| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jak skorzystać z pomocy Promotorów Projektów Innowacyjnych? Działanie 4.2 POIG

Jak skorzystać z pomocy Promotorów Projektów Innowacyjnych? Działanie 4.2 POIG

Ubiegając się o środki z działania 4.2 POIG mamy możliwość skorzystania z bezpłatnych usług Promotorów Projektów Innowacyjnych (PPI). Na czym konkretnie polega ich wsparcie i jak skorzystać z ich pomocy? Na te i inne pytania odpowie poniższy artykuł.

Przypomnijmy - o środki z działania 4.2 POIG mogą starać się innowacyjni przedsiębiorcy zainteresowani pozyskaniem środków na działalność badawczo-rozwojową lub którzy chcą wdrożyć do produkcji wzór przemysłowy lub użytkowy. Aplikowanie o środki w ramach tego działania odbywa się za pomocą Generatora Wniosków, który dostępny jest na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – PARP. 

Promotorzy Projektów Innowacyjnych to eksperci w dziedzinie innowacyjności, którzy są usytuowani w regionach w celu oceny założeń projektu. Pomoc świadczona przez PPI jest nieobowiązkowa i żadnym przypadku nie blokuje możliwości złożenia wniosku o dofinansowanie. Ocena dokumentacji odbywa się w oparciu o wersje elektroniczne dokumentów i dopiero na etapie podpisania umowy o dofinansowanie wnioskodawca powinien dostarczyć wersję papierową wniosku wraz z załącznikami.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Jak to działa?

Wnioskodawca wypełniając wniosek w Generatorze Wniosków, poprzez zaznaczenie opcji „Wyślij wniosek do promotora” przekazuje swoją dokumentację do zaopiniowania promotorowi. Po wybraniu promotora z listy dostępnych, wersja elektroniczna wniosku jest przekazywana do weryfikacji.

Jakiej pomocy udziela promotor?

  • promotor weryfikuje wniosek pod kątem kwalifikowalności formalnej wnioskodawcy i projektu oraz przeprowadza wstępną weryfikację kwalifikowalności merytorycznej wniosku, zgodnie z wytycznymi dla wnioskodawców do działania 4.2;
  • utrzymuje bieżące kontakty z wnioskodawcą w zakresie wyjaśniania zapisów zawartych we wniosku;
  • udziela podstawowych wskazówek dotyczących przygotowania załączników do wniosku;
  • wydaje pisemną opinię dotyczącą kwalifikowalności formalnej wnioskodawcy i projektu oraz kwalifikowalności merytorycznej projektu.
  • w przypadku niekwalifikowalności projektu do działania 4.2 POIG - wskazuje przedsiębiorcy inne potencjalne źródła finansowania projektu.

W przypadku pozytywnej opinii PPI - dzień po otrzymaniu potwierdzenia przedsiębiorca ma możliwość rozpoczęcia ponoszenia wydatków kwalifikowanych w ramach projektu. Nie jest to jednak równoznaczne z przyznaniem wsparcia.

Polecamy: Dotacje dla wiejskich mikroprzedsiębiorców

Wsparcie PPI jest celowe w sytuacji, gdy wnioskodawca ma wątpliwości, czy koncepcja projektu jest zgodna z priorytetami programu i zasadami działania, a w konsekwencji czy zasadnym jest przygotowywanie pełnej dokumentacji projektowej.

Przedsiębiorca ma obowiązek w terminie wskazanym w potwierdzeniu (10 dni kalendarzowych od dnia wystawienia potwierdzenia przez promotora) dostarczyć do PARP komplet dokumentów w wersji papierowej (tj. zaakceptowany, podpisany oraz parafowany na każdej stronie przez PPI wniosek wraz z biznes planem oraz pozostałymi załącznikami).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »