REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finanse na start - case study - część I

 Talento
Firma konsultingowa
Finanse na start - case study
Finanse na start - case study

REKLAMA

REKLAMA

Koniecznie zapoznaj się jak pozyskać środki finansowe z Unii Europejskiej na realizację przedsięwzięcia biznesowego na przykładzie mikroprzedsiębiorstwa z województwa małopolskiego.

REKLAMA

Genezą powstania firmy był pomysł biznesowy dwóch osób na stworzenie systemu controllingowego działającego zdalnie z ograniczeniem roli analityka finansowego. System ten miał być odpowiedzią przede wszystkim na potrzeby właścicieli firm MSP. Pomysł został poprzedzony analizą rynku systemów controllingowych i systemów klasy Business Inteligence. Analiza (2008 r.) wykazała, że obecne na rynku systemy są zdecydowanie za drogie dla przedsiębiorców, zbyt skomplikowane w obsłudze i często nie przystosowane do obsługi wielu firm.

REKLAMA

W trakcie podejmowania decyzji o wdrożeniu idei w życie szukano możliwości pozyskania kapitału na rozpoczęcie działalności. Ze względu na wcześniejsze doświadczenie jednego ze wspólników firmy w branży dotacji unijnych zdecydowano się aplikować o środki z funduszy europejskich. Planując „Projekt FINEUS - e-controlling finansowy dla MSP” przedsiębiorcy rozważali różne możliwości uzyskania wsparcia dla przedsięwzięcia biznesowego. Pomysł mógł być realizowany zarówno w ramach już istniejącej działalności gospodarczej, którą prowadził jeden z inicjatorów projektu, a także jako nowa firma.

Przeczytaj także Dofinansowanie na założenie własnego biznesu

Odrzucone możliwości na realizację projektu

1. Program Operacyjny Kapitał Ludzki Działanie 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości oraz samozatrudnienia”.
Główne przyczyny rezygnacji z pomysłu:

  • konieczność szkoleń biznesowych, podczas, gdy jeden ze wspólników już prowadził działalność gospodarczą,
  • zbyt mała kwota finansowania,
  • długotrwałość projektu (wieloetatowość).

REKLAMA

2. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich Działanie 3.1.2 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. Głównym powodem odrzucenia tej opcji zdobycia dofinansowania był brak naborów w okresie kiedy rozpoczynano projekt. Jako działalność od początku nakierowana na Internet z możliwością pracy zdalnej (niektórzy pracownicy) lokalizacja na terenie gminy wiejskiej nie była problemem. Rozważano zakup istniejącego mikroprzedsiębiorstwa (spółki z o.o. z siedzibą w gminie wiejskiej i rozpoczęcie nowego profilu działalności).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Dywersyfikacja działalności istniejącej firmy w ramach MRPO 2.1.A Rozwój i podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw. Z tej możliwości zrezygnowano ze względu na niski procent dofinansowania (40% - możliwe dofinansowanie jedynie sprzętu, brak dofinansowania wynagrodzeń osób zaangażowanych w projekt).

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 8.1. – program na realizację projektu

Celem priorytetu 8 jest wsparcie przedsiębiorstw innowacyjnej gospodarki.

Oznacza to, że projekty realizowane w ramach tej osi powinny cechować się innowacyjnością w skali krajowej lub międzynarodowej.

Innowacyjność, czyli wdrożenie nowości do praktyki gospodarczej jest rozumiana szeroko – jako innowacja produktowa (towar, usługa), procesowa, marketingowa lub organizacyjna. Innowacyjne rozwiązanie może być wynikiem własnej działalności B+R przedsiębiorstwa, współpracy z innymi przedsiębiorstwami i instytucjami lub może być wynikiem zakupu wiedzy w postaci niematerialnej lub materialnej. Innowacyjność nie oznacza więc, że nasz projekt nie może opierać się o już znane rozwiązania, powinien je jednak wykorzystywać w celu stworzenia nowej usługi, najlepiej nie występującej do tej pory na rynku polskim lub umożliwiający znaczące ulepszenie znanej już usługi .

Zapoznaj się z serwisem Umowy

Zdecydowano się na dofinansowanie Projektu „FINEUS – e-controlling finansowy dla MSP” z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działania 8.1 głównie ze względu na:

  • wysoki procent dofinansowania możliwy do uzyskania w programie (85%),
  • założenia projektu dopasowane do założeń programu (produkt nowy na rynku krajowym, działalność realizowana w oparciu o sieć Internet),
  • możliwość uzyskania wsparcia na wszystkie niezbędne wydatki przewidziane w ramach projektu (w tym na wynagrodzenia, które stanowiły znaczną część projektu).

Po decyzji i wyborze programu stało się problemem szybkie zarejestrowanie firmy. Jako optymalną formę działalności wybrano spółkę jawną (możliwa stosunkowo szybka rejestracja przedsiębiorstwa, niskie koszty rejestracji). Firma, spółka jawna, została zarejestrowana w KRS w połowie sierpnia 2008 r. We wrześniu przedsiębiorstwo nie generowało jeszcze żadnych dochodów. Wniosek o dofinansowanie został złożony 15 września (prowadzony był nabór otwarty, więc istotne było szybkie złożenie wniosku).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA