduszy unijnych w Polsce – część I

Nie wszyscy wiedzą, że w ramach obecnej perspektywy finansowej funkcjonują zespoły ekspertów, którzy badają przypadki nadmiernej komplikacji procedur związanych z wdrażaniem funduszy unijnych w Polsce.

Mowa tu o akcji „Proste fundusze”, której inicjatorem i koordynatorem jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Potrzeba organizacji takiego przedsięwzięcia wynikła z analizy liczby procedur dotyczących wdrażania i zarządzania funduszami unijnymi w Polsce, a także mnogością różnych instytucji zaangażowanych w ten proces. Celem nadrzędnym akcji uczyniono postulat likwidacji nadmiernego skomplikowania procedur i przepisów prawnych związanych z wydatkowaniem funduszy europejskich w Polsce. W ramach akcji powołano do życia 3 grupy, których zadaniem jest uproszczanie procedur związanych z aplikowaniem i rozliczaniem środków w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, przedsiębiorców oraz projektów tzw. „miękkich” realizowanych przy wykorzystaniu środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Pierwsze posiedzenie zespołu odbyło się 13 sierpnia 2008 r.

Zobacz także: Wsparcie sektora MSP: inkubatory przedsiębiorczości

„Proste fundusze” dla wszystkich

Równolegle z organizacją pierwszego posiedzenia zespołu uruchomiony został w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego specjalny adres poczty elektronicznej. Adres ten stanowi pierwsze i podstawowe źródło kontaktu i miejscem gdzie zbierane są wszystkie informacje na temat przypadków nadmiernej komplikacji procedur w systemie wdrażania i zarządzania funduszami unijnymi. Wszyscy beneficjenci funduszy europejskich dostępnych w obecnej perspektywie finansowej, którzy mają jakiekolwiek sugestie i uwagi dotyczące uproszczenia procedur administracyjnych mogą zgłaszać je za pomocą poczty elektronicznej na adres: prostefundusze@mrr.gov.pl lub na adres Ministerstwa Rozwoju Regionalnego – tradycyjną pocztą. Wszystkie uwagi merytoryczne będą przekazywane pod obrady zespołu ekspertów a także do poszczególnych grup przy każdej Instytucji Zarządzającej. 

Uruchamiane źródło kontaktu ws. uproszczeń systemu i procedur nie jest kolejną ścieżką odwoławczą od decyzji instytucji dystrybuujących środki funduszy strukturalnych. Służy wyłącznie przekazywaniu informacji i pomysłów względem przypadków nadmiernych lub niewłaściwych wymagań proceduralnych.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Ponadto musimy pamiętać, że aby pomysły i informacje mogły być skutecznie wykorzystane dla poprawy systemu należy je precyzyjnie opisać. Nie zapominajmy o podaniu nazwy programu operacyjnego, działania, czy schematu pomocy oraz instytucji, których dotyczą. Ponadto wszystkie zgłaszane przez nas uwagi i sugestie powinny dotyczyć wyłącznie programów dostępnych w obecnym okresie programowania 2007-2013. W związku z powyższym nie mamy możliwości zgłoszenia swoich propozycji w zakresie kolejnego okresu programowania na lata 2014-2020 ani poprzedniej perspektywy finansowej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK