| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jak zdobyć dodatkowe punkty w ocenie merytorycznej fakultatywnej - poddziałanie 4.5.1 POIG

Jak zdobyć dodatkowe punkty w ocenie merytorycznej fakultatywnej - poddziałanie 4.5.1 POIG

Wśród kryteriów oceny, którym podlega dokumentacja aplikacyjna, dodatkowo premiowane będą projekty zakładające wdrożenie innowacyjnych rozwiązań marketingowych oraz organizacyjnych. Czym jest innowacyjność marketingowa i organizacyjna i jak zdobyć dodatkowe punkty i tym samym zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wsparcia z UE?

Po spełnieniu przez wniosek kryteriów merytorycznych obowiązkowych (tzw. obligatoryjnych) jest on przekazywany do oceny fakultatywnej. Wówczas projekt jest oceniany pod względem spełniania 12 kryteriów fakultatywnych, za które przyznawane są dodatkowe punkty. Jednym z takich kryteriów jest wprowadzenie, w wyniku realizacji projektu, nowych rozwiązań organizacyjnych prowadzących do poprawy efektywności i produktywności. 

Aby wniosek mógł zostać zarekomendowany przez Komisję Konkursową oceniającą projekt pod kątem kryteriów merytorycznych, musi on uzyskać w ocenie merytorycznej fakultatywnej co najmniej 55 punktów. 

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Czym jest innowacja organizacyjna?

Oznacza ona zastosowanie w przedsiębiorstwie nowej metody organizacji jego działalności biznesowej, nowej organizacji miejsc pracy lub nowej organizacji relacji zewnętrznych. (np. nawiązania współpracy z innymi firmami na zasadzie sieci innowacyjnych). Wprowadzeniu innowacji organizacyjnych w przedsiębiorstwie powinna kierować chęć poprawy wyników finansowych poprzez np. redukcję kosztów administracyjnych jak również działania związane z poprawą zadowolenia i wydajności pracy. 

Przykładem innowacji organizacyjnej w przedsiębiorstwie może być działanie prowadzące do stworzenia baz danych najlepszych praktyk, na podstawie której będą one łatwiej dostępne dla pracowników. 

Porównaj: Zarządzanie własnością intelektualną - poddziałanie 5.4.1 POIG

Innowacyjność organizacyjna może również oznaczać wprowadzenie nowych metod w zakresie podziału odpowiedzialności personelu. W założeniu takie działanie zachęci pracowników do zgłaszania swoich pomysłów w zakresie działalności firmy co może w konsekwencji doprowadzić do zwiększenia efektywności przedsiębiorstwa.

Nie możemy zapominać, że innowacyjność organizacyjna to także wdrożenie nowej organizacji relacji z otoczeniem zewnętrznym. Może ona dotyczyć przygotowania i wdrożenia nowych metod w zakresie współpracy przedsiębiorstwa z innymi firmami bądź z jednostkami naukowymi. 

Zmiany w praktykach biznesowych, organizacji miejsca pracy lub zewnętrznych relacjach oparte na metodach organizacji już wykorzystanych w firmie nie są innowacją organizacyjną.

Innowacja organizacyjna odnosi się do przedsiębiorstwa. Koszty związane z wprowadzeniem innowacji organizacyjnej nie stanowią kosztów kwalifikowanych, lecz muszą zostać ujęte w kosztorysie projektu w pozycji kosztów niekwalifikowanych. Za spełnienie tego kryterium możliwe będzie otrzymanie 15 dodatkowych punktów podczas oceny merytorycznej fakultatywnej.

Polecamy: Fundusze unijne

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK