| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Pomoc Promotorów Projektów Innowacyjnych - działanie 4.2 i 4.4 POIG

Pomoc Promotorów Projektów Innowacyjnych - działanie 4.2 i 4.4 POIG

Wnioskując o przyznanie wsparcia unijnego z działania 4.2 i 4.4 POIG mamy możliwość skorzystania z bezpłatnych usług Promotorów Projektów Innowacyjnych (PPI). Na czym konkretnie polega ich wsparcie i jak skorzystać z ich pomocy? Na te i inne pytania odpowie poniższy artykuł.

Promotorzy Projektów Innowacyjnych (PPI) są ekspertami powoływanymi przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), w celu dokonania wstępnej weryfikacji dokumentacji aplikacyjnej składanej przez przedsiębiorców podczas naboru projektów dla działania 4.2 i 4.4. PPI pomagają wnioskodawcom ocenić podstawowe założenia projektu, przy czym świadczona przez nich pomoc ma charakter nieobowiązkowy. Przedsiębiorcy, którzy nie są zainteresowani skorzystaniem z pomocy PPI, składają dokumentację aplikacyjnej w trybie i terminie określonym podczas naboru projektów. PPI posiadają szerokie kwalifikację i wiedzę z zakresu wdrażania funduszy europejskich, jak również wiedzę specjalistyczną dotyczącą np. sporządzania analizy finansowej. Aktualnie pomoc świadczona jest przez 36 specjalistów w poszczególnych województwach. Szczegółowy wykaz wraz z danymi kontaktowymi znajduje się na stronie internetowej Krajowego Systemu Usług dla MŚP (http://ksu.parp.gov.pl). Weryfikacja odbywa się w oparciu o wersje elektroniczne dokumentów i dopiero na etapie podpisania umowy o dofinansowanie wnioskodawca powinien dostarczyć wersję papierową wniosku wraz z załącznikami.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Co zrobić aby skorzystać z usług PPI

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby skorzystać ze wsparcia PPI powinni podczas wypełniania wniosku o dofinansowanie w Generatorze Wniosków (dostępnym na stronie internetowej: http://www.parp.gov.pl), zaznaczyć opcję „Wyślij wniosek do promotora” („Przekaż wniosek do weryfikacji przez promotora”). Po dokonaniu wyboru promotora z listy aktualnie dostępnych, wersja elektroniczna wniosku jest przekazywana do wskazanego przez nas specjalisty.

Po otrzymaniu wniosku o dofinansowanie, PPI w ciągu 1 dnia roboczego informuje czy podejmie się sporządzenia opinii czy nie.

Przeczytaj także: Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wsparcia z UE. Działanie 1.4 i 4.1 POIG

Na jaką pomoc możemy liczyć po przekazaniu wniosku do PPI

  • promotor weryfikuje wniosek pod kątem kwalifikowalności formalnej wnioskodawcy i projektu (np. bada czy wnioskodawca jest wymieniony w katalogu podmiotów, którzy mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach danego naboru projektów) oraz przeprowadza wstępną weryfikację kwalifikowalności merytorycznej wniosku, zgodnie z wytycznymi dla wnioskodawców do działania 4.2 i 4.4,
  • utrzymuje bieżące kontakty z wnioskodawcą w zakresie wyjaśniania zapisów zawartych we wniosku,
  • udziela podstawowych wskazówek dotyczących przygotowania załączników do wniosku,
  • wydaje pisemną opinię dotyczącą kwalifikowalności formalnej wnioskodawcy i projektu oraz kwalifikowalności merytorycznej projektu.

W przypadku wydania przez PPI pozytywnej opinii, wnioskodawcy w terminie nie przekraczającym 10 dni od dnia uzyskania pozytywnej opinii są zobowiązani złożyć pozostałe dokumenty w RIF.

Porównaj: Jak skorzystać z pomocy Promotorów Projektów Innowacyjnych? Działanie 4.2 POIG

Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie zaopiniowany przez PPI, wnioskodawca co do zasady może rozpocząć realizację projektu i tym samym ponosić pierwsze koszty kwalifikujące się do zwrotu z UE.

Jednakże, należy pamiętać, że pozytywna opinia PPI w zakresie np. kwalifikowalności wnioskodawcy nie jest równoznaczna z przyznaniem dofinansowania. Taki projekt musi uzyskać akceptację Komisji Konkursowej podczas oceny merytorycznej dokumentacji aplikacyjnej złożonej w terminie i trybie naboru.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK